TERTULIAN forum
"Non nascuntur, sed fiunt christiani"

Forum Ruchu Žwiat│o-»ycie w Diecezji Koszali˝sko-Ko│obrzeskiej
www.koszalin.oaza.pl

Warto rozmawiaŠ - Wizyta duszpasterska - koleda

McGregor - 2006-01-11, 21:36
Temat postu: Kol─?da
Pozdrawiam wszystkich po powrocie z kol─?dowania. Odwiedzam oko┼?o 30 rodzin dziennie a w nocy ┼?ni mi si─? jeszcze 60! :? Jak tu odpocz─?─?? A jak u Was z kol─?d─?? Jak wygl─?da┼?a w tym roku? O czym rozmawiali┼?cie z ksi─?┼ąmi?
moni - 2006-01-11, 23:17

Wyobrazcie sobie, ze tutaj tez ksieza chodza po koledzie. To znaczy polscy ksieza z polskiej parafii; ci irlandzcy nie. Wystarczy zaniesc do zakrystii karteczke z adresem, telefonem i proponowana data koledy, i juz mozna sie ksiedza spodziewac. Ja co prawda ksiezy nie zaprosze, ale sporo moich znajomych to zrobi. A w moim koszalinskim domu zdaje sie we wtorek bedzie koledowanie. Na cale szczescie, mnie tam nie bedzie :D
Ewa - 2006-01-12, 11:30

Cze┼?─? wszystkim:)
Ja nie b─?d─? w tym roku mia┼?─? kol─?dy bo nie ma mnie w domu a tutaj w Gdansku juz by┼?a kol─?da ale mnie nie by┼?o.
Go┼?─? napisa│/a:
Na cale szczescie, mnie tam nie bedzie

Oj Moniko, dla czego tak mowisz... :mrgreen:

Wiecie co... poszukajcie mi jakis studi├│w bo ja si─? st─?d wynosz─?... tzn. "wynios─?" mnie... heh
Pozdrawiam :wink:

karola - 2006-01-14, 18:20

Cytat:
A w moim koszalinskim domu zdaje sie we wtorek bedzie koledowanie

we wtorek? w klatce obok jest w poniedzia┼?ek :)

mi si─? kol─?da kojarzy z przymusem..
przychodzi ksi─?dz, pokropi wod─? dom, zadaje standardowe pytanie,cho─? odpowied┼║ go tak naparwde nie interesuje, zabiera koperte i idzie dalej, a wszystko to si─? dzieje w zaskakujacym szybkim tempie.. :zdegustowany:

Cytat:
poszukajcie mi jakis studi├│w bo ja si─? st─?d wynosz─?... tzn. "wynios─?"

hihi.. da─? Ci Informator ? 8)
┼ąartuje, oj nie bedzie a┼ą tak ┼ąle :wink:
jak si─? ju┼ą dosta┼?a┼? to nie pozw├│l si─? wynie┼?─? :hyhy:

McGregor - 2006-01-14, 19:28

Cytat:
zadaje standardowe pytanie,cho─? odpowied┼║ go tak naparwde nie interesuje

Wa┼ąny jest te┼ą spos├│b odpowiedzi. Je┼?li us┼?yszy standardowe odpowiedzi ze standardowym znudzeniem w g┼?osie, to po co ma si─? narzuca─?? I dlatego standardowo wychodzi.
Sam tak robi─?, bo na moje pytania wielu m├│wi: "Nie byli┼?my przygotowani, ┼ąe o to ksi─?dz zapyta. Nie wiemy jak odpowiedzie─?." I zapada kr─?puj─?ca cisza. A zazwyczaj pytam czy maj─? do mnie jakie┼? pytania dotycz─?ce wiary, Ko┼?cio┼?a, parafii, katechezy, jakimi problemami ┼ąyj─?, czego oczekuj─? od Ko┼?cio┼?a... Mam robi─? z siebie b┼?azna i pyta─? jak si─? wabi piesek, albo dr─?┼ąy─? tematy polityczne? Sorry, ale od przyjmuj─?cej rodziny bardzo wiele zale┼ąy jak─? atmosfer─? zaproponuj─?.

O co pytacie przychodz─?cych ksi─?┼ąy?

Mafiolka - 2006-01-14, 20:30

Witam wszystkich trojkowicz├│w!!!!
a szczegolnie studentow, szczegolnie tych, kt├│rzy po raz pierwszy beda mieli sesje...to nie jest takie zle i da sie przezyc... troche wiary i nauki i bedzie dobrze trzymajcie sie cieplutko...
Drogi Pasterzu ja oledy w Koszalinie jeszce nie mialam, a ze bedzie chodzil moj ukochany ks. Sebastian Kowal wiec z pewnoscia bede z nim d┼?ugo rozmawiac... co do Slupska ze wzgledu na kolezanki koledy nie przyjmuje :( pozdrawiam

Tosis│awa - 2006-01-14, 20:48

Ja zgadzam si─? z Karolin─?...
Nie lubie kol─?d.. i dawno nie by┼?am w domu jak jaka┼? by┼?a. Do ko┼?cio┼?a chodze wiec widz─? ksi─?┼ąy cze┼?ciej ni┼ąraz w roku (gdy kt├│ry┼? mnie "odwiedzi" chodz─?c po kol─?dzie), zeszytu od dawna nie prowadz─?, wiec nie mam nawet czego pokaza─?...

W zesz┼?ym roku trafi┼?am na kolede w akademiku s┼?upskim... chyba niewiele osob przyje┼?o ksi─?┼ąy...

karola - 2006-01-14, 20:55

Cytat:
sesje...to nie jest takie zle i da sie przezyc...

zale┼ąy z jakiego przedmiotu si─? zdaje :?
a o czym to mozna z ksi─?dzem na kol─?dzie rozmawia─?.. :zdegustowany:
o jakby si─? jeszcze zeszyt mia┼?o i religi─? w szkole, to by┼? by jaki┼? temat.. :wink:

Tosis│awa - 2006-01-14, 22:15

Cytat:
a o czym to mozna z ksi─?dzem na kol─?dzie rozmawia─?..
o jakby si─? jeszcze zeszyt mia┼?o i religi─? w szkole, to by┼? by jaki┼? temat..

No w┼?a┼?nie, o czym? w sumie to o niczym...
Karola, rozmawianie o lekcjach religii jest strasznie nudne.. tak samo jak te lekcje :)

McGregor - 2006-01-15, 13:49

Cytat:
a o czym to mozna z ksi─?dzem na kol─?dzie rozmawia─?..

To nie czepiaj si─?, ┼ąe ksi─?dz szybko wychodzi - skoro nie ma z kim rozmawia─? i o czym.
Tak swoj─? drog─? - czy nie jest to przejaw laicyzacji - ze┼?wiecczenia? "Po co rozmawia─? z ksi─?dzem? O czym?" To mo┼ąe faktycznie znikn─? z Forum ca┼?kiem - no bo o czym tu ze mn─? rozmawia─?... Forum, czy kol─?da - tylko narzekanie na ksi─?┼ąy. I ja mam lubi─? takie towarzystwo? Co ja tu jeszcze robi─?? Chyba co┼? ze mn─? nie tak- spodziewa┼?em si─?, ┼ąe chocia┼ą na forum oazowym odpoczn─? od malkontenctwa. W takim razie pa - forumowicze tr├│jkowi... :evil:

Ewa - 2006-01-15, 16:51

eee jak dla mnie to wy troche przesadzacie. Mysle, ze obyczaj odwiedzania parafian przez ksi─?┼ąy jest sympatyczny i napewno bardzo du┼ąo zale┼ąy w┼?a┼?nie od rodzin kt├│re ksi─?dz odwiedza. Jak pyta o wiar─? to ludzie marudz─?, ┼ąe ksi─?┼ąa tylko o jednym, ┼ąe nie jest "normalny". Jak rozmawia o rzeczach przyziemnych, to narzekaj─?, ┼ąe jest za bardzo "luzacki"...itd. Ludzie zawsze b─?d─? narzeka─?. Ale nale┼ąy pami─?t─?, ┼ąe to jak kol─?da wygl─?da u nas zale┼ąy nie tylko od ksi─?┼ąy ale przedewszystkim od otwarto┼?ci rodziny...
A tak na marginesie... jak latacie ci─?gle do ksi─?┼ąy to chyba macie o czym z nimi rozmawia─? a tutaj takie dziwne rzeczy wypisujecie... :?

karola - 2006-01-15, 17:13

Ewa..
po pierwsze..
kto lata ten lata i to jego indywidualna sprawa dlaczego..
po drugie..
czytaj ze zrozumieniem.. :kwasny: .

T_T - 2006-01-15, 23:09

To zrz─?dzenie, marudzenie, malkontenctwo itp. itd. mo┼ąe wynika─? niestety u niekt├│rych os├│b ze zbyt d┼?ugiego przebywania w ┼?wiecie wirtualnym, m.in. na tym forum, kt├│re, cho─? jest Forum Ruchu ┼╣wiat┼?o-┼?ycie w Diecezji Koszali┼?sko-Ko┼?obrzeskiej, nie stanowi jednak bariery dla przejaw├│w wy┼ąej wymienionych ludzkich przypad┼?o┼?ci, a wr─?cz mo┼ąe wzmaga─? te symptomy chorobowe. Je┼?li bowiem ludzie bardziej zwi─?zani z Chrystusem i Jego Ko┼?cio┼?em, bo za takich uwa┼ąam "oazowicz├│w", zw┼?aszcza po ON┼? III, pisz─? takie rzeczy na temat kol─?dy (a przy okazji tak┼ąe innych spraw, np. ksi─?┼ąy i religii w szkole), daj─?c tym samym z┼?e, a mo┼ąe nawet gorsz─?ce ┼?wiadectwo wobec innych, to ja zaczynam si─? powa┼ąnie zastanawia─? nad sensem istnienia tego forum.

Natomiast moje osobiste do┼?wiadczenie zwi─?zane z wizyt─? duszpastersk─? jest takie, ┼ąe atmosfera tego spotkania z lud┼║mi zale┼ąy g┼?├│wnie od nich samych, bo to oni s─? gospodarzami, kt├│rzy zapraszaj─? do swojego domu kap┼?ana przynosz─?cego im Bo┼ąe b┼?ogos┼?awie┼?stwo. Ja zazwyczaj rozpoczynam od pro┼?by, ┼ąeby rodzina podzieli┼?a si─? ze swoim duszpasterzem jakim┼? dobrem, kt├│rego do┼?wiadczy┼?a od ostatniej kol─?dy. Ze wzgl─?du na ograniczenie czasowe nie da si─? jednak podj─?─? jakich┼? wielkich dyskusji podczas kol─?dy, lecz mo┼ąna zasygnalizowa─? jedynie pewne problemy. Potem za┼? mo┼ąna przyj┼?─? z t─? konkretn─? spraw─? do kancelarii parafialnej i j─? za┼?atwi─?. Dla wi─?kszo┼?ci parafian kol─?da to jedyny w roku osobisty kontakt z ksi─?dzem, a tym samym mo┼ąliwo┼?─? zadania jakiego┼? pytania, przedstawienia swoich w─?tpliwo┼?ci, a tak┼ąe dokonania ┼ąyczliwej i odpowiedzialnej krytyki. Warto wi─?c chyba t─? okazj─? wykorzysta─?, nawet je┼?li to jest zaledwie kilka czy kilkana┼?cie minut czasu.

Szczepan - 2006-01-15, 23:23

My┼?le, ┼ąe jednak Tosi pasuje to co ma napisane pod swoim imieniem..... :wink: i Karola te┼ą by mog┼?a sobie tak napisa─?.....bo dzi─?ki wam to forum robi si─? nudne.....Jak chcecie byc zauwa┼ąane to nie mozna tego zrobi─? w pozytywny spos├│b :?: :?: :|

No a tak serio to ja lubi─? jak jest u mnie kol─?da :) :)

[ Dodano: 2006-01-15, 23:28 ]
ks. Tomasz T. napisa│/a:
kilkana┼?cie minut czasu.

No nie przesadzajmy ministranci te┼ą marzn─? na klatce schodowej..... :mrgreen: :mrgreen:

MODERO - 2006-01-16, 09:41

No c├│┼ą, na forum jak na kol─?dzie i rzeczywi┼?cie nawet mnie jest tu chyba dzi┼? nieswojo kiedy widz─? tekst:
Cytat:
ksi─?dz, pokropi wod─? dom, zadaje standardowe pytanie, cho─? odpowied┼║ go tak naparwde nie interesuje

Gdyby mnie nie interesowa┼?o, nie by┼?oby mnie tutaj. Powiem wi─?cej - nie by┼?oby tego forum...

Dorian - 2006-01-16, 12:05

Ja w tym roku mia┼?em mie─? pierwsz─? kol─?d─? w Poznaniu. Jak si─? okaza┼?o tutaj nie zapowiadaj─? kol─?dy w ko┼?ciele, tylko parafianie znajduj─? karteczk─? w drzwiach z podanym terminem, w jakim mo┼ąna si─? spodziewa─? ksi─?dza. Wszystko by┼?oby dobrze, gdyby nie to, ┼ąe si─? przygotowa┼?em a tutaj nie ma spodziewanego go┼?cia. No c├│┼ą, chyba b─?d─? musia┼? odwiedzi─? biuro parafialne i si─? dopyta─? co i jak. Nie podziel─? si─? wi─?c wra┼ąeniami z tegorocznej kol─?dy :). W Koszalinie natomiast kol─?da up┼?ywa┼?a mi mi┼?o i przyjemnie. By┼?em w mojej poprzedniej parafii od dawna ministrantem i mia┼?em w zwi─?zku z tym kontakt z tymi ksi─?┼ąmi. Nie by┼? to dla mnie wi─?c jedyny moment w roku, w kt├│rym mog┼?em porozmawia─? bezpo┼?rednio z osob─? duchown─?.
Pauli :) - 2006-01-16, 12:23

Ale czy tak naprawd─? tylko ksi─?dz przychodzi do naszego domu? Nie - przynosi Bo┼ąe b┼?ogos┼?awie┼?stwo i jak dla mnie to jest najwa┼ąniejsze... Je┼?li dla niekt├│rych na tym forum kol─?da to tylko przyj┼?cie ksi─?dza i pokazanie mu zeszytu od religi, b─?d┼║ kr├│tka rozmowa - to co┼? tu jest nie tak. Sami powiedzcie - my oazowicze musimy dawa─? przyk┼?ad innym ludziom. Je┼?li kto┼? wie, ┼ąe jeste┼? bardzo zwi─?zany z Bogiem, ale nie przyjmujesz ksi─?dza po kol─?dzie to co sobie my┼?li: "Skoro on tak robi to czemu ja mam przyjmowa─??" Bior─? przyk┼?ad - ale raczej negatywny... Jednak nikogo nie mo┼ąna zmusi─? do tego, aby do domu "wpu┼?ci┼?" nie tylko ksi─?dza, ale samego Boga... :zalamany:
Miko│aj - 2006-01-16, 15:40

ks. Tomasz T. napisa│/a:
(...)zaledwie kilka czy kilkana┼?cie minut czasu.

Po drugiej stronie drzwi czas p┼?ynie inaczej.
Szczepan napisa│/a:
bo dzi─?ki wam to forum robi si─? nudne

albo po krucjatowemu

Tak, tak, tak.

karola - 2006-01-16, 21:55

Cytat:
Karola te┼ą by mog┼?a sobie tak napisa─?... dzi─?ki wam to forum robi si─? nudne.....Jak chcecie byc zauwa┼ąane to nie mozna tego zrobi─? w pozytywny spos├│b

jezeli chcesz mi co┼? powiedziedzie─?, to do tego s┼?u┼ą─? "prywatne wiadomo┼?ci", a nie forum og├│lne..
to by┼?o moje zdanie na temat kol─?dy, ka┼ądy ma inne, ale widocznie wszystkie musz─? by─? pozytywne i to sie liczy nie tylko tego tematu ale te┼ą innych....
no dobrze, je┼?li to forum beze mnie stanie si─? lepsze, to ju┼ą mnie nie ma..
tylko jeszcze dodam, ┼ąe bardzo przykro mi si─? zrobi┼?o, gdy przeczyta┼?am t─? odpowied┼║...
nie mia┼?am nic z┼?ego na mysli..
┼ąegnam, papa
:cry:

Szczepan - 2006-01-16, 22:03

Sorki, ale mnie troche ponios┼?o, ale zdania nie zmieniam..... jeszcze raz przepraszam....
Kasia - 2006-01-16, 23:14
Temat postu: Re: Kol─?da
8)
Szczepan - 2006-01-16, 23:28

To mog┼?a┼? Ty zadawa─? pytania....... :)
Kasia - 2006-01-16, 23:31

8)
MODERO - 2006-01-16, 23:32

Przypuszczam, ┼ąe to "wywiad ┼?rodowiskowy" z racji tematu roku: nie┼?─? nadziej─? ubogim. Mo┼ąe to jaki┼? rodzaj orientowania si─? kto potrzebuje pomocy? Cho─? g┼?owy nie dam... :|
A mo┼ąe to nie by┼? ksi─?dz tylko urz─?dnik US w przebraniu :]

ania__ - 2006-01-16, 23:32

U mnie kol─?dy jeszcze nie by┼?o. Tak si─? zawsze sk┼?ada, ┼ąe ksi─?dz co roku przychodzi, kiedy juz nikt nie pami─?ta, ┼ąe w og├│le ┼?wi─?ta by┼?y... Mo┼ąe mieszkam za blisko ko┼?cio┼?a? ;)

Ale co roku jest raczej mi┼?o. Nie pamietam rozmowy z urz─?dnikiem skarbowym ani nikim takim. Pytania co prawda s─? standardowe - przynajmniej te pocz─?tkowe (kto chodzi do jakiej szko┼?y, kto gdzie pracuje, co robi, jak...), ale tego nie da si─? chyba unikn─?─?, bo kiedy ksi─?dz wchodzi do domu na kilka, kilkana┼?cie minut, nie spos├│b chyba inaczej poprowadzi─? rozmowy. Ludzie czesto narzekaja, ze te rozmowy sa takie o niczym (co oczywiscie zalezy od czlowieka), ale gdyby nagle zaczelyby byc 'o czyms' (wedlug jakiegos tam wyznacznika) to ci sami ludzie narzekaliby, ze ksiadz im z buciorami w niesamowicie prywatne, intymne sprawy wlazi. A z tego jak kto rozmawia na te niby b┼?ahe tematy i tak wychodzi to i owo... ;)

Jak juz bede po, to cos dokladniej napisze. Spisz─? wszystkie dialogi, ┼ąeby nie by┼?o :D

Szczepan - 2006-01-16, 23:34

A do jakiego ko┼?cio┼?a nale┼ąysz :?: :?: Wiesz ja tam jednak my┼?l─?, ┼ąe zawsze znajdzie si─? czas na zadanie pyta┼?...... :] :]
Kasia - 2006-01-16, 23:57

8)
Pauli :) - 2006-01-17, 20:08

U mnie to nawet nie uca┼?owali┼?my wizerunku Pana Jezusa na krzy┼ąu... nie wiem dlaczego. Pomimo, ┼ąe garnuszek by┼? napew┼?niony po brzegi wod─? ┼?wi─?con─? ksi─?dz nawet z niej nie skorzysta┼?. Wyci─?gn─?┼? zza p┼?aszcza swoje kropid┼?o, w kt├│rym chyba wog├│le nie by┼?o wody - nie poczu┼?am na sobie ani kropelki... A co z rozmow─? - mo┼ąna powiedzie─?, ┼ąe wog├│le jej nie by┼?o... Ksi─?dz usiad┼?, zapyta┼? czy mamy jaki┼? problem, pytanie, b─?d┼║ sprawe do za┼?atwienia - z czego by┼?o tylko to ostatnie - dopisa─? mojego brata do karty, bo si─? niedawno urodzi┼?. I to ca┼?a kol─?da - ksi─?dz wyszed┼?... Szczerze - wog├│le mi si─? nie podoba┼?o... W tamtym roku by┼?o znacznie lepiej... :(
karola - 2006-01-17, 20:30

czyli atmosfera kol─?dy, nie zale┼ąy tylko od przyjmujacej j─? rodziny, ale te┼ą i od ksi─?dza... :wink:
Malwa :) - 2006-01-17, 20:31

A mnie w tym roku kol─?da omin─?┼?a ... :zalamany: a tak szczerze to na tegoroczna kol─?de czeka┼?am juz od dawna :roll: ale no trudno niestety , tak widocznie mia┼?o by─? ... :wink:
a tak to zawsze na kol─?dzie by┼?y sta┼?e pytania : co sie nie podoba lub podoba w kosciele?? cos o pieni─?dzach zawsze mowili, czy rodzinka chodzi do kosciola itd :zly: :| a ksi─?zy widze cz─?sto , i wole sama znimi porozmawiac niz na kol─?dzie :?
Pozdrawiam kol─?dniko├│w

paj▒czek - 2006-01-17, 20:36

Moim zdaniem to prawda ┼ąe atmosfera kol─?dy zalezy tak┼ąe od ksi─?dza.Zale┼ąy jak ksi─?dz rozmawia z rodzin─?, jak do nich podchodzi, jakie zadaje pytania itd. Nie powinno byc tak ┼ąe ksiadz jest oboj─?tny do wszystkiego i do wszystkich, on powinien pomagac rodzinei kt├│ra odwiedza.
Pozdrawiam

Sylwia Z. - 2006-01-17, 23:48

u mnie od kilku lat kol─?da jest fajna, ale to dlatego, ┼ąe ksi─?dz mnie do┼?─? dobrze zna i moj─? siostr─? te┼ą, wi─?c zawsze jest o czym pogada─? ;) Nie mog─?si─? doczeka─?, a b─?dzie u mnie dopiero po feriach... :(
Pozdrawiam

Tosis│awa - 2006-01-18, 09:41

A jednak r├│┼ąnie to bywa z tymi kol─?dami. Przygladam si─? tej dyskusji i dochodz─? do wniosku.. ┼ąe chyba jako osoba po III* nie powinnam sie wypowiada─?. Bo mam swoje, odr─?bne zdanie - niekoniecznie podobaj─?ce sie WTTF, a poza tym jest sprawiam ┼ąe jest tu nudno.

Ja nie lubi─? kol─?dy, bo jak ostatnio..chyba 3 lata temu by┼?am, to brakowa┼?o mojego taty i ksi─?dz jako┼? niedowierza┼?, ze pracuje akurat.
Gdy w gim mialam religi─?, ksi─?dz (ktory uwielbia┼? obra┼ąac kobiety) opowiadal takie chore historie z kol─?d..┼ąeby pokazac jaka kobieta jest g┼?upia.

A je┼ąeli chodzi tak oglnie o kol─?d─?.. to nie lubi─? ┼ąadnej spiewa─?..

McGregor - 2006-01-18, 11:31

Cytat:
on powinien pomagac rodzinei kt├│ra odwiedza.

W czasie kol─?dy odwiedzam kilkaset rodzin, ale nie ka┼ąda potrzebuje pomocy. Zadaj─?c "standardowe" pytania ┼?atwiej uchwyci─? niestandardowe zachowanie, czy s┼?owa, kt├│re sugeruj─?, ┼ąe co┼? jest nie tak - i tam zazwyczaj dr─?┼ą─? temat, o ile rodzina na to pozwala - wi─?kszo┼?─? jednak nie chce i nawet nie oczekuje pomocy.

A co do "zawsze pozytywnych" wypowiedzi na forum - czy nie jest to w┼?a┼?nie miejsce uczenia si─? g┼?oszenia DOBREJ Nowiny?

mon - 2006-01-18, 13:15

Cytat:
czy nie jest to w┼?a┼?nie miejsce uczenia si─? g┼?oszenia DOBREJ Nowiny?

Czy to znaczy, ze na forum mozna tylko chwalic i sie zachwycac? Juz kiedys zylismy w czasach, kiedy wszyscy musieli miec takie samo zdanie na dany temat ;/

Tosis│awa - 2006-01-18, 17:26

Monika ma racj─?..

MODERO napisa│/a:
Przypuszczam, ┼ąe to "wywiad ┼?rodowiskowy" z racji tematu roku: nie┼?─? nadziej─? ubogim. Mo┼ąe to jaki┼? rodzaj orientowania si─? kto potrzebuje pomocy? Cho─? g┼?owy nie dam...
A mo┼ąe to nie by┼? ksi─?dz tylko urz─?dnik US w przebraniu

I dziwi─? si─?, ┼ąe ksi─?┼ąa w kazdej sytu┼?acji staraj─? sie bronic innych ksi─?zy i szukaj─? dobrej stony ich dzia┼?ania..

Kasia - 2006-01-18, 21:01

8)
xionc - 2006-01-19, 22:26

moni napisa│/a:
. A w moim koszalinskim domu zdaje sie we wtorek bedzie koledowanie. Na cale szczescie, mnie tam nie bedzie :D

taaaa i nalesnikow niet!

Tupt - 2006-01-19, 22:35

A ja mia┼?em wczoraj kol─?d─? w moim pokoju w akademiku. Ksi─?dz przyszed┼? o 23, posiedzia┼? 20 minut (akurat sobie zrobi┼?em przerw─? od nauki wtedy ;) ). Pogadalismy sobie o r├│┼║nych rzeczach. By┼?o mi┼?o i przyjemnie.
madzia :-) - 2006-01-20, 13:30

Kol─?da...tak szczerze,to nie przepadam,cho─? 2 lata temu by┼?a suuperowa i jeszcze za czas├│w innego x.
Cho─? jak przychodzi "sta┼?y "kap┼?an -ten sam co roku ,to jest dobrze.(Przewaznie tak jest.Mozna poruszyc jakis problem w mojej rodzinie). Ale jesli-"nowy" ,ten ,kt├│ry jest 1szy raz to atmosfera jest ... :kwasny: ,choc wszyscy sie dobrze znamy. Ale zn├│w trzeba m├│wic od "pocz─?tku" jak to jest ...itd. Ale w tym roku by┼?o tak....dziwnie. By┼?am tylko z Mama i x. rozmawia┼? w sumie tylko ze mna... (o szkole,nauce).

T_T - 2006-01-20, 14:03

madzia napisa│/a:
By┼?am tylko z Mama i x. rozmawia┼? w sumie tylko ze mna... (o szkole,nauce).

Ja osobi┼?cie mam zasad─?, ┼ąe z ka┼ądym domownikiem zamieniam cho─?by par─? s┼?├│w podczas kol─?dy :wink:

Szczepan - 2006-01-20, 14:06

ks. Tomasz T. napisa│/a:
Ja osobi┼?cie mam zasad─?, ┼ąe z ka┼ądym domownikiem zamieniam cho─?by par─? s┼?├│w podczas kol─?dy

A ja zawsze zamieniam pare s┼?├│w na klatce schodowej :wink: :wink: :lol: Pozdro :] :]

Mysza - 2006-01-20, 19:40

Dla mnie kol─?da jest wielkim ┼?wi─?tem...wtedy mam okazj─? zjednoczy─? si─? w modlitwie z ksi─?dzem, kt├│ry mnie prowadzi...pozmawia─? na osobiste tematy, prosi─? o pomoc w sprawach duchowych, prosi─? o...wyt┼?umaczenie tego, czego nie rozumiem...owszem z nie ka┼ądym ksi─?dzem potrafie rozmawia─? o sprawach duchownych, ale z tymi zaufanymi czemu nie... :roll: w tym roku mia┼?am ksi─?dza, kt├│ry najpierw zamieni┼? kilka s┼?├│w ze mn─?, a potem rozpocz─?┼?a si─? walka z moimi rodzicami...wygra┼? ksi─?dz w dyskusji, ale gdy wyszed┼? z mieszkania wygrali moi rodzice naje┼ąd┼║aj─?c na niego... :| :kwasny:

┼╣pieszmy si─? kocha─? ludzi, bo tak szybko odchodz─?...

madzia :-) - 2006-01-20, 20:40

ks. Tomasz T. napisa│/a:
Ja osobi┼?cie mam zasad─?, ┼ąe z ka┼ądym domownikiem zamieniam cho─?by par─? s┼?├│w podczas kol─?dy

Te┼ą jestem takiego zdania . Zawsze tak by┼?o podczas kol─?dy,a teraz to nie wiem czemu.... :kwasny:

Pauli :) - 2006-01-20, 22:53

Mysza napisa│/a:
Dla mnie kol─?da jest wielkim ┼?wi─?tem...wtedy mam okazj─? zjednoczy─? si─? w modlitwie z ksi─?dzem

I to jest pi─?kne (jak dla mnie). :) Pozdrawiam tych, kt├│rzy pi─?knie m├│wi─? :wink:

Tosis│awa - 2006-01-21, 12:04

Ciekawe w kt├│rym momencie nast─?puje to zjednoczenie... :lol:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Nie, nie, nie. Nie to nie. M├│wi─? nie gdy my┼?l─? nie. Czemu wi─?c Czytasz nie, Jakby nie by┼?o tak?" [Sic]

madzia :-) - 2006-01-21, 12:56

Ja jako┼? zbytnio nie odczuwam zjednoczenia podczas kol─?dy,
natomiast podczas modlitwy we wsp├│lnocie np.oazowej to owszem.
:)

[ Dodano: 06-01-21 ]
Ja je┼ąeli mam jakies problemy duchowe czy osobiste , to raczej nie m├│wie o tym na kol─?dzie... Chyba ,ze dotycza ca┼?ej rodziny.
Osobi┼?cie jestem takiego zdania ,ze kol─?da nie jest dobrym miejscem na rozwi─?zywanie lub pomoc moich "osobistych" problem├│w.
Kol─?da trwa za kr├│tko,aby powiedziec wszystko co mnie przyt┼?acza.
Dlatego wybiera sie inne miejsce i czas.

McGregor - 2006-01-21, 20:24

Cytat:
I dziwi─? si─?, ┼ąe ksi─?┼ąa w kazdej sytu┼?acji staraj─? sie bronic innych ksi─?zy i szukaj─? dobrej stony ich dzia┼?ania..

Tosiu, popatrz na sw├│j podpis "Krytykowa─?..." Mnie w Seminarium uczono zasady: "zawsze domniemywa─? niewinno┼?─?". Poka┼ą mi wreszcie gdzie widzisz z┼?o tkwi─?ce w kol─?dowaniu? I co jest z┼?ego w tym, ┼ąe ksi─?┼ąa s─? niedoskona┼?ymi lud┼║mi (czasem zm─?czonymi, a czasem zdenerwowanymi)?

Mon, je┼?li nie odr├│┼ąniasz tzw. "poprawno┼?ci politycznej" od uczenia si─? szerzenia Dobrej Nowiny (na czym polega wg mnie apostolska misja Ko┼?cio┼?a), to Ci wsp├│┼?czuj─?. A mo┼ąe mi wyt┼?umaczysz, gdzie w tych wszystkich krytykach pod adresem kol─?duj─?cych ksi─?┼ąy jest oazowe g┼?oszenie Dobrej Nowiny?

Tosis│awa - 2006-01-21, 22:05

(opis mi si─? podoba, a interpretacj─? zostawi dla siebie).. a je┼?li chodzi o kol─?d─?.. no to prosz─? Ksi─?dza, mi, jako osobie chodz─?cej do ko┼?cio┼?a i wmiar─? aktywnie udzielaj─?cej si─? w ┼ąyciu Ko┼?cio┼?a parafialnego i w ogole diecezjalnego te┼ą.. jest calkowicie obojetne czy Ksi─?dz przyjdzie czy te┼ą nie... nie latam do Ksi─?┼ąy na herbat─? albo jakie┼? rozmowy, ale je┼?li chcem pogada─? to to robi─?... a kol─?da niech sobie b─?dzie. Ale napewno nie b─?dzie tym samym co taka indywiualna rozmowa (ale niekoniecznie od razu spowiedz, rzecz jasna)..a kol─?da to nie to samo.. to takie sztuczne.. mimo wszystko i domownicy s─? spi─?ci.. Ksi─?dz te┼ą nie czuj─? sie precie┼ą jak u siebie.. no nie lubi─? kol─?d.
MODERO - 2006-01-21, 22:23

Tosiu, czy w tej misce (czy cokolwiek to jest), w kt├│rej na avatarze trzymasz r─?k─? jest jeszcze du┼ąo tej ┼ą├│┼?ci i b┼?ota, kt├│rymi wszystko i wszystkich obrzucasz? Mam nadziej─?, ┼ąe Ci si─? ko┼?czy... Dobrze si─? bawisz? I je┼?li udzielaniem si─? w diecezji nazywasz radosn─? tw├│rczo┼?─? na Forum, to ja tego nie firmuj─?... I nie pr├│buj mnie przekona─?, ┼ąe to konstruktywna krytyka...
karola - 2006-01-21, 23:02

to jest ┼?mieszne co tu sie dzieje... :zdegustowany:
wszyscy maj─? mysle─? tak samo, jak kto┼? my┼?li inaczej to trzeba na niego nakrzycze─?...
my┼?la┼?am, ┼ąe ka┼ądy ma prawo powiedzenia tego co my┼?l.. tego co mu si─? nie podoba, bez obawy, ┼ąe go kto┼? skrytykuje za inne pogl─?dy na dany temat...

"tak broni┼?em gorliwie Boga, ┼ąe trzepn─?┼?em w mord─? cz┼?owieka" gratuluje g┼?oszenia Dobrej Nowiny!!!

Tosis│awa - 2006-01-21, 23:15

Prosze Ksi─?dza, to nie jest miska... w czasach wczesnego dzieci┼?stwa (ok 3-5) tak Oscar by┼? moim ulubie┼?cem z Ulicy Sezamkowej...
Przepraszam bardzo, ale nie uwa┼ąam ┼ąebym kogo┼? "obrzuca┼?a b┼?otem" pisz─?c na temacie "Kol─?da", ┼ąe jej nie lubi─?.
A je┼?li chodzi si─? o ┼ąecie w diecezji. no to przygotowuj─? grup─? m┼?odzie┼ąy by jako cz┼?onkowie diecezji przyjeli Sakrament Bierzmowania... (a to nie jest moja parafia..zreszt─? nie musze tego robi─?)

No i co teraz? cokolwiek napisze, b─?dzie z┼?e tak? suuuuper.
Forum chyba do tego s┼?u┼ąy, by wymienia─? poglady i dyskutowa─?.. a nie przytakiwa─? tym co uwa┼ąaja ┼ąe maja racj─?.

sweety - 2006-01-21, 23:46

Tosiaczku jestes niezr├│wnana w tym co robisz :!: :!: :!:
oby tak dale przynajmniej jest ciekawie a to polowa sukcesu,
Modero a to zdanie na temat kol─?dy to pewnie dlatego ze jaeszcze Ciebie nie by┼?o u tosi na koledzie :wink: :lol: a ograniczanie tw├│rczosci m┼?odych niczemu dobremu nie s┼?u┼ąy :zalamany:

koleda w akademiku : ksi─?dz wchodzi, rozglada si─?, prosi o tale┼ą z woda, dostaje, poswieca wod─? (troche staroswiecki bo nie ma tegoz jakze porecznego kropid┼?a automatucznego zza pazuchy kt├│re paulinka tak krytykuje)
prubuje poruszyc kontrowersyjne tematy :kwasny: -zostaje mu to odradzone :twisted: s┼?yszy s┼?owa oaza - 1 40 min. opowiada jak to x.Blachnicki ja 3 w Rzymie z papiezem i taki tam

a'propos obrony ksi─?┼ąy to jak slysze w niedziele z ambony ze rodzice powinni bi─? dzieci pasem :x to mi si─? n├│┼ą w kieszeni otwiera :evil: i nie mam skrup├│┼?w co do g┼?o┼?nych komentarzy :zly: - i to nie jest ┼?mieszne ale przykre

na szcze┼?cie doswiadczylam na tyle "fajnych" :roll: kap┼?an├│w podczas pobytu w RUCHU ┼ąe od wszystkich tego nie wymagam :D

Tosis│awa - 2006-01-22, 10:35

Dzi─?ki Sweety :] ale mnie podburzaj. :roll:

Mi si─? nie podobaj─? kazania typu: "rodzina powinna chodzi─? razem do Ko┼?cio┼?a, ┼?wietowa─? niedziel─? itd.." a sam m├│wiacy to rozbija rodzinn─? atmosfer─? ka┼ą─?c katechetkom zostawa─? po godzinach. :x

Dzieci nie powinno sie bi─? pasem. Mo┼ąna karci─?, ale tak brutalne metody wychowawcze mog─? zostawi─? trwa┼?y uraz na psychice dziecka. Mo┼ąe niech ksi─?┼ąa tak traktuj─? swoje dzieci.. czasami bywa, ┼ąe jakie┼? maj─?.

A je┼?li chodzi o koled─?.. to z tego co wiem - u nas w parafii ju┼ą sie ko┼?czy. No i dobrze.
Hej kol─?da, kol─?da..

T_T - 2006-01-22, 10:48

Pada┼?y tutaj zarzuty, ┼ąe ksi─?┼ąa s─? solidarni i nie pozwalaj─? si─? wzajemnie krytykowa─?. To nie jest prawda, ┼ąe kryjemy si─? wzajemnie dla zasady. Kto jak kto, ale ksi─?┼ąa s─? naprawd─? bardzo, a nawet za bardzo, krytyczni wobec siebie wzajemnie, a czasami po prostu krytykantcy.

Tutaj jednak chodzi raczej o co┼? innego. W tym miejscu zaproponowany zosta┼? na forum temat kol─?dy, a wi─?c czego┼? ze swej idei dobrego jako swoista forma duszpasterska. Wierzcie mi, zwracam si─? tu do os├│b ┼?wieckich, ┼ąe ksi─?┼ąa zastanawiaj─? si─? nad tym, czy ta forma ma jeszcze racj─? bytu. I cz─?sto dochodz─? do wniosku, ┼ąe ma, przynajmniej na razie.

Niepokoi mnie jednak to, ┼ąe przy okazji tematu kol─?dy wychodz─? r├│┼ąne inne sprawy, cz─?sto nie tak proste i ┼?atwe, jak je tutaj przedstawiamy. Pytam si─? jednak sam siebie, jaki jest cel wylewania tutaj w┼?a┼?nie tych swoich ┼ąal├│w. Zgodnie z biblijn─? zasad─? najpierw trzeba tego winowajc─? upomnie─? z mi┼?o┼?ci─? w cztery oczy, potem wobec ┼?wiadk├│w, a dopiero na ko┼?cu publicznie (czytaj: na forum).

Szanuj─? w r├│┼ąnych dyskusjach, nie tylko na forum, odmienno┼?─? zdania innych os├│b, ale wolno┼?─? s┼?owa nie oznacza, ┼ąe mo┼ąna wszystko, wsz─?dzie i o wszystkich pisa─? czy te┼ą m├│wi─?. Za swoje s┼?owa, a tak┼ąe za tych, o kt├│rych i do kt├│rych je kierujemy, musimy bra─? odpowiedzialno┼?─?. A w rozumieniu chrze┼?cija┼?skim ta odpowiedzialno┼?─? ma si─? wyra┼ąa─? przede wszystkim w tym, ┼ąe szczerze pragn─?, aby m├│j bli┼║ni stawa┼? si─? coraz doskonalszy w mi┼?o┼?ci do Boga i do drugiego cz┼?owieka.

Apeluj─? wi─?c, aby┼?my nie robili z tego forum ksi─?gi skarg i za┼ąale┼?, kt├│rych i tak w zdecydowanej wi─?kszo┼?ci nie przeczytaj─? ci, kt├│rych one by dotyczy┼?y.

McGregor - 2006-01-22, 15:02

Cytat:
a ograniczanie tw├│rczosci m┼?odych niczemu dobremu nie s┼?u┼ąy

A co tu jest tw├│rczo┼?ci─?? Krytykanctwo? Sorry, ale chyba mieszamy poj─?cia - co innego marudzi─? (jak B┼?otosm─?tek z Narnii) a co innego ci─?gle szuka─? wsz─?dzie z┼?a. Marudzenie to rodzaj czarnowidztwa (b─?dzie ┼║le), ale bez obra┼ąania kogokolwiek (┼║le robi─?).
A je┼?li chcemy wprowadzi─? Ewangeliczn─? Rewizj─? ┼?ycia - ks. Tomasz ma racj─? - ksi─?┼ąa nawzajem si─? krytykuj─?, ale nie wywlekaj─? tego na forum publicum - zapyta┼?em na pocz─?tku "jak u Was wygl─?da (przebiega) kol─?da" a nie "czy jest sens podtrzymywania tej staropolskiej tradycji". A nawet jak kto┼? co┼? krytykuje - niech poda spos├│b rozwi─?zania (jak do tej pory niewiele tu tego i raczej sam musz─? wyci─?ga─? wnioski).
Je┼?li kto┼? my┼?li inaczej, to niech si─? jeszcze siebie zapyta, czy dobrze my┼?li i czy to prowadzi do czego┼? dobrego. I niekt├│rym radz─? si─? zastanowi─? nad s┼?ownictwem - ksi─?dz to nie kolega podw├│rkowy bez wychowania i kultury.

czongo - 2006-01-22, 17:54

A ja mam tak troch─? na roz┼?adowanie emocji....

P r z y p o w i e ┼? ─? n a t ─? c h w i l ─? :
KAP┼üAN, KT├?RY O NIKIM NIE MY┼╣LA┼ü ┼▒LE
:wink: ┼?y┼? sobie kiedy┼? kap┼?an tak ┼?wi─?ty, ┼ąe nigdy o nikim nie my┼?la┼? ┼║le. Kiedy┼? siedzia┼? sobie w restauracji nad fili┼ąank─? kawy, jako ┼ąe tylko to m├│g┼? zam├│wi─? w dniu postu i wstrzemi─?┼║liwo┼?ci, gdy ku swemu zdziwieniu zauwa┼ąy┼? zakonnika, kt├│ry przy pobliskim stoliku raczy┼? si─? pot─?┼ąnym stekiem. „Wierz─?, ┼ąe nie zaszokowa┼?em ci─?, ojcze” - rzek┼? z u┼?miechem m┼?ody cz┼?owiek. „Och, zapewne zapomnia┼?e┼?, ┼ąe dzi┼? jest dzie┼? postu i wstrzemi─?┼║liwo┼?ci” - powiedzia┼? kap┼?an. „Ale┼ą nie, ┼?wietnie o tym pami─?tam.” „Wi─?c pewnie jeste┼? chory i lekarz zabroni┼? ci po┼?ci─?.” „Sk─?d┼ąe znowu. Jestem okazem zdrowia.” S┼?ysz─?c to, kap┼?an wzni├│s┼? oczy do nieba i zawo┼?a┼?: „O, Panie, jakim przyk┼?adem jest dla nas to m┼?odsze pokolenie. Czy widzisz, ┼ąe ten m┼?ody cz┼?owiek raczej przyzna si─? do grzechu, ni┼ą sk┼?amie.”
Anthony de Mello

Miko│aj - 2006-01-22, 18:15

Jak ja nie cierpi─? tej zbuntowanej m┼?odzie┼ąy! Ich wiedza nie wykracza poza materia┼? wyuczony w szkole, a i z tego ma┼?o co pami─?taj─?, ale narzekaj─? na wszystko. Przeszkadza wam obecno┼?─? czarnego w waszym domu, to wyjd┼║cie z domu, zanim on zd─?┼ąy do was dotrze─?. Zrobicie mu przys┼?ug─?, nie zmuszaj─?c go do cierpienia waszej obecno┼?ci.

Tak, tak, tak.

McGregor - 2006-01-22, 19:05

Je┼?li to forum pod─?┼ąa w stron─? antyklerykalizmu, to zastanawiam si─?, czy jeszcze ma co┼? wsp├│lnego z oaz─?, a wi─?c i Ko┼?cio┼?em. Nie przypominam sobie, ┼ąeby kt├│rykolwiek z ksi─?┼ąy oazowych uczy┼? takich postaw...

A ta przypowie┼?─? Antony'ego de Mello - no c├│┼ą - pytanie, kto si─? przyzna do grzechu rozbijania jedno┼?ci mi─?dzy kap┼?anami a wiernymi na tym forum w imi─? tzw. "wolno┼?ci s┼?owa i wyra┼ąania pogl─?d├│w". Takie postawy nie s─? dzie┼?em Ducha ┼╣w.

karola - 2006-01-22, 19:12

Cytat:
Jak ja nie cierpi─? tej zbuntowanej m┼?odzie┼ąy!

na pewno ta zbuntowana m┼?odzie┼ą czuje to samo do Ciebie...

ja mia┼?am niedawno kol─?d─? i by┼?o mi┼?o, i symatycznie, lepiej ni┼ą sobie to wyoba┼ąa┼?am...
na kol─?dzie nie da si─? poruszy─? wa┼ąnych temat├│w, bo nie ma na to czasu, ale jest jego do┼?─? na om├│wienie problem├│w szarej codzienno┼?ci...

tylko zawsze zastanawia mnie istota tzw."koperty"...
wr─?czanie pieni─?dzy kap┼?anowi na kol─?dzie, kojarzy mi si─? ze ┼?rednowiecznym kupowaniem odpustu... cz┼?owiek p┼?aci za pob┼?ogos┼?awienie domu i rodziny...
wiem, ┼ąe nie trzeba tego robi─?, ale jest tak przyj─?te..
a mnie si─? to w┼?a┼?nie nie podoba, ┼ąe wsz─?dzie s─? pieni─?dze...
o ile lepiej by by┼?o, jesli kto┼? chce, skadanie ich anonimowo w ko┼?ciele, wtedy zapewne nie by┼?oby problemu ile w┼?o┼ąy─? do koperty...

Miko│aj - 2006-01-22, 19:22

Czasem si─? ciekawe rzeczy na kol─?dzie dziej─?. Szczepan ju┼ą kiedy┼? opisywa┼? sw├│j dialog z jami┼? parafianami:
- Czy przyjmuj─? pa┼?stwo ksi─?dza po kol─?dzie?
- Nie.
- O, kurcz─?.
Banana raz zapytano, co to jest kol─?da. Do innego ministranta zza drzwi powiedziano: "Z policji?". Ja s┼?ysza┼?em kobiet─? m├│wi─?c─? na klatce do psa (chyba ┼ąe mi si─? zdawa┼?o): "Chod┼║. Zaraz ksi─?dz do ciebie przyjdzie."

Tak, tak, tak.

T_T - 2006-01-22, 19:56

karola napisa│/a:
tylko zawsze zastanawia mnie istota tzw."koperty"...

Mnie te┼ą zastanawia, ale w tym sensie, z jak─? intencj─? ludzie wr─?czaj─? j─? kap┼?anowi. Czasami bowiem wydaje mi si─?, ┼ąe stanowi ona dla niekt├│rych przyjmuj─?cych kol─?d─? jej istot─?. A wr─?cz zabawne s─? sytuacje, gdy kto┼? m├│wi do mnie: "Ksi─?dz chyba czego┼? zapomnia┼?", wr─?czaj─?c mi tzw. kopert─?, bo ja sam nigdy po ni─? nie si─?gam, albo gdy kto┼? z domownik├│w biegnie za mn─? do kolejnego mieszkania, aby mi j─? da─?.

Tzw. koperta nie jest op┼?at─? za pob┼?ogos┼?awienie mieszkania i rodziny, lecz ofiar─? wyra┼ąaj─?c─? wdzi─?czno┼?─? kap┼?anowi za jego pos┼?ug─? i b─?d─?c─? materialnym wsparciem dla niego osobi┼?cie i dla parafii. Jest to tak┼ąe jedna z form wype┼?niania pi─?tego przykazania ko┼?cielnego na temat troski materialnej o Ko┼?cio┼?. Ka┼ądy wi─?c w tzw. kopercie niech daje z serca, ile chce i ile mo┼ąe, a kto nie chce albo nie mo┼ąe, niech po prostu nie daje. Ja nigdy nie wiem, kto i ile daje, bo osobi┼?cie nie prowadz─? takiej ewidencji.

madzia :-) - 2006-01-22, 20:15

Je┼?li sie zastanawiasz nad istot─? koperty, a masz odwage to sie zapytaj x. w jakim celu sie ja daje. W├│wczas b─?dziesz znac odp.
Jestem takiego samego zdania co x .Tomasz .
Uwa┼ąam ,ze pi─?niadze sa tylko i wy┼?─?cznie ofiar─?.
Nikt nie ka┼ąe na si┼?e jej dawac! Ka┼ąy ma woln─? wol─? i sam decyduje czy dac.
Chyba kazdy powinien zlozyc dobrowoln─? ofiare na tyle ile mo┼ąe.
Kol─?da jest raz do roku ,wi─?c... Wiadomo ,ze r├│znie to bywa i jest coraz gorzej z pieni─?dzmi. Ale nikt nie wymaga od nas nie wiadomo ile .

sweety - 2006-01-22, 20:30

a mi sie wydaje ze wstydzi─? powinni sie ci kt├│rzy z ambony posiadaj─?c pos┼?uch, szacunek i autorytet wielu zach─?ca do krzywdzenia bezbronnych - i nic tych s┼?├│w juz nie cofnie ,kt├│re utwierdzi┼?y nie jednego rodzica w tym (wielkim)kosciele ┼ąe krzywdzenie w┼?asnego dziecka jest s┼?uszne!!!!! BASTA - moze nie jest to najlepszy temat ale skoro juz zosta┼? tu podj─?ty :|

a koledy nie lubie nie mia┼?am od dawna nie s┼?uzy mi ona w ┼ąaden spos├│b a mam juz wystarczajaco du┼ąo latek ┼ąeby m├│c zrezygnowac z tej w─?tpliwej przyjemnosci we w┼?asnym domu mam tylko nadzieje ze jak zechc─? otrzyma─? jakies za┼?wiadczenie od swojego proboszcza to nie b─?dzie robi┼? problemu z powodu braku koledy :D
a w mojej parafii mo┼ąe byc z tym problem
prosze o odpowied┼║ na pytanie jaki ma zwiazek przyjmowanie ksi─?dza na koledzie z byciem dobrym chrze┼?cijaninem?

karola - 2006-01-22, 20:31

Cytat:
gdy kto┼? z domownik├│w biegnie za mn─? do kolejnego mieszkania, aby mi j─? da─?.

u mnie by┼?a pare lat temu taka zabawna sytuacja...
ksi─?dz ju┼ą do nas wszed┼?, stali┼?my i si─? modlilismy, a tu nagle wbiega m├│j s─?siad do mieszkania i m├│wi ┼ąe ki─?dz zapomnia┼? koperty, i mu wciska j─? do kieszeni... :?
to jest tak jakby by┼? taki obowi─?zek, ze ksi─?dz przychodzi po pieni─?dze i jeszcze na dodatek sam ich nie we┼║mie tylko trzeba mu je da─?. :zdziwko:
spotka┼?am si─? te┼ą 2razy z sytuacj─? kiedy kap┼?an odm├│wi┼? i wyszed┼? z mieszkania nie zabieraj─?c koperty...

Cytat:
Jest to tak┼ąe jedna z form wype┼?niania pi─?tego przykazania ko┼?cielnego na temat troski materialnej o Ko┼?cio┼?

no tak,ale.. (tutaj zmienie temat) < na Mszy jak si─? wrzuca pieni─?┼ąki na tace, czuje si─? jakbym p┼?aci┼?a za wst─?p..>

Cytat:
je┼?li sie zastanawiasz nad istot─? koperty, a masz odwage to sie zapytaj x. w jakim celu sie ja daje. W├│wczas b─?dziesz znac odp.

:zdegustowany:

[ Dodano: 2006-01-22, 20:36 ]
Cytat:
a mi sie wydaje ze wstydzi─? powinni sie ci kt├│rzy z ambony posiadaj─?c pos┼?uch, szacunek i autorytet wielu zach─?ca do krzywdzenia bezbronnych - i nic tych s┼?├│w juz nie cofnie ,kt├│re utwierdzi┼?y nie jednego rodzica w tym (wielkim)kosciele ┼ąe krzywdzenie w┼?asnego dziecka jest s┼?uszne!Exclamation! BASTA - moze nie jest to najlepszy temat ale skoro juz zosta┼? tu podj─?ty

???

sweety - 2006-01-22, 20:50

Ad :?:
Hir ju ar
up stairs
"a'propos obrony ksi─?┼ąy to jak slysze w niedziele z ambony ze rodzice powinni bi─? dzieci pasem to mi si─? n├│┼ą w kieszeni otwiera i nie mam skrup├│┼?w co do g┼?o┼?nych komentarzy - i to nie jest ┼?mieszne ale przykre"

T_T - 2006-01-22, 21:09

sweety napisa│/a:
prosze o odpowied┼║ na pytanie jaki ma zwiazek przyjmowanie ksi─?dza na koledzie z byciem dobrym chrze┼?cijaninem?

Patrz─?c z punktu widzenia nadprzyrodzonego, wizyta duszpasterska, zwana kol─?d─?, ma na celu przyniesienie przez kap┼?ana b┼?ogos┼?awie┼?stwa Bo┼ąego na nowy rok dla ca┼?ego domu. Nie mo┼ąna by─? dobrym chrze┼?cijaninem bez Bo┼ąej ┼?aski i b┼?ogos┼?awie┼?stwa, czyli kto┼?, kto nie chce tego "kol─?dowego" b┼?ogos┼?awie┼?stwa, w spos├│b ┼?wiadomy pozbawia si─? jakiej┼? cz─?stki Bo┼ąej ┼?aski, kt├│r─? m├│g┼?by wykorzysta─? do bycia dobrym (lub lepszym) chrze┼?cijaninem.

Patrz─?c za┼? z punktu widzenia bardziej ludzkiego, kol─?da jest okazj─? dla duszpasterza do poznawania swoich parafian, a wi─?c wsp├│lnoty, kt├│rej jest przewodnikiem. Nie mo┼ąna by─? dobrym chrze┼?cijaninem poza wsp├│lnot─?, jakim┼? "wolnym strzelcem", czyli nieprzyj─?cie swojego duszpasterza jest w pewnym sensie postawieniem si─? poza nawiasem tej konkretnej chrze┼?cija┼?skiej wsp├│lnoty (parafii), do kt├│rej si─? przynale┼ąy.

P.S. Nie wchodz─? tutaj w rozwa┼ąania na temat bardzo konkretnych, czysto ludzkich wzgl─?d├│w czy uprzedze┼?, kt├│rymi kto┼? kieruje si─?, nie przyjmuj─?c kol─?dy.

Sa│ata - 2006-01-23, 00:55

Mia┼? by─? temat o wizycie duszpasterskiej, a si─? pogry┼║li w po┼?owie... Ech... Do czego to czasem prowadzi r├│┼ąnica zda┼?.

My co roku przyjmujemy kol─?d─?. Ksi─?dz zawsze przychodzi, rozmawia ze wszystkimi kilka minut i wychodzi. W sumie standard, nie mam ┼ąadnych zastrze┼ąe┼? :) W sumie, to nawet lubi─? kol─?d─?, bo nie ma przecie┼ą w niej rzeczy, kt├│rej mo┼ąna nie lubie─?.
Z drugiej strony, czy tak ci─?┼ąko jest posiedzie─? z ksi─?dzem przez kilka minut i porozmawia─? z nim, skoro w reszcie roku nie ma mo┼ąliwo┼?ci (albo ch─?ci) spotkania si─? z ksi─?dzem i rozmowy.

Pami─?tam, jak trzy lata temu, gdy by┼? u mnie ksi─?dz po kol─?dzie, kiedy wszyscy powa┼ąnie stali┼?my w pokoju i odmawiali┼?my "Ojcze nasz..." wbieg┼? do niego m├│j kot, a ┼ąe chcia┼? si─? bawi─? i by┼? baaaardzo podekscytowany wizyt─? duchownego... Wskoczy┼? na niego i wisia┼? na sutannie z ty┼?u... :) By┼?o ┼?miechu spooooro :D

Kasia - 2006-01-23, 23:18

8)
McGregor - 2006-01-24, 07:01

Ksi─?dz z Twojej parafii zosta┼? tam skierowany przez biskupa i otrzyma┼? b┼?ogos┼?awie┼?stwo do zajmowania si─? lud┼║mi, kt├│rych tam spotka. Boimy si─? b┼?ogos┼?awie┼?stwa czy ksi─?dza? Widzimy tylko cz┼?owieka, czy tak┼ąe s┼?ug─? Bo┼ąego?
:?:
To tak, jakbym patrzy┼? na ludzi tylko widz─?c w nich grzechy (bez ┼?ask), albo to, co mo┼ąe mnie z┼?ego spotka─? (bez tego, co mnie mo┼ąe dobrego spotka─?). Gdybym ja takimi kategoriami my┼?la┼? - ba┼?bym si─? kol─?dowania - "a tu mnie pewnie pies ugryzie, a tu skrytykuj─?, a co ja powiem niechodz─?cym do ko┼?cio┼?a, pewnie si─? pomyl─? przy modlitwie...". Chyba bym nie wyszed┼? z plebanii - za ┼ąadne pieni─?dze (ceni─? sobie du┼ąo bardiej spok├│j, a pieni─?dze mam za katechez─?).

Sziferek - 2006-01-24, 08:49

Szczecinkowie ze wspolokatorkami przyjelysmy ksiedza :) Co prawda bylo troche tlumaczenia ze jestesmy studentkami i nie mialysmy zielonego pojecia o koledzie bo chodzimy na msze do innego kosciola <co prawda gdybysmy wiedzialy ze ksadz przyjdzie to i tak nie mialybysmy jak przygotowac stolu>
Ale ksiadz byl wyrozumialy i nawet sie z nas posmial troche i zadawal trudne pytania
;) bylo smiesznie...i obrazki dostalysmy ;)

Sa│ata - 2006-01-24, 14:44

Obrazki s─? fajne :)
Kasia - 2006-01-24, 19:40

8)
McGregor - 2006-01-24, 20:54

Cytat:
Brak owej wi─?zi powoduje niech─?─? albo poprostu szukanie innych powod├│w do tego, aby ksi─?dza na kol─?dzie nie przyj─?─?

A zatem nie chodzi tu ju┼ą o sam fakt ksi─?dza, czy kol─?dy a raczej o siebie (swoje samopoczucie ponad zaanga┼ąowanie Katolika w swoj─? wiar─?)? Ja czuj─? wi─?┼║ z parafianami - kocham ich i jestem got├│w na zaanga┼ąowanie si─? na rzecz tych, kt├│rym zale┼ąy na wierze. Ale na si┼?─? pomaga─?... tego nie robi┼? sam Jezus. Szanuj─? woln─? wol─? ludzi - nie wchodz─? na si┼?─? tam, gdzie mnie nie chc─?.

Kasia - 2006-01-24, 21:23

8)
McGregor - 2006-01-24, 21:34

Cytat:
ach...┼ąeby tak wszyscy my┼?leli

My┼?l─?, ┼ąe wi─?kszo┼?─? tak my┼?li. A jednocze┼?nie sam czasem ┼ąa┼?uj─?, ┼ąe dzie┼? nie ma 48 godzin a ja nie mam wi─?cej si┼?. No i musz─? bra─? pod uwag─?, ┼ąe w mojej parafii jest nie jedna ale kilkaset rodzin.
Kiedy┼? jedna pani stwierdzi┼?a, ┼ąe takie kol─?dy ona by chcia┼?a cz─?┼?ciej - odpar┼?em, ┼ąe to po prostu niemo┼ąliwe, bo po paru miesi─?cach wyl─?dowa┼?bym wyczerpany w szpitalu psychiatrycznym (rodziny domagaj─? si─? mnie w domach, uczniowie na katechezie, proboszcz w kancelarii, inni parafianie w konfesjonale albo przy o┼?tarzu, co gorliwsi na spotkaniach w grupach, biskup na formacyjnych spotkaniach kap┼?a┼?skich, koledzy na imieninach, rodzice od czasu do czasu w domu, pielgrzymi w autokarach do Lichenia albo pieszo do Cz─?stochowy, oazowicze na oazach). Dlatego na ka┼ąd─? tak─? propozycj─? odpowiadam: "Pro┼?cie wi─?c Pana ┼ąniwa, ┼ąeby wyprawi┼? robotnik├│w na ┼ąniwo swoje" - innymi s┼?owy - m├│dlmy si─? o nowe powo┼?ania kap┼?a┼?skie.

Kasia - 2006-01-24, 21:41

8)
McGregor - 2006-01-25, 10:03

Cytat:
Nikt nie m├│wi┼?, ┼ąe b─?dzie ┼?atwo

Dlatego nie narzekam, a t┼?umacz─?, ┼ąe nie jestem kap┼?anem tylko dla jednej osoby, czy jednej rodziny, ani nie mam daru bilokacji (obecno┼?ci w dw├│ch miejscach na raz), ani jak Jezus - nie mog─? by─? jednocze┼?nie wsz─?dzie.

Irytuj─? mnie uwagi typu "spodziewali┼?my si─? ksi─?dza o 16-tej, a jest 20-ta!" - odpowiadam wtedy, ┼ąe "niestety, cho─?bym chcia┼?, to nie jestem w stanie wej┼?─? do 30-tu mieszka┼? jednocze┼?nie o 16-tej; a ci, kt├│rzy mieli kol─?d─? w ubieg┼?ym roku o 20-tej ucieszyli si─?, ┼ąe wreszcie nie musieli tyle na ksi─?dza czeka─?" - nie jestem w stanie zaspokoi─? WSZYSTKICH ludzkich oczekiwa┼?, bo jestem cz┼?owiekiem, a nie Bogiem. Zreszt─? - B├│g te┼ą nie zaspokaja WSZYSTKICH naszych oczekiwa┼?.

T_T - 2006-01-26, 17:52

W┼?a┼?nie w jednym ze "┼?wieckich" tygodnik├│w przeczyta┼?em artyku┼? na temat kol─?dy. Mimo pewnych niewielkich zastrze┼ąe┼? do jego tre┼?ci, uwa┼ąam, ┼ąe porusza on w spos├│b do┼?─? rzetelny tak┼ąe wiele z tych spraw, o kt├│rych dyskutowali┼?my wy┼ąej.

P.S. O tym artykule wspomina nawet dzisiejszy Biuletyn Informacyjny Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski.

Szczepan - 2006-01-26, 20:46

U mnie by┼?o na kol─?dzie superancko :D :D :D jazda na maxa :D :D
T_T - 2006-01-26, 21:16

Szczepan, niecierpliwie oczekujemy na szczeg├│┼?y :wink:
Szczepan - 2006-01-26, 21:24

Hahahaha..... no wi─?c tak wpad┼? do mnie diakon z moimi kumplami :D :D Wszytko by┼?o po katolicku (dosta┼?em nawet obrazek :lol: :lol: ). Moich rodziciel├│w nie by┼?o, bo niestety pracowali, wi─?c by┼?em sam :wink: :wink:. Po d┼?ugiej rozmowie prawie 40 minutowej diakon poszed┼? dalej :wink: :wink: :wink: Pozdrawiam
Miko│aj - 2006-01-29, 14:22

Takie pytanie zadam. Co by by┼?o, gdyby nie powsta┼? nigdy zwyczaj dawania koperty?

Tak, tak, tak.

McGregor - 2006-01-29, 16:48

Nic by si─? nie zmieni┼?o - i tak przecie┼ą wchodz─? do domu, modl─? si─?, b┼?ogos┼?awi─?, rozmawiam z rodzin─?... Gdyby mi nie dali koperty, to co - mam powiedzie─?, ┼ąe mnie tam nie by┼?o i "anulowa─?" b┼?ogos┼?awie┼?stwo? Troch─? powagi...
karola - 2006-01-29, 21:08

Cytat:
Co by by┼?o, gdyby nie powsta┼? nigdy zwyczaj dawania koperty?

to by ki─?┼ąa nie chodzili po kol─?dzie.. :D
:wink:

madzia :-) - 2006-01-29, 22:18

hehe-Karola... :wink:
Hmm...ja juz sama nie wiem co z t─? koperta. Wole nie wnikac.
Wczoraj byl u mojej Babci kap┼?an z wizyt─? duszpasterska . Pomodli┼? sie ,pob┼?ogos┼?awi┼? i... wzi─?┼? koperte,kt├│ra le┼ąa┼?a na komodzie .Nawet sie nie zapyta┼? czy mo┼ąe-brak kultury!
Przesadzi┼?.... c├│z...r├│zni sa ludzie.

Szczepan - 2006-01-29, 22:37

madzia :-) napisa│/a:
Wczoraj byl u mojej Babci kap┼?an z wizyt─? duszpasterska . Pomodli┼? sie ,pob┼?ogos┼?awi┼? i... wzi─?┼? koperte,kt├│ra le┼ąa┼?a na komodzie .Nawet sie nie zapyta┼? czy mo┼ąe-brak kultury!

Mamy takich kap┼?an├│w jakich wymodlili┼?my......

karola - 2006-01-29, 22:44

Cytat:

r├│┼ąni ludzie, r├│┼ąne potrzeby :D 8)

madzia :-) - 2006-01-30, 14:07

Wniosek z tego,i┼ą trzeba nam sie wieciej modlic.
Z tymi potrzebami sie zgodze :D ehhe

McGregor - 2006-01-30, 16:43

Cytat:
to by ki─?┼ąa nie chodzili po kol─?dzie..

Pewnie gdyby┼? Ty by┼?a ksi─?dzem. Nie kupuj─? przypisywania mi tak niskich motywacji (dla pieni─?dzy). Nie spodziewa┼?em si─? tego po niekt├│rych. Pewnie tak─? atmosfer─? zostawiacie w sercach ksi─?┼ąy, kt├│rzy Was odwiedzaj─?, ┼ąe nie chc─? o Was my┼?le─? wi─?cej ni┼ą raz do roku, gdy MUSZ─? odwiedza─? ludzi o tak niskich motywacjach. Jest mi przykro, ┼ąe nie dodali┼?cie nawet s┼?├│w "pewnie niekt├│rzy". Ksi─?┼ąy si─? czepiacie, ┼ąe nie post─?puj─? w┼?a┼?ciwie, a co sami w nich chcecie widzie─?? To, co napisali┼?cie?

karola - 2006-01-30, 16:52

jejku, prosze Ksiedza, prosz─? si─? nie obra┼ąa─?... to by┼? ┼ąart.. nieudany ┼ąart.. :wstyd:
nie mia┼?am na my┼?li Ksi─?dza..tak szczerze m├│wi─?c, to..hmm.. nikogo nie mia┼?am na my┼?li.. tak mi si─? jako┼? paln─?┼?o..
przepraszam :zawstydzony:

ju┼ą dobrze?
przeprosiny przyj─?te?? :niepewny: :cry:

Ewa - 2006-01-30, 19:27

Znowu kol─?da sprowadza si─? do tematu ksi─?┼ąy...
My┼?l─?, ┼ąe ksi─?┼ąa odwiedzaj─?cy to forum nie s─? winni tego, ┼ąe cz─?┼?─? ich koleg├│w "po fachu" ugania si─? za kas─? i psuje reputacj─? reszty. Skoro nie chcecie dawa─? im pieni─?dzy to nikt was do tego nie zmusza, a jak nie dacie to przynajmniej nie b─?dziecie musieli si─? zatanawia─? czy ten ksi─?dz jest z powo┼?ania czy dla pieni─?dzy bo wtedy nic wam do tego :twisted:

McGregor - 2006-01-30, 19:51

Wiecie na co id─? pieni─?dze z kol─?dy?

50 % oddaj─? proboszczowi - p├│jdzie na op┼?aty za pr─?d, gaz, ┼ąywno┼?─? - na ca┼?y rok (ostatecznie trafi do Zak┼?adu Energetycznego, producenta butli z gazem, do sklep├│w - czyli z powrotem do wiernych).
10 % oddaj─? do Kurii Biskupiej - na funkcjonowanie tej instytucji.
Potem zap┼?ac─? za Urz─?d Skarbowy (wbrew temu, co m├│wi─? media - ksi─?┼ąa p┼?ac─? podatki i to od ilo┼?ci mieszka┼?c├│w parafii - i nie jest wa┼ąne, czy to s─? Katolicy - p┼?ac─? tak┼ąe od ┼╣wiadk├│w Jehowy, niewierz─?cych itd.).
Zap┼?ac─? za ZUS, sk┼?adk─? na Ksi─?┼ąy emeryt├│w, rat─? za samoch├│d (wi─?kszo┼?─? ksi─?┼ąy te┼ą kupuje na raty, ale kogo to obchodzi - od ksi─?┼ąy ma┼?o kto chce odkupi─? taki samoch├│d, kt├│ry jest dobity na wiejskich drogach, czy pielgrzymkach i przebieg ma 5 razy wi─?kszy ni┼ą taki sam samoch├│d kupiony przez osob─? ┼?wieck─?).
P┼?ac─? jeszcze na Seminarium, a tak┼ąe dziel─? si─? z biednymi (obliczy┼?em, ┼ąe przez ostatnie 4 lata zosta┼?em oszukany przez naci─?gaczy udaj─?cych biednych na 3 tysi─?ce z┼?otych - i dalej po┼ąyczam albo ofiarowuj─? - taki ze mnie naiwny idiota).
Za to, co mi zostaje - kupi─? buty albo troch─? ubra┼?, bo jak by nie by┼?o - swetry si─? pruj─?, spodnie przecieraj─?, a skarpety jak si─? rozwal─?, to nawet cerowanie tylko powi─?ksza dziury.
Wcale wiele mi w kieszeni nie zostaje. A pami─?tam jak si─? zdenerwowa┼?em, gdy jaki┼? ch┼?opaczek zimnym ogniem przepali┼? mi sutann─? i kurtk─?, bo bieg┼? na o┼?lep przez t┼?um, nie patrz─?─? przed siebie i pewnie nie wiedzia┼?, ┼ąe "zimny ogie┼?" te┼ą ma swoj─? temperatur─?. A sutanna te┼ą kosztuje (ta przepalona potem zachaczy┼?a si─? na kol─?dzie o blach─? wystaj─?c─? na schodach, troch─? poszarpa┼? j─? piesek - jeden z tych co "nie gryz─? nikogo"). I ┼ąeby nie by┼?o dziwnych insynuacji - nie goni┼?em za nim, by zap┼?aci┼? za szkod─?.

Prosz─? o jedno - zrozumcie, ┼ąe ksi─?dz, to nie bezduszna maszyna, po kt├│rej wszystko sp┼?ywa jak woda po kaczce. Cokolwiek powiecie - to zostaje (cho─? uczono nas, by si─? tym nie przejmowa─? albo udawa─?, ┼ąe si─? nic nie sta┼?o, bo by┼?my innych pogr─?┼ąy─? mogli niechc─?cy w poczuciu winy). Je┼?li ranicie ksi─?┼ąy - oni b─?d─? rani─? innych - Was te┼ą. Jeste┼?my lud┼║mi. I nie m├│wcie mi o kulturze w┼?r├│d ksi─?┼ąy, ┼ąe jest niska - to ja otwiera┼?em puste koperty po kol─?dzie, albo wypchane ┼?cinkami gazet, odbiera┼?em chamskie telefony i mam do┼?─? wyzwisk od ludzi, kt├│rzy ani mnie nie znaj─?, ani nic o mnie nie wiedz─?. Za dobro, kt├│re im wy┼?wiadcza┼?em cz─?sto odp┼?acano mi z┼?em - ani s┼?owa im nie powiedzia┼?em, a tu na forum dalej to samo - "ksi─?dz powinien...". Jeste┼?cie tacy mocni w s┼?owach - przejd┼║cie do czyn├│w - ch┼?opaki niech zostan─? ksi─?┼ąmi a dziewczyny niech si─? za nas modl─? albo zamilkn─? je┼?li nie chc─? podzieli─? si─? pozytywami - bo tylko po to podj─?┼?em ten temat (zreszt─? oddzielony od "Zacheusza...").

karola - 2006-01-30, 20:02

Cytat:
dalej po┼ąyczam albo ofiarowuj─? - taki ze mnie naiwny idiota

ma Ksi─?dz po prostu dobre serce...

Natalia - 2006-01-30, 20:10

Popieram w zupe┼?no┼?ci... :wink: :!:
Mam dobrego znajomego Ks.(pewnie Ks.Grzegorz go zna:) i czasami m├│wi┼? mi o tym co si─? dzieje na parafii, jak wygl─?da ┼ąycie ksi─?┼ąy. Nigdy bym nie pomy┼?la┼?a, ┼ąe to wszystko ich spotyka :zalamany:
Cz─?sto m├│wimy o ksi─?┼ąach (wr─?cz na nich naje┼ąd┼ąamy) cho─? nie wiemy jacy naprawd─? s─?. Ka┼ądy cz┼?owiek jest inny i nie mo┼ąemy tutaj m├│wi─?, ┼ąe ka┼ądemu ksi─?dzu zale┼ąy tylko na pi─?ni─?dzach, aby si─? dorobi─?. Nikt by nie chcia┼? dorabia─? si─? w taki spos├│b jak oni. Mylimy poj─?cia, Oni to robi─? z mi┼?o┼?ci :!: :!: :!: , a nie dla pieni─?dzy :| .Nie powinni┼?my ich w ten spos├│b ocenia─?.
Pozdrawiam :wink:

ARES - 2006-04-07, 12:35

Nigdy nie wiadomo jaki Ksi─?dz si─? trafii
POZDRAWIAM

szukajcie a znajdziecie

Sofoniasz - 2007-12-30, 00:16
Temat postu: Wizyta duszpasterska - koleda
dwa dni koledy za mna a czuje sie zmasakrowany jakbym przynajmniej miesiac chodzil
sa ludzie ktorzy czekaja na kolede, ale sa tez tacy ktorzy udaja ze ich nie ma w domu, wprost wyzywaja (np w Slupsku slyszalem ze ks to "agenci watykanu" :D), grzecznie odmawiaja, albo bojac sie ze ks bedzie atakowal ich nie-praktykowanie sami od poczatku przystepuja do ataku na kler, Kosciol i kosciol, Watykan, dekalog, sasiadow, PiS, LPR, SLD, PO (itd); sa tez tacy, ktorych twarze wygladaja: "Idz juz sobie stad!"

Bez wznioslych idei - po co dzis koleda, a raczej jak do niej sie odnosze...

ania__ - 2007-12-30, 01:11

A kiedy ten 'agent watykanu' ju┼ą wyjdzie, d┼?ugo patrz─? a potem: Jak si─? rozgl─?da┼?, no ja ci─? prosz─?. Przyjdzie w sukience i dopytuje. Ile w kopert─? da┼?e┼?? Tylko tyle. Matko, znowu o nas gada─? b─?d─?. A Marcinka to ju┼ą nam na pewno nie ochrzcz─?. Trzeba by┼?o nie wpuszcza─? 8)

Nigdy kol─?dy nie lubi┼?am. Ksi─?dz przychodzi┼? i przepytywa┼? z przykaza┼?. Ja to tam co prawda na wyrywki umia┼?am i od ty┼?u, ale sytuacja co najmniej stresuj─?ca. I jeszcze jedno. Kiedy woda ┼?wi─?cona ju┼ą znika┼?a ze sto┼?u, wje┼ąd┼ąa┼?y mandarynki. Ja mandarynki uwielbiam, ale kiedy t─? moj─? ma┼?─? r─?czk─? pr├│bowa┼?am si─?gn─?─? po jedn─?, mama kr─?ci┼?a g┼?ow─?, ┼ąe 'nie'. Do teraz pami─?tam to spojrzenie... A przecie┼ą dla wszystkich by starczy┼?o :oops:

I jeszcze kiedy┼?, kiedy ksi─?dz usiad┼? u nas na troch─? d┼?u┼ąej, m├│j brat wpu┼?ci┼? ministrant├│w do siebie do pokoju. Tylko zapomnia┼? w┼?─?czy─? ┼?wiat┼?o. I ch┼?opcy siedzieli w ciemno┼?ciach godzin─?, bo nie wiedzieli czy mog─?... Pomy┼?la┼?am wtedy, ┼ąe nigdy nie b─?d─? ministrantem. Dopiero p├│┼║niej dowiedzia┼?am si─?, ┼ąe i tak nie mog─?.

Wra┼ąenia niepozytywne. Ale mimo wszystko na kol─?d─? zawsze czekam. Jest jako┼? tak uroczy┼?cie, mo┼ąe czasem troch─? zbyt oficjalnie, ale z pewno┼?ci─? rado┼?nie. Moja rodzina jest raczej religijna i w ko┼?ciele nas raczej du┼ąo, wi─?c Watykanu nikt nie atakuje :)

Po wyj┼?ciu ksi─?dza zawsze sobie my┼?l─?: Jak to dobrze, ┼ąe u mnie w rodzinie si─? ksi─?dza psem nie szczuje. Przecie┼ą gdyby nie te krzy┼ąe nad wej┼?ciem do ka┼ądego pokoju, to ja bym chyba nigdy na ludzi nie wysz┼?a :)

W zesz┼?ym roku mieszka┼?am w akademiku i ksi─?dza nie przyjmowa┼?am. Nawet nie wiedzia┼?am, ┼ąe mo┼ąna. A w tym ch─?tnie bym zaprosi┼?a, bo troch─? mi tej wizyty brakuje... Ale kiedy te cio┼?ki, z kt├│rymi mieszkam ksi─?dza zobacz─?... Nie wiem, czy ryzykowa─? :|

Rozpisa┼?am si─?. Przepraszam.
Pozdrawiam rado┼?nie :)

Tosis│awa - 2007-12-30, 12:57

podobny temat ju┼ą by┼?... pami─?tam bo dosta┼?am za niego czerwon─? kresk─?... tak wiec prosze uwa┼ąa─?, za niepozytywne wypowiedzi jest krecha...

Ja za kol─?d─? nie przepadam.
Gdy by┼?am dzieckiem to w dniu koledy trzeba by┼?o siedziec w domu..i czeka─?...
P├│┼║niej nie by┼?o tego problemu..po prostu jak gdzies mialam isc to szlam...co poradz─? ze ksiadz nie trafi┼? na moment kiedy jestem...

W tym roku raczej ksiedza na wizyte duszpasterska raczej nie przyjme. w sumie to nie wiem kiedy jest...ale watpie by ksiadz chodzil miedzy godzina 20-22...bo wczesniej mnie nie ma w domu.

Justyna - 2007-12-30, 13:11

Sofoniasz napisa│/a:
sa tez tacy ktorzy udaja ze ich nie ma w domu, wprost wyzywaja

takie niegrzeczne ludzie w Szczecinku mieszkaj─?? - niemo┼ąliwe :lol:
osobi┼?cie nie nale┼ą─? do wielkich zwolenniczek kol─?dy, choc mog─? zrozumiec ide─? tego ca┼?ego zaj┼?cia
dla mnie to ┼ąadne wielkie wydarzenie, denerwowa┼? mnie zawsze tekst ksi─?dza jak wchodzi┼? do mojego domu - a, to ty tu mieszkasz - a niby gdzie mia┼?abym mieszkac, na ksi─?┼ąycu 8) co roku to si─? powtarza choc co roku przychodzi inny ksi─?dz, to tak ┼ąeby w tym roku si─? nie powt├│rzy┼?o jak przypadkiem pod m├│j dach by trafi┼? ks.Dawid ;)

hanusia - 2007-12-30, 17:47

Wydaje mi si─?, ┼ąe z kol─?d─? to jak ze wszystkim w ┼ąyciu.
Tak wi─?c, albo j─? lubimy, albo i nie :-)
U mnie ksi─?┼ąa w parafii znaj─? bardzo dobrze wi─?kszo┼?─? swoich parafian i takie duszpasterskie odwiedziny, wydaje mi si─?, ┼ąe s─? dobr─? okazj─?, ┼ąeby na spokojnie porozmawia─?.
Ja lubi─? osobi┼?cie kol─?d─? :-) i wiem, ┼ąe b─?d─? j─? mie─? w nast─?pnym tygodniu, tylko nie wiem jeszcze, kt├│rego dnia.

Klaudia_» - 2008-01-02, 10:02

Ja lubi─? czas kol─?d, jak ksi─?dz chodzi po kol─?dzie. Zw┼?aszcza to przygotowanie do kol─?dy, jak Mama ka┼ąe posprz─?ta─? mieszkanie na picu┼? glancu┼?, nawet to wysprz─?tanie mieszkanie na czas przyjmowania ksi─?dza jest lepiej wysprz─?tane ni┼ą na ┼?wi─?ta :) ;) . Jak by┼?am ma┼?a chodzi┼?am do podstaw├│wki to ba┼?am si─? wizyty ksi─?dza, zw┼?aszcza jak odpytywa┼? z paciorka. Jak jeszcze obecna parafia kretomi┼?ska nale┼ąa┼?a do koszali┼?skiej katedry to ba┼?am si─?, ┼ąe b─?dzie po kol─?dzie chodzi┼? pewien ksi─?dz Ryszard, kt├│rego si─? bardzo ba┼?am, ale nie by┼?o ┼║le bo akurat nas nie odwiedzi┼?.
U mnie w domu kol─?da b─?dzie 4 stycznia, ale z przyczyn niezale┼ąnych nie b─?d─? na niej bo jestem niestety w Krakowie>

+Cz@rny- - 2008-01-02, 12:11

Kol─?da, hmm, nie pami─?tam, abym za ni─? nie przepada┼?. Jedno co pewnie u ka┼ądego dziecka jest, to by┼?o to d┼?ugie czekanie. W ko┼?cu dzieciak nie potrafi siedzie─? ca┼?y czas w miejscu kiedy ┼?nieg na dworze, a teraz kiedy ┼?niegu nie ma, to ju┼ą troch─? inaczej, ale ju┼ą te┼ą dzieckiem nie jestem. Kilka lat temu, to nawet bawi┼?em si─? z rodzink─? w obstawianie jaki ksi─?dz do nas przyjdzie. Jedno co mnie dra┼ąni, to, to, ┼ąe ksi─?dz nie mo┼ąe normalnie usi─?┼?─? i sobie pogada─? z rodzink─? d┼?u┼ąej ni┼ą 10 min (taki max), bo ma do odwiedzenia jakie┼? 30-40 mieszka┼?. Lecz na to si─? nic nie poradzi, im parafia wi─?ksza tym szybciej trzeba obej┼?─? wi─?kszo┼?─? mieszka┼?. Od kiedy jestem oazowiczem, to ju┼ą tak nie przejmuj─? si─? tym jaki ksi─?dz b─?dzie. Znam ich, z kilkoma rozmawiam, wi─?c czego si─? obawia─?. Ksi─?dz, to te┼ą cz┼?owiek, po 3 godzinach ┼?a┼ąenia te┼ą chce do domu na kolacje i spa─?, a na drugi dzie┼? do szko┼?y i zn├│w ┼?azu ┼?azu do Ludu Bo┼ąego. S─?dz─?, ┼ąe nie powinno si─? atakowa─? cz┼?owieka, kt├│ry przychodzi z dobr─? nowin─? do ludzi, a co do kopert, to nie jest to obowi─?zkowe, a p├│ki ludzie si─? nie naucz─?, ┼ąe nie obowi─?zkowe nie oznacza wstyd tak d┼?ugo b─?d─? m├│wi─?, czy wystarczaj─?co do koperty dali┼?my, aby o nas m├│wili, a kogo to obchodzi ile tam by┼?o...
Elkalena - 2008-01-02, 13:01

W parafii moich rodzic├│w nie ma zwyczaju dawania koperty. Mo┼ąe kto┼? dawa┼? - nie wiem, ale my nigdy, i jako┼? si─? ksi─?┼ąa nie obra┼ąali i przychodzili co roku :) A w innym ko┼?ciele w tym samym mie┼?cie wr─?cz us┼?ysza┼?am w og┼?oszeniach przypomnienie, ┼ąeby nie dawa─? pieni─?dzy w czasie kol─?dy, jak kto┼? ma tak─? potrzeb─? to mo┼ąe na tac─? po┼?o┼ąy─? kopert─? jako tak─? doroczn─? wi─?ksza ofiar─?.
Chocia┼ą odk─?d mam szwagra ksi─?dza, troch─? inaczej patrz─? na te spraw─? :lol:

Orgelspieler - 2008-01-02, 14:33

Ja osobi┼?cie lubi─? kol─?d─?... fajnie jest jak kt├│ry┼? z szef├│w przyjdzie... :D
Pami─?tam jak 2 lata temu przyszed┼? XDawid (pozdrawiam serdecznie :D ), to Mama zapyta┼?a si─? Go, ile guzik├│w ma w sutannie :P tylko ┼ąa┼?uj─? ┼ąe w tym roku na kol─?dzie b─?d─? nieobecny... jak przez najbli┼ąszych 5..... ;/

ATOMËWKA - 2008-01-02, 15:21

ja tam nie lubi─? kol─?dy,r├│wnie┼ą nie widz─? takiej potrzeby aby raz do roku ksi─?dz odwiedza┼? m├│j dom...jak by┼?am m┼?odsza to chowa┼?am si─? przed ksi─?dzem w szafie bo ba┼?am si─?,┼ąe zapyta mnie jakiej┼? modlitwy a ja nie b─?de jej umia┼?a...a je┼?li chodzi o tera┼║niejszo┼?─? to staram si─? wychodzi─? z domu kiedy mam kol─?de,aby przypadkiem nie spotka─? si─? z kap┼?anem i prze┼ąywa─? jaki kolwiek stres zwi─?zany z jego przyj┼?ciem,np.sprz─?tanie domu czy te┼ą przepisywanie zeszytu z religii...
Sofoniasz - 2008-01-02, 15:33

+Cz@rny- napisa│/a:
po 3 godzinach ┼?a┼ąenia

4 raz koleduje jako duchowny - nigdy nie skonczylem w 3 lub mniej godzin

+Cz@rny- napisa│/a:
ma do odwiedzenia jakie┼? 30-40 mieszka┼?

to, raczej taki standart - chociaz w Slupsku bylo raczej (zazwyczaj) nie wiecej niz 30

ATOM├?WKA napisa│/a:
stres zwi─?zany z jego przyj┼?ciem,np.sprz─?tanie domu czy te┼ą przepisywanie zeszytu z religii

oj, biedactwo :glaszcze: :D

dobra - spadam koledowac :D

ATOMËWKA - 2008-01-02, 15:40

Sofoniasz napisa│/a:
ATOM├?WKA napisa┼?/a:
stres zwi─?zany z jego przyj┼?ciem,np.sprz─?tanie domu czy te┼ą przepisywanie zeszytu z religii

oj, biedactwo

to wacle nie jest ┼?mieszne... ;]

Annulka - 2008-01-02, 16:09

ATOM├?WKA napisa│/a:
przepisywanie zeszytu z religii...

A co to jest zeszyt z religii?? :P
Ja raczej nigdy nie stresowa┼?am si─? kol─?dami, ale w tym roku jako┼? tak... :| Mam nadziej─?, ┼ąe nie przyjdzie m├│j "przyjaciel"...

Katarzynka - 2008-01-02, 16:11

A ja nie mam jakiego┼? wyrobionego zdania o kol─?dzie, jako ┼ąe tylko raz by┼?a u mnie w domu przyj─?ta. I to w sumie "przez przypadek"...
Jednak┼ąe nie wydaje mi si─?, aby to by┼?o a┼ą takie straszne, jak niekt├│rzy pisz─? ;)
Cho─? mo┼ąe dlatego tak uwa┼ąam, bo po prostu nie wiem, jak jest na kol─?dzie.
Ale og├│lnie nic przeciwko kol─?dzie nie mam.

ATOMËWKA - 2008-01-02, 16:12

Annulka napisa│/a:
A co to jest zeszyt z religii??

u mnie ksi─?┼ąa zawsze sprawdzaj─? zeszyty,ale ja jako┼? zawsze si─? wykr─?cam,┼ąe pies mi go podar┼? lub inne bzdury...

Katarzynka - 2008-01-02, 16:13

ATOM├?WKA napisa│/a:
pies mi go podar┼?

i wierz─?....? :P

Annulka - 2008-01-02, 16:14

ATOM├?WKA napisa│/a:
zawsze si─? wykr─?cam,┼ąe pies mi go podar┼? lub inne bzdury...

Nie┼?adnie tak k┼?ama─?! :P

ATOMËWKA - 2008-01-02, 16:17

Cytat:
ATOM├?WKA napisa┼?/a:
pies mi go podar┼?

i wierz─?....?

ja robi si─? ma┼?lane oczka lub min─? ,┼ąe niby zaraz si─? rozp┼?acz─? to tak :) a zreszt─? mam gdzie┼? t─? kol─?de bo wiem ┼ąe i tak wszystko jest w niej udawane....

Annulka napisa│/a:
ATOM├?WKA napisa┼?/a:
zawsze si─? wykr─?cam,┼ąe pies mi go podar┼? lub inne bzdury...

Nie ┼?adnie tak k┼?ama─?!

hehehehe...czasem trzeba :D

Katarzynka - 2008-01-02, 16:20

ATOM├?WKA napisa│/a:
wiem ┼ąe i tak wszystko jest w niej udawane....

a co dok┼?adniej masz na my┼?li?
bo ja nie rozumiem chyba. :|
ale c├│┼ą, jak ju┼ą pisa┼?am - tylko raz by┼?a u mnie przyj─?ta kol─?da - wi─?c nie wiem, jak to jest.

Justyna - 2008-01-02, 16:37

Katarzynka napisa│/a:
bo ja nie rozumiem chyba.

no ja te┼ą nie rozumiem co tam jest udawane :| znam "kilku" ksi─?┼ąy i nie wiem co mieli by udawac; ale jak kto┼? sam udaje to mierzy innych swoj─? miar─?...

ATOMËWKA - 2008-01-02, 18:33

udawane jest to,┼ąe z tak─? serdeczno┼?ci─? przyjmuje si─? kap┼?an├│w...udawane jest to,┼ąe np.ludzie nie chodz─?cy do ko┼?cio┼?a zgrywaj─? ludzi,kt├│rzy s─? w nim codziennie...
DuÂka - 2008-01-02, 18:38

ATOM├?WKA napisa│/a:
wszystko jest w niej udawane....

po cz─?┼?ci tak jest, co to za sens wizyty, gdy ksi─?dz po┼?wi─?ca ka┼ądej rodzinie ok. 5 min... Lepiej by ju┼ą by┼?o,gdyby takie spotkania by┼?y um├│wione. Kiedy obie strony by tego chcia┼?y... By┼?oby mniej nieprzyjemno┼?ci.

Annulka - 2008-01-02, 20:44

Cytat:
Kiedy obie strony by tego chcia┼?y... By┼?oby mniej nieprzyjemno┼?ci.

O TAK!

Piotr W. - 2008-01-02, 20:49

Sofoniasz napisa│/a:

Ja przez ostatnie 12 lat mia┼?em r├│┼ąne czasy, max 12 godzin,
w tym roku mieszcz─? si─? w granicach mi─?dzy 7 a 5 (dzisiaj by┼?o 5 godzin r├│wne).

ATOMËWKA - 2008-01-02, 20:51

i po co komu jaka┼? wizyta duszpasterska jak nawet kap┼?an si─? przy niej m─?czy...
Elkalena - 2008-01-02, 21:48

ATOM├?WKA napisa│/a:
i po co komu jaka┼? wizyta duszpasterska jak nawet kap┼?an si─? przy niej m─?czy...

To nie jest dobry argument - r├│wnie dobrze mo┼ąesz spyta─?, po co sprz─?ta─? mieszkanie, skoro przy tym cz┼?owiek tak si─? m─?czy. Niekt├│rzy te┼ą z w┼?asnej i nieprzymuszonej woli biegaj─?, graj─? w kosza albo wyrywaj─? sobie brwi, chocia┼ą przy tym si─? m─?cz─? :D
My┼?l─?, ┼ąe cz┼?owiek (w tym wypadku ksi─?dz) mo┼ąe robi─? co┼? potrzebnego, nawet je┼?li przy tym si─? m─?czy (m. in. fizycznie) i nie uwa┼ąa─?, ┼ąe to strata czasu.
Piotrze W. - 12 godzin? Podziwiam :)

Sofoniasz - 2008-01-02, 22:00

Piotr W. napisa│/a:
max 12 godzin

ale masakrator!!! :prosze:

5,5 h dzisiaj - rodzin ok 20-25 (nie liczylem jeszcze)
najwiecej 7,5 h (w Slupsku) - rodzin ok 40

Du┼?ka napisa│/a:
ksi─?dz po┼?wi─?ca ka┼ądej rodzinie ok. 5 min

chyba kiedy koleda trwa w plonacym wierzowcu :lol:

Justyna - 2008-01-02, 22:01

Du┼?ka napisa│/a:
Lepiej by ju┼ą by┼?o,gdyby takie spotkania by┼?y um├│wione.

kto by na to poszed┼? :P

Krzysztof - 2008-01-02, 22:16

Sofoniasz napisa│/a:
5,5 h dzisiaj

u mnie to samo :) wr├│ci┼?em po 21:30 do domu z kol─?dy z x. Legi─? :P ale nie powiem by┼?o bardzo fajnie. ludzie s─? naprawd─? tacy bardzo bardzo mili, ┼ąe a┼ą chce si─? chodzi─? i odwiedza─? parafian :)

Piotr W. - 2008-01-02, 22:19

U mnie w t─? kol─?d─?
┼?rednio:
ok. 23-25 rodzin = ok. 7 h
ok. 14 rodzin = ok. 5 h

czas u jednej rodziny od 5 min. do 1 h - zale┼ąnie od bardzo wielu czynnik├│w.

Nie zapomina─?, prosz─?, ┼ąe statystyka to jeszcze nic...
Ja prze┼ąywam kol─?d─? przede wszystkim jako spotkanie i widz─? w tym sens (ale wi─?cej nic nie powiem).

[ Dodano: 2008-01-02, 22:21 ]
Elkalena napisa│/a:
12 godzin

To by┼?a norma do pewnego momentu - chodzili┼?my wtedy we czterech i do Nowego Roku by┼?o "po kol─?dzie".
Niekt├│rzy oczywi┼?cie mieli wi─?ksze osi─?gi i doci─?gali do 14-15 godzin. Ja jednak poprzestawa┼?em na ma┼?ym. 8)

DuÂka - 2008-01-02, 22:48

Sofoniasz napisa│/a:
Du┼?ka napisa┼?/a:
ksi─?dz po┼?wi─?ca ka┼ądej rodzinie ok. 5 min

chyba kiedy koleda trwa w plonacym wierzowcu

tak jest w mojej i ksi─?dza rodzinnej parafii 8)

Annulka - 2008-01-03, 07:57

Ja nie chc─? kol─?dy w tym roku!!! Rze┼║nia b─?dzie... 8)
Piotr W. - 2008-01-03, 08:01

Wczoraj mia┼?em podczas kol─?dy konkurencj─?.
Mijali┼?my si─? mianowicie z dwiema sympatycznymi jehowitkami... ;]

Klaudia_» - 2008-01-03, 10:13

Piotr W. napisa│/a:
Sofoniasz napisa│/a:

Ja przez ostatnie 12 lat mia┼?em r├│┼ąne czasy, max 12 godzin,
w tym roku mieszcz─? si─? w granicach mi─?dzy 7 a 5 (dzisiaj by┼?o 5 godzin r├│wne).
o biedny Piotr W. 12 godzin to ca┼?y dzie┼?, a ot pewnie Piotr W. to po 24 by┼? dopiero w domu. A co to w og├│le kol─?da to teraz w dzisiejszych czasach jest na czas ??? :| :hyhy:
Rozumiem, ┼ąe kto szybciej sko┼?czy kol─?d─?, to wygrywa...tak ??? :| :|

Piotr W. - 2008-01-03, 10:38

Klaudia_┼? napisa│/a:
pewnie Piotr W. to po 24 by┼? dopiero w domu

Rozpoczyna┼?o si─? o 9 rano. :*

Elkalena - 2008-01-03, 11:21

Piotr W. napisa│/a:
Mijali┼?my si─? mianowicie z dwiema sympatycznymi jehowitkami...

Kt├│rego┼? roku ca┼?e popo┼?udnie i wiecz├│r czekali┼?my na kol─?d─?, wreszcie - dzwonek! Okaza┼?o si─? jednak, ┼ąe to w┼?a┼?nie ┼?wiadkowie Jehowy. A ksi─?dz nie przyszed┼? wcale:(

Justyna - 2008-01-03, 11:53

Piotr W. napisa│/a:
Rozpoczyna┼?o si─? o 9 rano.

to kto┼? w tym czasie by┼? w domu??
Elkalena napisa│/a:
Okaza┼?o si─? jednak, ┼ąe to w┼?a┼?nie ┼?wiadkowie Jehowy.

┼?wiadkowie Jehowy s─? fajni :P szybko sie ulatniaj─? jak widz─?, ┼ąe kto┼? ma sensowne odpowiedzi na ich pytania :lol:

Annulka - 2008-01-03, 12:53

Co do eemm... d┼?ugo┼?ci (?) przebywania kap┼?ana w moim domku to trwa to nawet mniej ni┼ą 5 min... Ale to s─? rekordy...
Piotr W. - 2008-01-03, 13:02

Justyna napisa│/a:
to kto┼? w tym czasie by┼? w domu??

to by┼?o mi─?dzy BN a Nowym Rokiem, wi─?c do┼?─? du┼ąo ludzi jeszcze by┼?o w domach, ale potem rzeczywi┼?cie trzeba by┼?o przej┼?─? na system popo┼?udniowy - takie by┼?y postulaty.
Sentyment za ca┼?odzienn─? kol─?d─? zosta┼?, a czy ilo┼?─? ludzi w domach w czasie kol─?dy wzros┼?a - nie by┼?bym tego wcale taki pewny. :)

Marysia - 2008-01-03, 15:04

No ja mam kol─?d─? za 10 min i juz mi rodzice ka┼ą─? sprz─?ta─?...Ale osobi┼?cie bardzo lubi─? jak ksi─?dz przychodzi na kol─?d─?, denerwuj─? mnie tylko ministranci niekt├│rzy... 8)
Justyna - 2008-01-03, 15:06

Marysia napisa│/a:
No ja mam kol─?d─? za 10 min i juz mi rodzice ka┼ą─? sprz─?ta─?...

ja b─?d─? to prze┼ąywac w najbli┼ąsz─? ┼?rod─? ;/ hmmm....

ATOMËWKA - 2008-01-03, 15:15

a ja wog├│le jej nie b─?de prze┼ąywa─? z czego niezmiernie si─? ciesz─? :]
nowinka - 2008-01-03, 20:02

Annulka napisa│/a:
Co do eemm... d┼?ugo┼?ci (?) przebywania kap┼?ana w moim domku to trwa to nawet mniej ni┼ą 5 min... Ale to s─? rekordy...

U mnie za┼? bije naprawd─? rekordy - ostatnio by┼?o 5 godzin - od 18 do 23 :D
Ma┼?o tego - jest u mnie nawet kilka razy - bo raz gdy przychodzi zostawi─? p┼?aszcz, potem drugi raz, gdy go zabiera, bo idzie do ko┼?cio┼?a na Msz─? ┼╣w., trzeci raz, gdy ponownie zostawia p┼?aszcz, no i wreszcie kol─?da, zazwyczaj po┼?─?czona z kolacj─? i nocnymi Polak├│w rozmoawami... czasem nawet do wspomnianej 23, a potem jeszcze wsp├│lny spacer w kierunku plebanii - z psem. :P

Annulka - 2008-01-03, 20:51

nowinka napisa│/a:
ostatnio by┼?o 5 godzin

u mnie to by nie przesz┼?o... :kijemgo: tzn kiedy┼? tak. Teraz nie i bardzo mnie to cieszy. Najch─?tniej bym si─? ulotni┼?a gdzie┼? (gdziekolwiek!) ale niestety musz─? by─?... :/ :/ :/

ATOMËWKA - 2008-01-03, 21:02

jak by ksi─?dz u mnie siedzia┼? 5 godz. to bym si─? chyba pocie┼?a ze "szcz─?┼?cia" ja nie wytrzymuje jak siedzi u mnie przys┼?owiowe 5 min....
Annulka, chyba si─? doskonale rozumiemy :) ciekawe dlaczego :D

Piotr W. - 2008-01-03, 21:08

Ja dzisiaj chodzi┼?em 7 h (17 dom├│w)
a wczoraj jednak 6 h - dzisiaj sobie u┼?wiadomi┼?em pomy┼?k─? we wczorajszym liczeniu.

Annulka - 2008-01-03, 21:18

Cytat:
Annulka, chyba si─? doskonale rozumiemy :) ciekawe dlaczego :D

No ja w┼?a┼?nie nie wiem :P
Ale serio bym si─? wynios┼?a z domu na ten czas... Kto chce posiedzie─? za mnie?? :help: :mur:

ATOMËWKA - 2008-01-03, 21:22

Annulka, zr├│bmy tak Ty wpadniesz na moj─? kol─?de i posiedzimy razem a ja p├│┼║niej do Ciebie...obawiam si─?,┼ąe kap┼?an by z nami nie wytrzyma┼? :D
Annulka - 2008-01-03, 21:24

Ja na to id─?!
Pewien kap┼?an ze mn─? jedn─? nie wytrzyma! :P

Sofoniasz - 2008-01-03, 21:33

ATOM├?WKA napisa│/a:
ja nie wytrzymuje jak siedzi u mnie przys┼?owiowe 5 min....

to juz mamy odpowiedz dlaczego czasami ks jest tak krotko :lol:

ATOMËWKA - 2008-01-03, 21:36

jak si─? traktuje ksi─?dza z tak─? sympati─? z jak─? on nas traktuje to tylko potrafi wej┼?─? i wyj┼?─? :D
zabka125 - 2008-01-03, 22:17

Ja mia┼?am dzi┼? kolede trwala moze 3 min. ksiadz wszedl zaspiewal... w sumie zarecytowal "przybie┼ąeli do betlejem" zajelo to mu jakies 25 sekund(mial jakas wersje skrocona:D). Usiadl na moment zapytal taty gdzie pracuje mnie gdzie sie ucze zabral koperte i tyle go bylo wiadac:]
Sofoniasz - 2008-01-03, 22:28

zabka125 napisa│/a:
zarecytowal "przybie┼ąeli do betlejem" zajelo to mu jakies 25 sekund(mial jakas wersje skrocona:D). Usiadl na moment zapytal taty gdzie pracuje mnie gdzie sie ucze zabral koperte i tyle go bylo wiadac:]

w trzy minuty? nastepnym razem wez stoper :lol:

DuÂka - 2008-01-03, 22:32

Sofoniasz napisa│/a:
w trzy minuty? nastepnym razem wez stoper

bardzo cz─?sto tak jest w trakcie kol─?dy, napewno ksi─?za to inaczej widz─?, ale cz─?sto tak jest, spotka┼?am si─? z tym wiele razy.
Jeden jedyny raz uczestniczy┼?am w kol─?dzie trwaj─?cej ok. 10 min, a to tylko dlatego ┼ąe ksi─?dz zapisywa┼? nowe dzieci w tej rodzinie.

zabka125 - 2008-01-03, 22:32

Dobry pomysl :D. Nasz proboszcz ma duze mozliwosci pewnie jakby sie postaral to jeszcze mniej czasu by mu to zajelo... :)
Klaudia_» - 2008-01-04, 10:10

Jak ksi─?dz chodzi po kol─?dzie i zasiada jeszcze z domownikami aby porozmawia─? np.: ┼ąyciu religijnym rodziny, to za chwil─? ko┼?czy,bo m├│wi ┼ąe si─? zasiedzia┼? a ksi─?dz zaledwie tylko 10 minut siedzia┼? ;/ , ale dla kap┼?ana to a┼ą 10 ;/ minut
Annulka - 2008-01-04, 14:54

zabka125 napisa│/a:
Nasz proboszcz ma duze mozliwosci

tak my┼?la┼?am, ┼ąe to W┼?adziu :D

Asia :P - 2008-01-04, 20:02

gdy by┼? w mojej parafi ks Piotr (Anio┼?ki Mi┼?osierdzia pozdrawiaj─? tak przy okazji:P) bardzo lubi┼?am kol─?de :)
w tym roku chciala,bym ┼ąeby przyszed┼? do nas wspomniany ju┼ą PROBOSZCZ-W┼üADZIU :) jeaaa!
je┼?li za┼? przyjdzie nasz "friend" wybywam z domku...hi hi :hyhy:
a mo┼ąe jest mo┼ąliwo┼?─?,aby przyszed┼? ks z innej parafi? :P x Dawid zapraszam! ;] ;] b─?dz kolwiek inny!... ;/

osobi┼?cie wsp├│┼?czuje ksi─?┼ąom straszni┼?cie! i SZACUNECZEK dla was "Czarni Bracia" :prosze:

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-05, 00:17

Przyjemnej lektury, rozpisa┼?em si─?, sorry :*

U mnie ksi─?┼ąa zawsze siedz─? minut─? a ostatnio i przedostatnio nawet nie wszed┼? do domu. serio. ALE: ksi─?┼ąy zawsze zapraszam na kolacj─? tego dnia i siedz─? do 23, gadamy, bla bla bla, koperty nie przyjmuje od mojej rodziny, a zbieraj─? si─? zawsze do siebie baaardzo powoli. ostatnio kol─?da wypada┼?a w moje urodziny i ksi─?dz da┼? mi w prezencie kopert─? :rotfl: "na urodziny dla Jasia, po prostu" potem m├│j tato ┼ąa┼?owa┼?, ┼ąe nie da┼? tam 10z┼? :krzeslem: :lol: kol─?dy u mnie w domu s─? bardzo relaksuj─?ce nie tylko dla duchownych. ┼ąycz─? im przyjemnego odwiedzania parafian.

A je┼?li chodzi o d┼?ugo┼?─? trwania... Jak chodz─? jako ministrant to czasami wydaje mi si─? ┼ąe co┼? mnie trafi jak czasami trzeba d┼?ugo czeka─?. siedzi DWUDZIEST─? minut─? i nawet si─? nie zapowiada ┼ąe chce wyj┼?─?. Niecierpliwym pani─? ju┼ą ┼?wieczki si─? wypalaj─?, co 30 sekund przeszkadzaj─? w konwersacji ministrantom ┼ąeby si─? upewni─? czy ksi─?dz aby napewno przyjdzie. ;)
Niejedna rodzina cz─?stowa┼?a mnie bigosem, starymi cukierkami, ciastkami jeszcze ze ┼?wi─?t... :P Niekt├│rzy ludzie nawet sobie nie wyobra┼ąaj─? co ministranci wyprawiaj─? na klatkach schodowych z nud├│w. Pami─?tam wieszanie si─? na por─?czach, skakanie do sufitu klatki, wietrzenie klatek schodowych. Raz nawet by┼?em na dachu wie┼ąowca (akurat by┼?o otwarte)...
Najwi─?cej poruszenia daj─? takie starodawne "dzwonki" do drzwi(nazwa mi wypad┼?a ale to s─? te ┼ąelazne lwy, kt├│rym wali si─? takim k├│┼?kiem ┼ąeby zapuka─?, wiecie o co chodzi :D ) jednak to wychodzi z nud├│w. Gdy ksi─?┼ą─? siedz─? d┼?ugo u jakiej┼? rodziny to takie rzeczy si─? wyprawia. Mo┼ąe to tylko u mnie w parafii tak jest, ┼ąe kol─?da trwa do┼?─? d┼?ugo. Proboszcz zna swoich parafian, chce pogada─?, wikary lubi sobie pogaw─?dzi─? na najr├│┼ąniejsze tematy. Ale jest ┼?miesznie, ministranci si─? integruj─?, bo potem jeszcze d┼?ugo si─? wspomina niekt├│re "misje" :)

Mam przestrog─? dla ludzi mieszkaj─?cych w blokach/wie┼ąowcach !!! Je┼ąeli to Was interesuje to po kol─?dzie sprawdzajcie w┼?─?czniki do ┼?wiat┼?a na klatkach schodowych !!! bo ministranci cz─?sto wk┼?adaj─? tam zwini─?te papierki, ┼ąeby co 40 sekund nie lata─? i zapala─? ┼?wiat┼?a, tylko ┼ąeby ┼?wieci┼?o si─? ca┼?y czas. Potem najcz─?┼?ciej o tym zapominaj─? i ┼?wiat┼?o si─? ┼?wieci czasami ca┼?ymi dniami. Przyznaje, ┼ąe sam tak robi─?, jednak potem staram si─? pami─?ta─? o wyj─?ciu tej kartki z w┼?─?cznika.
Jeszcze jedna informacja: Je┼ąeli macie, to u┼ąywajcie swoich kropide┼? oraz wody ┼?wi─?conej. Ksi─?┼ąa cz─?sto nosz─? swoje takie zakr─?cane, ┼ąeby po┼?wi─?ci─? dom jakby kto┼? nie mia┼?. Tylko ┼ąe jest jedna ma┼?a sprawa. Mianowicie wizyta duszpasterska jest m─?cz─?ca i dla ksi─?┼ąy i dla ministrant├│w. Cz─?sto si─? zdarza, ┼ąe tej wody tam po prostu nie ma (chyba wszyscy si─? domy┼?laj─? gdzie jest i co musia┼?o si─? sta─?, ┼ąeby si─? tam dosta┼?a)... Ja tego nie m├│wi─?, ┼ąeby straszy─?, albo zdegustowa─? kogo┼?. To si─? dzieje do┼?─? powszechnie i uwa┼ąam, ┼ąe ludzie powinni o niekt├│rych rzeczach wiedzie─?.

PS: pzdr, ojcze Piotrze :D

Piotr W. - 2008-01-05, 06:27

Jasiek;p napisa│/a:
pzdr, ojcze Piotrze

Thx
Przyznaj─?, ┼ąe post Ja┼?kowy nale┼ąy do grupy najbardziej konstruktywnych w temacie kol─?da (i nie tylko).
Ja wczoraj mia┼?em taki wynik?
16 rodzin = 5 h.

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-05, 12:10

Piotr W. napisa│/a:
(i nie tylko)

jakim jeszcze ???

Annulka - 2008-01-05, 15:17

Ju┼ą po kol─?dzie.. :D Ale by┼?o fajnie :) na szcz─?┼?cie przyszed┼? proboszcz i siedzia┼? a┼ą 10 minut! Szale┼?stwo! :P U mnie te┼ą "┼?piewanie" kol─?dy by┼?o ekspresowe. Z tym ┼ąe u mnie repertuar nie zmieni┼? si─? odk─?d w og├│le pami─?tam wizyty duszpasterskie w moim domu: "Lulaj┼ąe Jezuniu" w rytmie "Hej bystra woda" :D i w og├│le chyba tylko ze 3 razy by┼? u mnie jaki┼? inny ks... Ostatnio 5 lat temu by┼? ks Piotr... A dzi┼? 4 raz z rz─?du by┼? W┼?adziu... Hehe.. :P Ale dzi┼? jako┼? mi to nie przeszkadza┼?o :P Dzi─?ki Szefie ^^ :prosze:
Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-05, 22:20

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
przegapi┼?em kol─?d─?..... :hahaha: a ┼ąeby by┼?o ┼?mieszniej to za tydzie┼? te┼ą mam ale mnie nie b─?dzie :lol:

[ Dodano: 2008-01-07, 19:23 ]
dosta┼?em ju┼ą 2 ┼ą├│┼?te kartki za kol─?d─?... co┼? czuj─?, ┼ąe w tym roku sobie nie pokol─?duje (ni mam czasu popo┼?udniami na takie sprawy)...

PRZEPRASZAM BARDZO..... temat si─? Wam sko┼?czy┼? ??? piszcie piszcie...

co uwa┼ąacie na temat ministrant├│w na koledzie i puszek, kt├│re zazwyczaj maj─? ze sob─? ??? 8)

Mafiolka - 2008-01-11, 19:26

no mnie w tym roku niestety nie by┼?o na kol─?dzie... mia┼?am zaj─?cia na uczelni... a tak chcia┼?am... :(
Kathrin - 2008-01-11, 21:04

puszki? ja pierwsze s┼?ysz─?;)
u nas ministrantom je┼?li kto┼? co┼? daje, to daje do r─?ki :)
ale nie tylko pieni─?dze oczywi┼?cie..
m├│j brat zawsze wraca┼? z kol─?dy z tonami s┼?odyczy i z pe┼?nym brzuchem :D :D

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-11, 22:17

ooo tak... igos w s┼?oiku, pierniki, ptasie mleczka, cukierki, czekolady...
a puszki to tradycja :) hehe owszem, czasami zdarza si─? puszki zapomnie─? czy co┼? w tym stylu, ale to nie przeszkadza w zbieraniu kasy ;)

NIGDY NIE WPUSZCZAJCIE MINISTRANT├?W DO KUCHNI !!!

[ Dodano: 2008-01-11, 22:17 ]
bo to grozi czymkolwiek.....
ci─?┼ąko sobie wyobrazi─?, co si─? dzieje :)

gembusia - 2008-01-13, 15:34

Niestety coraz cz─?siciej daj─? si─? ministrantom pieni─?dze. :( Przewa┼ąnie z wygody... A ja uwa┼ąam ┼ąe powinno si─? dawa─? w┼?a┼?nie jakie┼? s┼?odycze i smako┼?yki.. M├│j ch┼?opak w tamtym roku jak chodzi┼? po kol─?dzie jako ministrant chodz─?c 2 dni to zamiast reklam├│wkis┼?odyczy przyni├│s┼? do domu 270 z┼?... ;/
Elkalena - 2008-01-13, 16:14

Szczerze m├│wi─?c, to ja w og├│le nie rozumiem, po co ministranci chodz─? po kol─?dzie. No chyba, ┼ąe po pieni─?dze :D Po co chodzi ksi─?dz - to jasne - kontakt z parafianami itp. Ale po co mi kontakt z dzie─?mi s─?siad├│w? Koperta - te┼ą jestem w stanie zrozumie─? - ofiara na funkcjonowanie parafii oraz utrzymanie ksi─?dza. Ale czemu p┼?aci─? dzieciakom za to, ┼ąe przysz┼?y w odwiedziny? Mo┼ąe mi kto┼? wyja┼?ni, bo mam ma┼?e do┼?wiadczenie, w parafii moich rodzic├│w ministranci zacz─?li chodzi─? jak ju┼ą wyjecha┼?am na studia, a potem jako┼? nie mog┼?am trafi─? (praca po po┼?udniu itp.) wi─?c tylko raz si─? spotka┼?am z tak─? kol─?d─? z obstaw─?.
Justyna - 2008-01-13, 16:28

u nas ministranci zawsze chodzili w "obstawie" z ksi─?dzem, pukali do drzwi, pytali si─? czy ludzie ksi─?dza przyjmuj─?, dostawali kas─? i p├│┼║niej przychodzi┼? ksi─?dz i prawd─? m├│wi─?c nigdy si─? nie zastanawia┼?am dlaczego tak jest :) to nawet ciekawe, ┼ąe tak nie jest wsz─?dzie :D
od chyba dw├│ch czy trzech lat ministranci nie dostaj─? kasy do r─?k, tylko chodz─? z puszk─? i p├│┼║niej zdaje si─? ta kasa idzie na jakie┼? ich wyjazdy czy co┼? :lol:

szumi - 2008-01-13, 16:29

Ministranci towarzysz─? kap┼?anowi i mu pomagaj─?. Nosz─? kropid┼?o, czasem akt├│wk─? z kartami, pomagaj─? w aktywizacji rodziny podczas modlitwy, zapowiadaj─? przybycie ksi─?dza. Nale┼ąy to do ich pos┼?ugi (na co wskazuje str├│j liturgiczny). To tak samo jak z ministrantami podczas odwiedziny chorych- te┼ą niby niepotrzebni a jednak. A jak wiemy godny jest robotnik zap┼?aty swojej. (i wcale nie manipuluj─? Pismem)
Tosis│awa - 2008-01-13, 16:39

Elkalena napisa│/a:
Szczerze m├│wi─?c, to ja w og├│le nie rozumiem, po co ministranci chodz─? po kol─?dzie. No chyba, ┼ąe po pieni─?dze :D

M├│j szanowny Brat co roku czeka a┼ą przyjdzie kol─?da. Robi spis rzeczy kt├│re zakupi itd... :) i w sumie mu bardziej na r─?k─? ┼ąe ministrancie dostaj─? kas─? dla siebie a nie wp┼?acaj─? na wsp├│lne "konto"...bo On nigdzie nie je┼║dzi z ministrantami..ani na obozy, ani na kajaki czy co tam jeszcze...tak wiec by nie skorzysta┼? z tego co "zapracowa┼?"
a tak, to wzbogaci nasz─? p┼?ytotek─? :D :D

Tupt - 2008-01-13, 17:40

Tak jak szumi napisa┼?, ministranci pomagaj─?. Przede wszystkim prowadz─? ksi─?dza do w┼?a┼?ciwych mieszka┼?. Dowiaduj─? si─? kto przyjmuje a kto nie, gdzie kto┼? jest, a gdzie nie. Jak ksi─?dz u kogo┼? kurtk─? zostawia, to potem po t─? kurtk─? p├│j┼?─? ;) albo wykonywac inne polecenia ksi─?dza. Czasami te┼ą wcze┼?niej informuj─? o kol─?dzie (w mojej parafii by┼?o swego czasu tak, ┼ąe chodzili┼?my 2 dni wcze┼?niej informowali┼?my i zapisywali┼?my kto przyjmuje kto nie, a kogo nie ma).
Ministranci s─? po to by ksi─?dz m├│g┼? si─? skupi─? na odwiedzinach parafian, bo pozosta┼?e, dodatkowe czynno┼?ci mog─? oni wykona─?.

A je┼?li chodzi o kas─?... Jak ja chodzi┼?em na kol─?dzie, to dostawali┼?my kiedy┼? sta┼?─? kwot─? od kol─?dy. Najpierw by┼?o 5z┼? potem 10z┼? i 15z┼?. Dalszych podwy┼ąek juz nie pami─?tam ;) (kiedy┼? dawno, dawno temu, jak zacz─?┼?em by─? ministrantem, to dostawali┼?my 1z┼? :P A mo┼ąe to jeszcze 10 000 starych zlotych by┼?o :mg: )

Reszta kasy sz┼?a na fundusz, kt├│ry corocznie wykorzystywali┼?my na r├│┼ąne wyjazdy... Co my wtedy nie zwiedzili┼?my: Zakopane, Warszawa, Pozna┼?, Liche┼?, Gniezno, ┼╣wi─?ta Lipka, Gietrzwa┼?d, Pelplin, Frombork, Stoczek Warmi┼?ski, Wilczy Szaniec, Szczyrk, Cz─?stochowa, Wambierzyce, Wroc┼?aw i inne mniejsze miejscowo┼?ci przy okazji.
W ┼ąyciu si─? tyle nie naje┼║dzi┼?em co z ministrantami i za prawie nic (bo tylko czasami musieli┼?my cos dop┼?aci─?, ale i tak to by┼?y ┼?miesznie ma┼?e sumy).
I to jest wed┼?ug mnie o wiele lepsze rozwi─?zanie.

gembusia - 2008-01-13, 18:37

u nas te┼ą bior─? od miniatrant├│w ile┼? tam, ale resztaidzie dlr nich..:)
Elkalena - 2008-01-13, 18:53

┼?eby nie by┼?o, ┼ąe si─? czepiam biednych ministrant├│w - po prostu naprawd─? nie wiedzia┼?am. Odk─?d pami─?tam, ksi─?dz sobie ┼?wietnie radzi┼? bez ministrant├│w - kropid┼?o nie jest w ko┼?cu takie ci─?┼ąkie, zreszt─? teraz, z tego co si─? orientuj─?, wymagane s─? zestawy kol─?dowe (dostali┼?my taki w prezencie ┼?lubnym :D ), wi─?c ka┼ądy ma (albo powinien mie─?) wod─? w domu. Zreszt─? ta parafia, gdzie sp─?dzi┼?am ca┼?e dzieci┼?stwo, jest jaka┼? dziwna chyba - nie do┼?─?, ┼ąe obywa┼?o si─? bez kopert, to i bez ministrant├│w a wod─? ksi─?dz nosi┼? swoj─?. Jak nikt nie otwiera┼?, to po prostu ksi─?dz dzwoni┼? do nast─?pnych drzwi.
szumi - 2008-01-13, 19:01

Elkalena napisa│/a:
zreszt─? teraz, z tego co si─? orientuj─?, wymagane s─? zestawy kol─?dowe

Wymagane :?: Chyba przez waszego ksi─?dza proboszcza :P Nie ma nakaz├│w w tej dziedzinie. Cho─? dobrze jest gdy woda ┼?wi─?cona jest- ale jak nie ma to ksi─?dz te┼ą sobie poradzi ;)

Justyna - 2008-01-13, 19:03

Elkalena napisa│/a:
Zreszt─? ta parafia, gdzie sp─?dzi┼?am ca┼?e dzieci┼?stwo, jest jaka┼? dziwna chyba - nie do┼?─?, ┼ąe obywa┼?o si─? bez kopert, to i bez ministrant├│w a wod─? ksi─?dz nosi┼? swoj─?. Jak nikt nie otwiera┼?, to po prostu ksi─?dz dzwoni┼? do nast─?pnych drzwi.

hmm trzeba przeprowadzic nad tym jakie┼? badania naukowe ;) mo┼ąe po prostu ksi─?┼ąa tam s─? bardzo zaradni i samowystarczalni 8)

szumi - 2008-01-13, 19:05

Albo ministrant├│w nie by┼?o :P
Elkalena - 2008-01-13, 19:08

Domy┼?lam si─?, ┼ąe KPK ani inne dokumenty Ko┼?cio┼?a tego nie precyzuj─? :) Szczerze m├│wi─?c, nie wiem, czego wymaga m├│j proboszcz, nigdy w ┼ąyciu z nim nie rozmawia┼?am.
Justyna - 2008-01-13, 19:21

http://www.ministranci.pl....php?id_art=575
Elkalena - 2008-01-13, 19:30

Ciekawe... Dzi─?ki, Justyno!
Justyna - 2008-01-13, 19:31

Elkalena napisa│/a:
Domy┼?lam si─?, ┼ąe KPK ani inne dokumenty Ko┼?cio┼?a tego nie precyzuj─?

czy┼ąbym tu wyczu┼?a ironi─? :P zawsze mo┼ąna to nadrobic :lol:

Piotr W. - 2008-01-13, 20:44

Dawniej to chodzi┼? jeszcze organista i ko┼?cielny.
Sofoniasz - 2008-01-13, 20:48

a ja bym zrobil taka kolede ze schola i ministrantami z kadzidlem i pisaniem C+M+B na drzwiach mieszkan (to by byl taki full-wypas :lol: )
Piotr W. - 2008-01-13, 20:58

Sofoniasz napisa│/a:
pisaniem C+M+B na drzwiach mieszkan

u nas jest pisanie, ministranci to robi─?,
oni id─? pierwsi, ┼?piewaj─? kol─?d─? (Przybie┼ąeli do Betlejem), nast─?pnie czekaj─? na ks., jak ks. si─? op├│┼║nia wracaj─? do poprzedniego domu i dzwoni─? dzwonkiem - to dzwonienie jest ich w┼?asnym "wynalazkiem", kt├│ry znakomicie usprawnia kol─?d─? (i wyp─?dza szczury oraz inne drobne gryzonie) - jak ks. przyjdzie, odmawiaj─? z nim modlitwy, nast─?pnie pisz─? C + M + B i id─? do nast. domu.
Tutaj jest taki zwyczaj, ┼ąe ludzie sami wychodz─? przed ksi─?dza, wi─?c nie ma problemu, gdzie nast─?pny dom. :P

gembusia - 2008-01-13, 23:45

A u nas ka┼ądy ktoprzyjmuje ksi─?dza powinien napisa─? na drzwich K+M+B. i nie przez C jak to sie pissze gdzie indziej bo nasz ksi─?dz stwierdzi┼? ┼ąe to nie po polsku. :D
Sofoniasz - 2008-01-14, 01:16

gembusia napisa│/a:
nasz ksi─?dz stwierdzi┼? ┼ąe to nie po polsku

i mial racje - bo to nie po polsku :lol:
i nie po polsku powinno sie pisac :P

Piotr W. - 2008-01-14, 06:25

A czy kto┼? wie, co dok┼?adnie znaczy C + M + B? Pytam, bo s┼?ysza┼?em przynajmniej trzy wersje, z kt├│rych dwie pami─?tam, a trzecia podoba┼?a mi si─? najbardziej, ale jej nie pami─?tam. :(
szumi - 2008-01-14, 07:17

Piotr W. napisa│/a:
czy kto┼? wie, co dok┼?adnie znaczy C + M + B

"Christus mansionem benedicat" – "Niech Chrystus b┼?ogos┼?awi ten dom/mieszkanie".

Mo┼ąna te┼ą napisa─? J + M + J czyli "Jezus, Maryja, J├│zef".

Silver - 2008-01-14, 08:21

Niekt├│rzy pisz─? K+M+B :) od Kacpra Melchiora i Baltazara :)
Piotr W. - 2008-01-14, 08:40

szumi napisa│/a:
"Christus mansionem benedicat" – "Niech Chrystus b┼?ogos┼?awi ten dom/mieszkanie".

W┼?a┼?nie o to mi chodzi┼?o.
Dzi─?ki.

[ Dodano: 2008-01-14, 08:41 ]
Silver napisa│/a:
Niekt├│rzy pisz─? K+M+B :) od Kacpra Melchiora i Baltazara

W takim razie jest jeszcze jedno - ale nie b─?d─? przytacza┼?, bo owo nie przynosi zgo┼?a nic po┼ąytku duchowego. 8)

Elkalena - 2008-01-14, 09:44

Mo┼ąna te┼ą pisa─? K+B+N ;)
Justyna - 2008-01-14, 10:10

Elkalena napisa│/a:
Mo┼ąna te┼ą pisa─? K+B+N

c├│┼ą za herezje :P ;) :lol:

Piotr W. - 2008-01-14, 11:19

Justyna napisa│/a:
c├│┼ą za herezje

Elkalena nie doda┼?a, ┼ąe to znak zastrze┼ąony (tylko dla wybranych).

Elkalena - 2008-01-14, 11:29

Piotr W. napisa│/a:
Elkalena nie doda┼?a, ┼ąe to znak zastrze┼ąony (tylko dla wybranych).

W┼?a┼?nie, jak kiedy┼? ryba (kto nie czyta┼? Quo Vadis niech nadrobi zaleg┼?o┼?ci :D )
Dzi─?ki temu znakowi wiadomo, gdzie mieszkaj─? tertulia┼?scy pseudonaukowcy 8)

szumi - 2008-01-14, 13:01

Cytat:
Mo┼ąna te┼ą pisa─? K+M+B

Rzecz w tym ┼ąe nie mo┼ąna. To jest dziwne ludowe zwyrodnienie. Ja nie mam wiadomo┼?ci sk─?d si─? ono wzi─?┼?o, ale mam na to swoj─? teori─? (jak dla mnie ca┼?kiem sp├│jn─?). Wg mnie jest to przej┼?cie od ┼?aciny na polski. Wiadomo ┼ąe kiedy┼? ┼?acina by┼?a o wiele powszechniejsza w Ko┼?ciele (w tym tak┼ąe w liturgii) ni┼ą obecnie (cho─? nadal jest j─?zykiem Ko┼?cio┼?a, zatem i liturgii). Wiadomo te┼ą ┼ąe kred─? si─? b┼?ogos┼?awi i oznacza odrzwia dom├│w w Uroczysto┼?─? Objawienia Pa┼?skiego, ludowo zwan─? ┼╣wi─?tem Trzech Kr├│li. A przypisuje si─? im imiona Kacper, Melchior i Baltazar. St─?d ludzie my┼?l─?c, by─? mo┼ąe ┼ąe te litery C M B pochodz─? od ┼?aci┼?skich odpowiednik├│w ich imion (cho─? nie do ko┼?ca bo po ┼?acinie Kacper to Gasparus) przenie┼?li je na j─?zyk polski (wszak Polacy nie g─?si...). I tak powsta┼?o K M B niczym nie uzasadnione i niezgodne z przepisami. Ale to tylko moja interpretacja i zapewne niew┼?a┼?ciwa, ale na inna (zatem i na lepsz─?) nie trafi┼?em.

Tosis│awa - 2008-01-14, 13:01

K+M+B
Kleofas+Miko┼?aj+Beata

Na drzwiach mojego domu to oznacza kto mieszka w ┼?rodku :)

szumi - 2008-01-14, 13:03

Aha i jeszcze jedno t┼?umaczenie C + M + B - ┼?w. Augustyn t┼?umaczy┼? to jako "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus dobroczy┼?c─? wielu). Ale to te┼ą nie jest w┼?a┼?ciwe w my┼?l przepis├│w- tak dla ciekawostki :)
Tosis│awa - 2008-01-14, 13:06

Spoko loko, ale zacytowa┼?e┼? Elkanele kt├│ra poda┼?a ca┼?kiem inne literki

A w og├│le to jako ksenofob i pomarzanka uwa┼ąam ┼ąe w polsce powinno si─? m├│wi─? po polsku.
Spolszcza si─? pisowni─? niekt├│rych wyraz├│w i my┼?l─? ┼ąe du┼ąej krzywdy dla Ko┼?cio┼?a nie zrobi┼?oby wprowadzienie pisania Kacper przez K...

szumi - 2008-01-14, 13:13

Tosis┼?awa napisa│/a:
Spolszcza si─? pisowni─? niekt├│rych wyraz├│w i my┼?l─? ┼ąe du┼ąej krzywdy dla Ko┼?cio┼?a nie zrobi┼?oby wprowadzienie pisania Kacper przez K...

Ja my┼?l─? zdecydowanie inaczej. Zmiana kompletna teologii tego zapisu. Co symbolizuje wpisanie imion trzech pogan na drzwiach swoich dom├│w :?: Bo co oznacza napisanie Chryste b┼?ogos┼?aw temu domowi to chyba jasne.

Tosis│awa - 2008-01-14, 13:28

szumi napisa│/a:
Ja my┼?l─? zdecydowanie inaczej. Zmiana kompletna teologii tego zapisu. Co symbolizuje wpisanie imion trzech pogan na drzwiach swoich dom├│w :?: Bo co oznacza napisanie Chryste b┼?ogos┼?aw temu domowi to chyba jasne.

A ja si─? nie zgodz─? z Tob─?.
Bo to jest rozwini─?cie umowne...a ka┼ądy wie ┼ąe te literki oznaczaj─? imiona trzech kroli/medrcow...no tych kolesi co do Jezusa przyszli...tak wiec interpretacja ja bym si─? posune┼?a do stwierdzenia i┼ą to co Ty podajesz to jest nadinterpretacja...

A i nie s─?dz─? by moja Mama i Brat byli poganami...bo powiedzia┼?e┼? ze to imiona pogan, a ja napisa┼?am ┼ąe to mieszka┼?cy mojego domu..wiec znowu obra┼ąasz...
Co do Kleofasa...hmm..no wychowuje si─? w typowo oazowej rodzinie...wi─?c mimo ┼ąe gad, poganem nie jest...czasem go tam wod─? ┼?wi─?cona pokropi─?...

Piotr W. - 2008-01-14, 14:03

szumi napisa│/a:
"Christus mansionem benedicat" – "Niech Chrystus b┼?ogos┼?awi ten dom/mieszkanie"

To do mnie najmocniej przemawia. Kacper, Melchior i Baltazar - to pewnie tylko wzgl─?dy mnemotechniczne dla niekt├│rych ministrant├│w i niekt├│rych innych.
Podoba mi si─?, ┼ąe po┼?wi─?con─? kred─? jest wypisywane b┼?ogos┼?awie┼?stwo.
Spolszczone w skr├│cie by┼?oby do┼?─? dziwne.

Silver - 2008-01-14, 14:10

Tradycyjnie powtarzane s┼?owa przy pisaniu tych literek to "Niech wszyscy, kt├│rzy szukaj─? Boga znajd─? Go pod tym dachem". W takim kontek┼?cie u┼ąycie Kacpra i innych Melchior├│w nie wydaje mi si─? jak─?┼? ra┼ą─?c─? niezgodno┼?ci─? :) Obiecuj─?, ┼ąe w domu si─?gn─? do Rytua┼?u Rodzinnego niejakiego biskupa Wysockiego :) i zobacz─?, co On napisa┼? :)
A swoj─? drog─? niezmiernie ciekaw jestem przepisu reguluj─?cego literki na drzwiach :)
Pozdrawiam :)

szumi - 2008-01-14, 14:28

Tosis┼?awa napisa│/a:
Bo to jest rozwini─?cie umowne...

Ot├│┼ą nie.
Jakby┼? wzi─?┼?a do r─?ki tak─? ksi─?g─? liturgiczn─? jak "Obrz─?d b┼?ogos┼?awie┼?stw" konkretnie tom II i otworzy┼?a stron─? 244 to by┼? przeczyta┼?a co oznaczaj─? te litery w interpretacji Ko┼?cio┼?a. Pami─?tajmy ┼ąe b┼?ogos┼?awie┼?stwo kredy, kadzid┼?a i wody w Uroczysto┼?─? Objawienia Pa┼?skiego jak ka┼ąde sakramentalium jest ustanowione przez Ko┼?ci├│┼? i nale┼ąy do Ko┼?cio┼?a. To Ko┼?ci├│┼? decyduje co i jak ma by─? interpretowane.

Silver napisa│/a:
A swoj─? drog─? niezmiernie ciekaw jestem przepisu reguluj─?cego literki na drzwiach

Jak ju┼ą napisa┼?em znajduje si─? on w "Obrz─?dzie b┼?ogos┼?awie┼?stw" tom II, strona 244. Zapewne w Rytuale rodzinnym b─?dzie to skopiowane z tej ksi─?gi.
Mamy dwa rodzaje zapisu albo (bardziej popularny) C+M+B, albo J+M+J. Nie ma innych.

Tosis│awa - 2008-01-14, 14:41

Wczoraj trafi┼?am do przypadkowego ko┼?cio┼?a..tzn bo akurat tam by┼?a Msza i jaki┼? starszy ksi─?dz m├│wi┼? bardzo fajne kazanie. Podoba┼?o mi si─?..

Kazanie og├│lnie by┼?o o chrzcie (z wiadomych powod├│w tak byl temat) no i Ksi─?dz owy m├│wi┼?: bo cz─?sto ludzie narzekaj─?c (bo m├│wi┼? wtedy o narzekaj─?cych ludziach) m├│wi─?: "bo Ko┼?ci├│┼? m├│wi tak...albo tak.." i m├│wi dalej "a przecie┼ą to oni s─? Ko┼?cio┼?em..byli ochrzczeni to te┼ą go tworz─?..wiec jak mog─? teraz narzeka─? albo m├│wi─?, ┼ąe Ko┼?cio┼? co┼? mowi.."

W ka┼ądym razie m├│wisz to Ko┼?ci├│┼? m├│wi ┼ąe ma by─? C+B+M...no ale skoro jest kilka rowzini─?─? to znaczy ┼ąe Ko┼?ci├│┼? nie ma wsp├│lnego stanowiska co do rozwini─?cia?
Zreszt─? skoro si─? czuj─? cz─?┼?ci─? Ko┼?cio┼?a to chyba mog─? si─? wypowiedzie─? na ten temat?? jak dla mnie to jest czepianie si─? szczeg├│┼?u bo ludzie, te┼ą tworz─?cy Ko┼?ci├│┼? pisz─? K zamiast C...

Silver - 2008-01-14, 14:50

szumi napisa│/a:
Mamy dwa rodzaje zapisu albo (bardziej popularny) C+M+B, albo J+M+J. Nie ma innych.

:) Ale┼ą s─? :) u mnie na drzwiach :)

Sam pisa┼?em, wi─?c wiem ;)

szumi - 2008-01-14, 15:09

Tosis┼?awa napisa│/a:
W ka┼ądym razie m├│wisz to Ko┼?ci├│┼? m├│wi ┼ąe ma by─? C+B+M...no ale skoro jest kilka rowzini─?─? to znaczy ┼ąe Ko┼?ci├│┼? nie ma wsp├│lnego stanowiska co do rozwini─?cia?

Ko┼?ci├│┼? jest instytucj─? hierarchiczn─? i jako taka ma wsp├│lne zdanie na ten temat wyra┼ąone w odpowiednich ksi─?gach (patrz Obrz─?d b┼?ogos┼?awie┼?stw).
Tosis┼?awa napisa│/a:
Zreszt─? skoro si─? czuj─? cz─?┼?ci─? Ko┼?cio┼?a to chyba mog─? si─? wypowiedzie─? na ten temat??

Tak. Mo┼ąesz wybra─? czy napiszesz C+M+B czy J+M+J. Mo┼ąesz r├│wnie┼ą jako cz┼?onek Ko┼?cio┼?a podj─?─? inne kroki- mo┼ąesz np. napisa─? do Kongregacji dc Kultu Bo┼ąego i Dyscyplina Sakrament├│w wniosek u uznanie za stosowne i w┼?a┼?ciwe pisanie na drzwiach liter K+M+B oznaczaj─?cych imiona Kleofas, Miko┼?aj, Beata. Je┼?li prefekt Kongregacji uzna to za w┼?a┼?ciwe zaakceptuje takie znaczenie tego obrz─?du i przedstawi go Jego ┼╣wi─?tobliwo┼?ci Ojcu ┼╣wi─?temu, a ten wyda odpowiednie zarz─?dzenie i ju┼ą... mo┼ąesz pisa─? K+M+B :) Proste prawda :) Kocham nasz Ko┼?ci├│┼? :)
Tosis┼?awa napisa│/a:
jak dla mnie to jest czepianie si─? szczeg├│┼?u bo ludzie, te┼ą tworz─?cy Ko┼?ci├│┼? pisz─? K zamiast C...

Pisz─?, a i owszem, ale cz─?sto jest to pisanie dla samego pisania. Tzn. jak ka┼ąde sakramentalium tak i obrz─?d kre┼?lenia liter C+M+B na odrzwiach (bo w kategoriach sakramentali├│w nale┼ąy to rozpatrywa─?) dzia┼?a ex opere operantis Ecclesiae- czyli moc─? Ko┼?cio┼?a (kt├│ry dane sakramentalium ustanowi┼?). Dzia┼?a tak┼ąe ex opere operantis osoby ten obrz─?d wykonuj─?cej- je┼?li moja wiara jak osoby pisz─?cej jest zgodna z wiar─? (intencj─?) Ko┼?cio┼?a w├│wczas ten obrz─?d ma jakiekolwiek znaczenie. Nie jest to magia kt├│ra sama z siebie (przez wykonanie pewnych czynno┼?ci) daje nam ochron─?. Do zadzia┼?ania ka┼ądego z sakramentali├│w potrzebna jest wiara. A je┼?li wiar─? (intencj─?) Ko┼?cio┼?a jest by pisz─?cy na drzwiach litery C+M+B mieli ┼?wiadomo┼?─? ┼ąe prosz─? Chrystusa o b┼?ogos┼?awie┼?stwo dla tego domu, to je┼?li kto┼? pisze K+M+B co by inni wiedzieli kto tu mieszka, to jest to obrz─?d bez warto┼?ci sprawczej w dziedzinie wiary. Sakramentalium nie b─?dzie mia┼?o mocy (nie zaistnieje). Dlatego tak wa┼ąne jest by mie─? ┼?wiadomo┼?─? po co dan─? czynno┼?─? wykonuj─?. Mo┼ąna sobie r├│wnie dobrze napisa─? HWDP i b─?dzie taki sam efekt jak przy KMB.
Silver napisa│/a:
:) Ale┼ą s─? :) u mnie na drzwiach :)

Sam pisa┼?em, wi─?c wiem ;)

no to tylko wsp├│┼?czu─?.

Elkalena - 2008-01-14, 15:28

ks. Bp J├│zef Wysocki w Rytuale Rodzinnym napisa│/a:
Dary M─?drc├│w maj─? znaczenie symboliczne. Sk┼?adaj─?c je M─?drcy uznali w Chrystusie Kr├│la (z┼?oto), prawdziwego Cz┼?owieka (mirra) i Boga (kadzid┼?o).
W dniu tym w tradycji polskiej zachowa┼? si─? do dzi┼? pi─?kny zwyczaj znaczenia ┼?wi─?con─? kred─? drzwi dom├│w. Dlatego dawniej, jak przekaza┼? nam relacj─? Oskar Kolberg, przed ka┼ądym ko┼?cio┼?em ju┼ą od ┼?witu sta┼?y stragany i sprzedawano na nich kadzid┼?o i kred─? ┼?wi─?con─?. Po powrocie z ko┼?cio┼?a, kadzid┼?em wierni wykadzali swe mieszkania, a kred─?, gospodarz przy udziale ca┼?ej rodziny, kre┼?li┼? z powag─? na drzwiach wej┼?ciowych inicja┼?y Trzech M─?drc├│w: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar). Spotyka si─? r├│wnie┼ą interpretacj─?, ┼ąe s┼?owa te w pisowni ┼?aci┼?skiej, a wi─?c CMB s─? pierwszymi literami s┼?├│w: Chrystus mansionem benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie b┼?ogos┼?awi.

Silver - 2008-01-14, 15:31

szumi napisa│/a:
Mo┼ąna sobie r├│wnie dobrze napisa─? HWDP i b─?dzie taki sam efekt jak przy KMB.

Abstrahuj─?c (hehe) od faktu, ┼ąe napis zacytowany przez szumiego zawiera b┼?─?d ortograficzny ;) chcia┼?em zaznaczy─?, ┼ąe mam g┼?─?bokie przekonanie, i┼ą ludzie pisz─?cy KMB maj─? lekko inne intencje od pisz─?cych ten drugi skr├│t, a poza tym mam nadziej─?, ┼ąe ┼?─?cz─? ten obrz─?d z wiara i modlitw─? :) A skoro tak, to jestem pewien, ┼ąe B├│g jest tam obecny ze sw─? ┼?ask─? (nawet je┼?li otrzymuj─? nieco mniej tej ┼?aski ni┼ą gdyby napisali C) ;)
I dzi─?kuj─? za wsp├│┼?czucie :) ale nie s─?dz─?, abym na nie zas┼?u┼ąy┼? :)
Mo┼ąe po prostu prezentuj─? tu pobo┼ąno┼?─? ludow─?? kt├│ra przecie nie jest sprzeczna z hm... nazwijmy to tak - oficjaln─? pobo┼ąno┼?ci─? :)
Trudno mi jest wyobrazi─? sobie fakt, i┼ą kto┼? jest mniej katolikiem bo napisa┼? K zamiast C :) To tylko zwyczaj i nikt nie musi pisa─? na drzwiach ani KMB ani ZCHN ani nawet BMW ;)
Pozdrawiam
(i sprawdz─? ten rytua┼? rodzinny) :)

O!! Ju┼ą nie musz─? :) Dzi─?ki Elkalena :)
PS> Mo┼ąe trzeba napisac do kongregacji, ┼ąe bp Wysocki nie trwa w ortodoksji? ;)

Tupt - 2008-01-14, 15:40

Cytat:
Mo┼ąna sobie r├│wnie dobrze napisa─? HWDP i b─?dzie taki sam efekt jak przy KMB.

Doprawdy? Ha, ale mnie to rozbawi┼?o :lol: Co┼? chyba na zbyt daleko id─?ce por├│wnanie sobie pozwoli┼?e┼?.

Jak ktokolwiek przejd─? obok drzwi, gdzie jest napisane kred─? KMB, to wiem, ┼ąe tutaj mieszkaj─? chrze┼?cijanie. A jak zobacz─? HWDP, to pomy┼?l─? zgo┼?a odmiennie ;]

Poza tym to, ┼ąe prawie wszyscy pisz─? KMB (my┼?l─?, ┼ąe nawet 95%), oznacza, ┼ąe jest to jaki┼? przejaw tradycji, kt├│ry nale┼ąy uszanowa─?.
Trzej Kr├│lowie przyszli odda─? pok┼?on dzieci─?tku. Tak wi─?c i mieszka┼?cy domu, na ktorym widniej─? owe literki, pragn─? odda─? pok┼?on Chrystusowi. Ja tak to zawsze interpretowa┼?em. Uwa┼ąam, ┼ąe to w ┼ąadnym razie nie "gryzie si─?" z CMB. Jedni maj─? tak, drudzy maj─? tak. I w jednym i w drugim chodzi o to samo: to mieszkanie zaprasza Chrystusa do siebie. I chyba to jest najwa┼ąniejsze. A nie k┼?otnia czy literka K czy C jest w┼?a┼?ciwsza.
Przecie┼ą nie jest to ani ┼ąadna herezja jak kto┼? napisze K zamiast C, zgodnie z polsk─? tradycj─?. Nikt za to nikogo nie powiesi (mam nadziej─?, ┼ąe szumi tak┼ąe nie ;) ).

I apeluj─? o to by z tak ma┼?o istotnej sprawy nie wszczyna─? tu kolejnej k┼?├│tni.

[ Dodano: 2008-01-14, 15:42 ]
O, widz─? ┼ąe Silver co┼? w podobnym stylu co ja napisa┼? :D

Piotr W. - 2008-01-14, 16:00

Silver napisa│/a:
Mo┼ąe trzeba napisac do kongregacji, ┼ąe bp Wysocki nie trwa w ortodoksji?

Mam wra┼ąenie, ┼ąe Rytua┼? rodzinny jest du┼ąo starszy ni┼ą Obrz─?dy b┼?ogos┼?awie┼?stw. St─?d rozbie┼ąno┼?ci.

szumi - 2008-01-14, 16:08

Silver napisa│/a:
Abstrahuj─?c (hehe) od faktu, ┼ąe napis zacytowany przez szumiego zawiera b┼?─?d ortograficzny

A sk─?d Ty wiesz co wg mnie tez skr├│t oznacza ;)
Silver napisa│/a:
PS> Mo┼ąe trzeba napisac do kongregacji, ┼ąe bp Wysocki nie trwa w ortodoksji?

Powiem szczerze nie mam poj─?cia sk─?d on to wytrzasn─?┼?. Tzn. straci┼?em wszelkie zaufanie do tej publikacji. A chcia┼?em sobie kiedy┼? sprawi─?, no c├│┼ą wol─? jednak oficjalne ksi─?gi Ko┼?cio┼?a. Wiem przynajmniej co czytam. I jeszcze podanie ┼ąe KMB jako formy podstawowej i dodanie na marginesie ┼ąe gdzie niegdzie sie pisze CMB jest dla mnie szczytem... Spoko nie warto widocznie nad tym dyskutowa─? :)
Silver napisa│/a:
To tylko zwyczaj i nikt nie musi pisa─? na drzwiach ani KMB ani ZCHN ani nawet BMW ;)

No w┼?a┼?nie. Tylko pisanie CMB implikuje pewne konsekwencje, a napisanie BMW jest napisaniem dla napisania (jak KMB).
Silver napisa│/a:
Mo┼ąe po prostu prezentuj─? tu pobo┼ąno┼?─? ludow─?? kt├│ra przecie nie jest sprzeczna z hm... nazwijmy to tak - oficjaln─? pobo┼ąno┼?ci─? :)

No co do tego to nie by┼?bym taki pewien. Mamy trzy rodzaje zwyczaj├│w:
1. zgodny z prawem
2. oboj─?tny wobec prawa
3. niezgodny z prawem

Je┼?li jest podane co na drzwiach nale┼ąy napisa─?, a mianowicie C+M+B albo J+M+J to do jakiej grupy pasuje pisanie K+M+B :?: Odpowiedzcie sobie (tak prosto- 1., 2. czy 3.).

[ Dodano: 2008-01-14, 16:10 ]
Piotr W. napisa│/a:
Mam wra┼ąenie, ┼ąe Rytua┼? rodzinny jest du┼ąo starszy ni┼ą Obrz─?dy b┼?ogos┼?awie┼?stw. St─?d rozbie┼ąno┼?ci.

No w┼?a┼?nie zale┼ąy kt├│re wydanie bo ja widzia┼?em ostatnio ┼ąe wysz┼?o nowe i to jest ju┼ą po Obrz─?dzie b┼?ogos┼?awie┼?stw wydane. Mam nadziej─? ┼ąe w tamtym si─? zreflektowano. Silver, Elkalena, w kt├│rym roku wasz Rytua┼? zosta┼? wydany :?:

Elkalena - 2008-01-14, 16:44

Piotr W. napisa│/a:

szumi napisa│/a:
Silver, Elkalena, w kt├│rym roku wasz Rytua┼? zosta┼? wydany

Wydanie XII poprawione i uzupe┼?nione, W┼?oc┼?awek 2003.
Na pocz─?tku czytamy:
J├│zef Kardyna┼? Glemp napisa│/a:
Nawi─?zuj─?c do pisma Waszej Ekscelencji z dnia 26 wrze┼?nia 1994r., chetnie wyra┼ąam zgod─? na przedruk polskich tekst├│w Obrz─?d├│w B┼?ogos┼?awie┼?stw, Liturgii Godzin i Liturgii Sakrament├│w ┼╣wi─?tych, w nowym wydaniu "Rytua┼?u Rodzinnego" autorstwa Ksi─?dza Biskupa.
Serdecznie ┼ąycz─?, by ta po┼ąyteczna ksi─?┼ąka w dalszym ci─?gu przyczynia si─? do pog┼?─?bienia ┼ąycia religijnego w naszych rodzinach(...)

Szumi, przykro nam, ┼ąe podkopali┼?my Twoje zaufanie do tej "po┼ąytecznej ksi─?┼ąki". Mo┼ąe pocieszy Ci─? fakt, ┼ąe posiada ona imprimatur...

[ Dodano: 2008-01-14, 17:09 ]
Sprawdzi┼?am te┼ą w wydaniu VI (Olsztyn 1986). Tam nie ma zdania: "Spotyka si─? r├│wnie┼ą interpretacj─?, ┼ąe s┼?owa te w pisowni ┼?aci┼?skiej, a wi─?c CMB s─? pierwszymi literami s┼?├│w: Chrystus mansionem benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie b┼?ogos┼?awi." Jest za to ilustracja przedstawiaj─?ca 6 r├│┼ąnych symboli do narysowania (przepraszam, ale nie umiem obs┼?ugiwa─? skanera), np: K+M+B, J+M+J, ChiRo ("P z iksem"), Ro+(P z poprzeczk─?) - i odmiany tego symbolu z koron─? albo liter─? M pod spodem. Wsz─?dzie jest te┼ą data.

szumi - 2008-01-14, 18:10

Elkalena napisa│/a:
Szumi, przykro nam, ┼ąe podkopali┼?my Twoje zaufanie do tej "po┼ąytecznej ksi─?┼ąki". Mo┼ąe pocieszy Ci─? fakt, ┼ąe posiada ona imprimatur...

Wiele ksi─?┼ąek posiada imprimatur a czasem pisz─? dziwactwa. Ja nie b─?d─? rozpacza┼? bo nie widz─? sensu- bez tej ksi─?┼ąeczki te┼ą da si─? ┼ąy─? ;)
Cytat:
Nawi─?zuj─?c do pisma Waszej Ekscelencji z dnia 26 wrze┼?nia 1994r., chetnie wyra┼ąam zgod─? na przedruk polskich tekst├│w Obrz─?d├│w B┼?ogos┼?awie┼?stw

Ciekawe dlaczego w tym przypadku tego nie zastosowano... szkoda. Ale c├│┼ą jest i ja kre┼?li┼? w tym rytuale nie b─?d─? :P

Ja u siebie w akademiku mam J+M+J 2008 :)

Silver - 2008-01-14, 19:19

Co do zgodno┼?ci z prawem :) to nie wydaje mi si─?, aby Obrz─?dy B┼?ogos┼?awie┼?stw by┼?y ksi─?g─? promulguj─?c─? przepisy prawne :) Poza tym trzeba by si─? zastanowi─?, czy podane obrz─?dy maj─? charakter ekskluzywny :) i jedyny mo┼ąliwy :) Moim zdaniem nie :)
No a na przyk┼?ad stwierdzenie (sugerowane), ┼ąe napisanie KMB to zwyczaj niezgodny z prawem brzmi po prostu absurdalnie :)
Pytanie: Je┼?li prezbiter (zwr├│─?cie uwag─?, ┼ąe nowoczesnej nazwy u┼ąy┼?em) ;) pob┼?ogos┼?awi wod─?, krzy┼ą, medalik itp. innymi s┼?owy ni┼ą agenda czy obrz─?dy b┼?ogos┼?awie┼?stw przewiduj─? to czy b─?dzie on "po┼?wi─?cony"?
Odpowied┼║ na to pytanie mo┼ąe by─? wskaz├│wk─? do tego czy mo┼ąna, czy nie pisa─? KMB :)
I jeszcze jedno! nie jestem wrogiem CMB :) na niekt├│rych drzwiach w naszym wielorodzinnym domu widniej─? i takie napisy :) cho─? nie ja je kre┼?li┼?em :)

Piotr W. - 2008-01-14, 19:33

Jak czytam te wypowiedzi o prawie - to dochodz─? do wniosku, ┼ąe trzeba by zrobi─? jaki┼? wyk┼?adzik na temat, co to jest prawo, a zw┼?aszcza prawo kanoniczne, i ┼ąe nie jest ono instrukcj─? obs┼?ugi Ko┼?cio┼?a, tylko str├│┼ąem ewangelii - str├│┼ąem a nie dusicielem.
Tosis│awa - 2008-01-14, 20:06

Hallo! czy trudno odr├│┼ąni─? kiedy ┼ąartuj─?, kiedy m├│wi─? ironicznie a kiedy serio? 8) 8) 8)
Matka by si─? wkurzy┼?a za ten ┼ąarcik z K+M+B (masakra mie─? w domu katechetk─? :lol: :lol: )

szumi napisa│/a:

Ech...jak ju┼ą chcesz szpanowa─? znajomo┼?ci─? skr├│t├│w i skr├│towc├│w to powiem Ci ┼ąe to rzeczywi┼?cie jest b┼?─?d ortograficzny. I nie s─?dz─? by to by┼? ten sam efekt...
No sorry, ale to chyba logiczne ┼ąe je┼?li b─?dzie napis CHWDP to b─?dzie znaczy─? ┼ąe mieszka┼?cami s─? wrogowie policji..
A je┼ąeli KMB to ┼ąe w napisa┼? to jaki┼? POLSKI KATOLIK..a w Polsce pisze si─? imi─? Kacper przez K a nie przez C...

szumi napisa│/a:
Ja nie b─?d─? rozpacza┼? bo nie widz─? sensu- bez tej ksi─?┼ąeczki te┼ą da si─? ┼ąy─? ;)

Dobrze ┼ąe to nie od Ciebie zale┼ąy czy ksi─?┼ąki s─? warto┼?ciowe czy te┼ą nie...a mo┼ąe nie da si─? ┼ąy─?? Skoro nie trafi┼?a na list─? ksi─?g zakazanych (wiam ┼ąe jej nie ma no ale nie szkodzi), ma jaki┼? certyfikat jako┼?ci...to ciekawe jakim prawem mowisz ┼ąe nie warto? mo┼ąe dlatego ┼ąe prawda jest po Twojej stronie? :|

szumi - 2008-01-14, 21:58

Tosis┼?awa napisa│/a:
No sorry, ale to chyba logiczne ┼ąe je┼?li b─?dzie napis CHWDP to b─?dzie znaczy─? ┼ąe mieszka┼?cami s─? wrogowie policji..

Ale czy ja jestem wrogiem policji :?: ┼?adn─? miar─?. Jestem zdecydowanie za obecno┼?ci─? w naszym ┼ąyciu s┼?u┼ąb mundurowych :)

[ Dodano: 2008-01-14, 22:20 ]
Silver napisa│/a:
Moim zdaniem nie :)

K┼?├│ci─? si─? nie b─?d─? :P

[ Dodano: 2008-01-14, 22:23 ]
Tosis┼?awa napisa│/a:
A je┼ąeli KMB to ┼ąe w napisa┼? to jaki┼? POLSKI KATOLIK..a w Polsce pisze si─? imi─? Kacper przez K a nie przez C...

A to jak Ty do Ko┼?cio┼?a polskokatolickiego nale┼ąysz to przepraszam. Ja ca┼?y czas m├│wi┼?em w odniesieniu do rzymskich katolik├│w. Zatem przepraszam :)

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-15, 00:25

Chcia┼?bym Was wszystkich zobaczy─? w jednym miejscu, siedz─?cych przy okr─?g┼?ym stole...

szumi, o co Ty si─? w┼?a┼?ciwie k┼?├│cisz ???
Co chcesz udowodni─? ??? ┼?e wszyscy robi─? ┼║le i kto nie jest z Tob─?, jest przeciwko Tobie, tak ???
Zauwa┼ą, ┼ąe je┼ąeli olbrzymia wi─?kszo┼?─? b─?dzie przeciwko Tobie to masz problem.

Twoje teorie s─? tak czysto teoretyczne ┼ąe p┼?aka─?mi si─? chce(wybaczcie mi moj─? polszczyzn─?, jednak zak┼?adam ┼ąe wiecie o co mi chodzi, a je┼ąeli nie to wyt┼?umacze dok┼?adnie na PW). Moje pierwsze skojarzenie co do Twoich teorii, kt├│re nie tylko mnie ra┼ą─? by┼?o takie:
s─? one jak spirytus (pomijamy fakt, ┼ąe praktycznie nie da si─? wytworzy─? czystego roztworu tylko co┼?oko┼?o 97-99%) spr├│buj wypi─? sobie szklanke nierozcie┼?czonego... 8)
Wiem, ┼ąe s─? ludzie, kt├│rzy w kieliszkach normalnie jak w├│dk─? pij─? spirytus ale popatrz na tych ludzi tylko. We mnie wzbudzaj─? lito┼?─? i za┼ąenowanie. :glaszcze:

Twoje wypowiedzi z innego tematu pocz─?tkowo mi si─? podoba┼?y. By┼?y do┼?─? przyst─?pne, fajnie si─? je czyta┼?o i wzbudza┼?y we mnie rado┼?─?, ┼ąe kto┼? my┼?li podobnie jak ja.
Ale... potem zaczale┼? przegina─?.

A co do pisania na drzwiach:
Osobi┼?cie pisze co roku K+M+B 200_ (wybierz z listy 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9) :D i zawsze mia┼?em na my┼?li 3 kr├│li i nikomu to nie przeszkadza┼?o. Nie spotka┼?em si─? z napisem CMB ani ┼ąadnym innym. (po niekt├│rych CHWDP m├│g┼?bym si─? tylko spodziewa─? :lol: )
Szczerze m├│wi─?c spodoba┼? mi si─? napis C+M+B kt├│ry oznacza b┼?ogos┼?awie┼?stwo domu i my┼?l─?, ┼ąe zmienie zwyczaje rodzinne. A je┼ąeli to nie przejdzie - wr├│ce z rodzin─? do tradycji K+M+B. Nie b─?dzie problemu.
szumi, sprawa za kt├│r─? tak si─? wyk┼?├│casz i bronisz r─?kami i nogami jest mo┼ąe i s┼?uszna i zgodna z przepisami, ale spos├│b w jaki to robisz jest dla mnie nie do przyj─?cia. Poza tym to przepisy s─? dla ludzi a nie ludzie dla przepis├│w.

Moje zdanie nie musi si─? ka┼ądemu podoba─? i nie ka┼ądy musi si─? z nim zgadza─?. Prosz─?, nie wrzucajcie wszystkich kamieni na moje podw├│rko, bo nie jestem w stanie si─? przed nimi obroni─?. Jest to zdanie 17-nasto latka, kt├│ry ci─?gle poszukuje, w─?druje a jego zdanie na r├│┼ąne tematy ci─?gle si─? kszta┼?tuje.
Bardzo ch─?tnie bym Was wszystkich pozna┼? na ┼ąywo (pewnie spotkali┼?my si─? nie raz, ale wiecie jak to jest np na 11.11) Te┼ą nie chodzi mi o to ┼ąeby szumiego zjecha─? do reszty, zr├│wna─? z ziemi─? i poje┼║dzi─? po Nim walcem. :P
PS: Nie mia┼?em na my┼?li tego, ┼ąeby nic mi nie odpowiedzie─?. Zazwyczaj po dobroci i bez ironii jest lepiej rozwi─?zywa─? sprawy ;) Aczkolwiek gwa┼?towno┼?ci nie wykluczam, nie nie... :D

PSS: wy┼?lijcie mi, prosz─?, zaproszenia na nasz─?-klas─?(mo┼ąliwie jak najszybciej)
Jasiu Heppner S┼?upsk
bardzo mi tym pomo┼ąecie :)
z g├│ry dzi─?ki ;)

Silver - 2008-01-15, 07:39

Gwoli wyja┼?nienia i sprostowania jeszcze tych "nieszcz─?snych" przepis├│w :) Oczywi┼?cie, ┼ąe przepisy liturgiczne nale┼ąy interpretowa─? w┼?a┼?nie ekskluzywnie :) Ale nad wszystkim musi by─? mi┼?o┼?─? :) bo same przepisy to terror :) Poza tym mo┼ąna by si─? zastanawia─? czy obrz─?dy b┼?ogos┼?awie┼?stw to liturgia :) i tu zdania uczonych mog┼?yby by─? podzielone :)
No i raz jeszcze zapytuj─? :) czy je┼?li ksi─?dz po┼?wi─?ci obrazek "swoimi s┼?owami" - to b─?dzie on "niepo┼?wi─?cony"? :)

szumi - 2008-01-15, 08:50

Jan Pawe┼? Tomasz napisa│/a:
szumi, o co Ty si─? w┼?a┼?ciwie k┼?├│cisz ???

O nic sie nie k┼?├│c─?.
szumi, sprawa za kt├│r─? tak si─? wyk┼?├│casz i bronisz r─?kami i nogami jest mo┼ąe i s┼?uszna i zgodna z przepisami, ale spos├│b w jaki to robisz jest dla mnie nie do przyj─?cia.

A gdzie Ty tu r─?ce i nogi widzia┼?e┼? :?: CO najwy┼ąej kilka palc├│w pisz─?cych na klawiaturze :P
Te┼ą nie chodzi mi o to ┼ąeby szumiego zjecha─? do reszty, zr├│wna─? z ziemi─? i poje┼║dzi─? po Nim walcem. :P

I tego nie zrobi┼?e┼?.
Silver napisa│/a:
Oczywi┼?cie, ┼ąe przepisy liturgiczne nale┼ąy interpretowa─? w┼?a┼?nie ekskluzywnie :) Ale nad wszystkim musi by─? mi┼?o┼?─? :) bo same przepisy to terror :) Poza tym mo┼ąna by si─? zastanawia─? czy obrz─?dy b┼?ogos┼?awie┼?stw to liturgia

Ot├│┼ą obrz─?d b┼?ogos┼?awie┼?stw jest ksi─?g─? liturgiczn─? wi─?c obrz─?dy w nim zapisane s─?.... niech ka┼ądy sobie sam odpowie :)
Silver napisa│/a:
No i raz jeszcze zapytuj─? :) czy je┼?li ksi─?dz po┼?wi─?ci obrazek "swoimi s┼?owami" - to b─?dzie on "niepo┼?wi─?cony"?

Zapewne i b─?dzie. Ale co innego gdy ksi─?dz nie ma mo┼ąliwo┼?ci u┼ąy─? s┼?├│w do tego przeznaczonych, a co innego gdy mi si─? nie chce ich u┼ąy─?. Czyn wykonywany nie┼?wiadomie nie ma kwalifikacji moralnych, tak samo gdy kto┼? nie wie co nale┼ąy pisa─? ka┼ądy napis wykonany pobo┼ąnie przyniesie korzy┼?─?, co innego gdy kto┼? wie, a stwierdzi ┼ąe on woli sobie napisa─? co innego.
Pami─?tajmy tak┼ąe o wa┼ąno┼?ci (sprawczo┼?ci) i godziwo┼?ci sprawowanych czynno┼?ci.

Ale co by nie by┼?o nie b─?d─? was bi┼? i kopa┼? r├│bcie co uznacie za s┼?uszne :) Niech wam B├│g b┼?ogos┼?awi.

Klaudia_» - 2008-01-15, 09:41

Chcia┼?bym Was wszystkich zobaczy─? w jednym miejscu, siedz─?cych przy okr─?g┼?ym stole...
a czemu akurat przy okr─?g┼?ym ??? :| Nie lepiej przy kwadratowym ???

W og├│le jak czytam ten temat to widz─? wielki chaos w tym temacie. Mia┼?o by─? o kol─?dzie a si─? wyk┼?├│cacie o inicja┼?y, kto ma racj─? a kto nie, sama ju┼ą nie wiem ??? :|
Mam wra┼ąenie, ┼ąe jestem w przedszkolu.....

Justyna - 2008-01-15, 09:46

Klaudia_┼? napisa│/a:

nie przesadzjmy, przedszkolaki za┼?atwiaj─? to inaczej i szybciej :lol: :P

Klaudia_» - 2008-01-15, 09:49

Justyna napisa│/a:
Klaudia_┼? napisa┼?/a:

nie przesadzjmy, przedszkolaki za┼?atwiaj─? to inaczej i szybciej :lol: :P
hm....Ale zauwa┼ą,┼ąe to s─? ju┼ą du┼ąe przedszkolaki i takie du┼ąe przedszkolaki s─? ju┼ą zm─?czone i dlatego tak wolno to wszystko idzie.
W og├│le ja mam wra┼ąenie, ┼ąe szumi dewaluuje niekt├│re wypowiedzi...

Elkalena - 2008-01-15, 10:00

Nie jestem filologiem klasycznym, ani ┼ąadnym innym (chocia┼ą lubi─? s┼?owa), ale nasz┼?a mnie wczoraj taka my┼?l i nie chce sobie p├│j┼?─?. Gdybym by┼?a tym kim┼?, kto wymy┼?la┼?, jakim symbolem oznacza─? drzwi, to gdybym chcia┼?a, ┼ąeby to by┼?o po ┼?acinie, to u┼ąy┼?abym raczej s┼?owa "casa" (dom) ni┼ą "mansion" (mieszkanie). Dom jest jakby bardziej podstawowym okre┼?leniem. Podkre┼?lam, nie znam za dobrze ┼?aciny, ale czy to nie brzmi sensownie? Z tego za┼? wynika, ze je┼?li u┼ąyto s┼?owa "mansion" to dlatego, ┼ąe zaczyna si─? na M i pasowa┼?o do istniej─?cego skr├│tu, oznaczaj─?cego pierwotnie inicja┼?y imion trzech M─?drc├│w.
Mo┼ąe jaki┼? filolog wypowie na temat mojej hipotezy ???
Popieram przy okazji propozycj─? Piotra W. kr├│tkiego wyk┼?adu o prawie. Nie wiem, kogo mia┼? na my┼?li w roli wyk┼?adowcy, ale czekam. Mo┼ąe zreszt─? stworzy─? oddzielny metaw─?tek do ustalenia, co to jest prawo, jak interpretowa─? Pismo itp. ??? 8)

Justyna - 2008-01-15, 10:30

Elkalena napisa│/a:
Z tego za┼? wynika, ze je┼?li u┼ąyto s┼?owa "mansion" to dlatego, ┼ąe zaczyna si─? na M i pasowa┼?o do istniej─?cego skr├│tu, oznaczaj─?cego pierwotnie inicja┼?y imion trzech M─?drc├│w.

to troch─? odbiega od tego co nam m├│wiono o tych 3 bardziej magach - po persku zdaje si─? magoi(zapis fonetyczny) - kap┼?anach ognia ni┼ą m─?drcach na ─?wiczeniach z Nowego Testamentu ale ja sie tam k┼?├│ci─? nie b─?d─? :lol: swoj─? drog─? ciekawa hipoteza :)
Elkalena napisa│/a:
Nie wiem, kogo mia┼? na my┼?li w roli wyk┼?adowcy, ale czekam. Mo┼ąe zreszt─? stworzy─? oddzielny metaw─?tek do ustalenia, co to jest prawo, jak interpretowa─? Pismo itp.

mam nadziej─?, ze siebie mia┼? na my┼?li. bo wypowiada sie bardzo sensownie i interesuj─?co :)

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-15, 11:57

Klaudia_┼? napisa│/a:
a czemu akurat przy okr─?g┼?ym ??? :| Nie lepiej przy kwadratowym ???

Bo przy kwadratowym mieliby┼?my 4 stare panny. Napisa┼?em, ┼ąe przy okr─?g┼?ym bo osobi┼?cie lubie okr─?g┼?y st├│┼? i nie ma tam pierwszego miejsca.

Klaudia_┼? napisa│/a:
W og├│le jak czytam ten temat to widz─? wielki chaos w tym temacie. Mia┼?o by─? o kol─?dzie a si─? wyk┼?├│cacie o inicja┼?y, kto ma racj─? a kto nie, sama ju┼ą nie wiem ??? :|

zauwa┼ą, ┼ąe ten temat wzi─?┼? si─? z kol─?dy. By┼?o o ksi─?┼ąach, o czasie, o ministrantach a teraz przesz┼?o na pisanie po drzwiach dom├│w. Wszystko jest zwi─?zane z kol─?d─? bardziej lub mniej. Skoro wypowiadasz si─? chyba na ka┼ądym temacie to powinna┼? zna─? posty, nieprawda┼ą ??? :|
Milcz─?ca Klaudio, czy znasz znaczenie s┼?owa dewaluowa─? ??? Bo z tego co si─? orientuje jest ono zwi─?zane z obni┼ąeniem warto┼?ci waluty... 8)

Klaudia_┼? napisa│/a:

Jak ju┼ą dos┼?ownie wszystko bra─?(prawda, szumi?) to dos┼?ownie. Popatrz sobie, Klaudio, na wiek wypowiadaj─?cych si─?...

szumi, je┼ąeli czujesz si─?zjechany do reszty i przygnieciony walcem to przynajmniej wykorzystaj to i sp├│jrz na ┼?wiat z innej perspektywym nawet je┼ąeli jest to perspektywa ┼ąabia.
A je┼ąeli faktycznie si─? O NIC NIE K┼ü├?CISZ to wybacz mi moj─? u┼?omno┼?─? i ┼?lepot─?. 8)

Elkalena napisa│/a:
Popieram przy okazji propozycj─? Piotra W. kr├│tkiego wyk┼?adu o prawie. Nie wiem, kogo mia┼? na my┼?li w roli wyk┼?adowcy, ale czekam.

Justyna napisa│/a:
wypowiada sie bardzo sensownie i interesuj─?co :)

Ja ju┼ą nie raz si─? przekona┼?em o wiedzy, m─?dro┼?ci, inteligencji i komunikatywno┼?ci Piotra W. Przez kr├│tkie 2 tygodnie ten cz┼?owiek pokaza┼? mi zupe┼?nie nowe spojrzenie na ┼?wiat, kt├│re do dzisiaj odkrywam i coraz bardziej mi si─?ono podoba. :) I bardzo ┼ąa┼?uj─?, ┼ąe wcze┼?niej w og├│le Go nie zauwa┼ąy┼?em.

Silver - 2008-01-15, 14:51

szumi napisa│/a:

Ot├│┼ą obrz─?d b┼?ogos┼?awie┼?stw jest ksi─?g─? liturgiczn─? wi─?c obrz─?dy w nim zapisane s─?.... niech ka┼ądy sobie sam odpowie :)
Silver napisa│/a:
No i raz jeszcze zapytuj─? :) czy je┼?li ksi─?dz po┼?wi─?ci obrazek "swoimi s┼?owami" - to b─?dzie on "niepo┼?wi─?cony"?

Zapewne i b─?dzie. Ale co innego gdy ksi─?dz nie ma mo┼ąliwo┼?ci u┼ąy─? s┼?├│w do tego przeznaczonych, a co innego gdy mi si─? nie chce ich u┼ąy─?. Czyn wykonywany nie┼?wiadomie nie ma kwalifikacji moralnych, tak samo gdy kto┼? nie wie co nale┼ąy pisa─? ka┼ądy napis wykonany pobo┼ąnie przyniesie korzy┼?─?, co innego gdy kto┼? wie, a stwierdzi ┼ąe on woli sobie napisa─? co innego.
Pami─?tajmy tak┼ąe o wa┼ąno┼?ci (sprawczo┼?ci) i godziwo┼?ci sprawowanych czynno┼?ci.

Niekt├│rzy znani mi badacze miano liturgii przyznaj─? jedynie sakramentom i LG odmawiaj─?c go nawet Celebracjom S┼?owa Bo┼ąego :) i innym sprawowaniom liturgii s┼?owa :)

Zgadzam si─?, ┼ąe Obrz─?dy B┼?ogos┼?awie┼?stw s─? wzorcowe w stosunku do innych zwyczaj├│w, ale nadal upieram si─?, ┼ąe nie s─? wy┼?─?czaj─?ce :)
Pytanie raz jeszcze: Czy bardziej skuteczne jest pob┼?ogos┼?awienie dziecka przez rodzica z u┼ąyciem OB od "zrobienia mu krzy┼ąyka" na czole z wiar─? i mi┼?o┼?ci─?, i modlitw─??
Ka┼ąda sytuacja raczej wymaga odpowiednich do niej ┼?rodk├│w :)

Wracaj─?c do cytatu na pocz─?tku postu :) Mamy ksi─?dza, kt├│remu nie chce si─? si─?gn─?─? do szuflady po OB wi─?c w┼?asnymi s┼?owami "┼?wi─?ci" r├│┼ąaniec dziecku :) Zgodnie z my┼?l─? szumiego cytowan─? na pocz─?tku, taki szafarz :) pope┼?nia czyn o niedobrych kwalifikacjach moralnych i je┼?li potraktowa─? dos┼?ownie to co szumi napisa┼? - to r├│┼ąaniec b─?dzie "niepo┼?wi─?cony" i nie przyniesie ┼ąadnych duchowych korzy┼?ci :)

Pytam jeszcze raz o to samo wszystkich poza Szumim - jego zdanie znam :) czy moje my┼?lenie jest nieortodoksyjne?

Justyna - 2008-01-15, 15:45

kto ma racj─???? by┼? kiedy┼? taki program w telewizji, mogliby┼?cie wzi─?┼║c w nim udzia┼? :lol:
Silver napisa│/a:
Czy bardziej skuteczne jest pob┼?ogos┼?awienie dziecka przez rodzica z u┼ąyciem OB

a je┼?li rodzice nie maj─? OB, to nie mog─? pob┼?ogos┼?awic swojego dziecka??
Silver napisa│/a:
czy moje my┼?lenie jest nieortodoksyjne?

zdaje si─?, ┼ąe w swoim my┼?leniu dostrzegasz bardziej ducha ni┼ą liter─?, bardziej cz┼?owieka ni┼ą ksi─?gi :D
mi takie my┼?lenie jest bli┼ąsze :)

szumi - 2008-01-15, 18:06

Silver napisa│/a:
Niekt├│rzy znani mi badacze miano liturgii przyznaj─? jedynie sakramentom i LG odmawiaj─?c go nawet Celebracjom S┼?owa Bo┼ąego :) i innym sprawowaniom liturgii s┼?owa :)

Ja r├│wnie┼ą takich znam (tzn. czyta┼?em ich dzie┼?a :P ). Ale znam (tzn. czyta┼?em dzie┼?a) niejakiego Josefa Andreasa Jungmanna, kt├│ry uwa┼ąany jest (i s┼?usznie) za jeden z najwi─?kszych umys┼?├│w liturgicznych XX wieku (czyli tak naprawd─? ca┼?ej historii), kt├│ry proponuje o wiele szerszy zakres liturgii. Nie mniej nie ulega ┼ąadnej w─?tpliwo┼?ci ┼ąe co jest a co nie jest liturgi─? nie jest okre┼?lone.
Silver napisa│/a:
pope┼?nia czyn o niedobrych kwalifikacjach moralnych i je┼?li potraktowa─? dos┼?ownie to co szumi napisa┼? - to r├│┼ąaniec b─?dzie "niepo┼?wi─?cony" i nie przyniesie ┼ąadnych duchowych korzy┼?ci

Rozr├│┼ąnij wa┼ąno┼?─? (skuteczno┼?─?) od godziwo┼?ci. Do czego ju┼ą zach─?ca┼?em. Nigdzie nie napisa┼?em ┼ąe u┼ąycie innych s┼?├│w ni┼ą w Obrz─?dzie b┼?ogos┼?awie┼?stw sprawia niewa┼ąno┼?─? danej czynno┼?ci.
Silver napisa│/a:
Czy bardziej skuteczne jest pob┼?ogos┼?awienie dziecka przez rodzica z u┼ąyciem OB od "zrobienia mu krzy┼ąyka" na czole z wiar─? i mi┼?o┼?ci─?, i modlitw─??

Rozr├│┼ąnij tak┼ąe mi─?dzy form─? uroczyst─? a zwyczajn─?.
Justyna napisa│/a:
a je┼?li rodzice nie maj─? OB, to nie mog─? pob┼?ogos┼?awic swojego dziecka??

Jak najbardziej mog─?. Obrz─?d b┼?ogos┼?awie┼?stw wr─?cz stwierdza ┼ąe ka┼ądy rodzin w ka┼ądej sytuacji zachowuje prawo do udzielania b┼?ogos┼?awie┼?stwa swoim dzieciom.
Silver napisa│/a:
Pytam jeszcze raz o to samo wszystkich poza Szumim - jego zdanie znam

Jak wykaza┼?e┼? nie znasz.

Justyna napisa│/a:
zdaje si─?, ┼ąe w swoim my┼?leniu dostrzegasz bardziej ducha ni┼ą liter─?, bardziej cz┼?owieka ni┼ą ksi─?gi :D

Ja dostrzegam Ducha w literze. Dostrzegam "cz┼?owieka" kt├│ry ksi─?g─? napisa┼?.

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-15, 21:20

a je┼ąeli dziecko b─?dzie ochrzczone przez piel─?gniark─? na oddziale wod─? z kranu (bo jego ┼ąyciu zagra┼ąa┼?o ┼?mirtelne niebezpiecze┼?stwo). Jego rodzice s─? niewierz─?cy jednak specjalnie nie sprzeciwiaj─? si─? temu. I dziecko umrze to czy b─?dzie mia┼?o grzech pierworodny zmazany ???

a je┼ąeli prze┼ąyje to czy b─?dzie gorzej ochrzczone od innych ???

wybaczcie, ┼ąe to taka dygresja, ale mnie to zastanawia...

szumi - 2008-01-15, 21:31

a je┼ąeli dziecko b─?dzie ochrzczone przez piel─?gniark─? na oddziale wod─? z kranu (bo jego ┼ąyciu zagra┼ąa┼?o ┼?mirtelne niebezpiecze┼?stwo). Jego rodzice s─? niewierz─?cy jednak specjalnie nie sprzeciwiaj─? si─? temu. I dziecko umrze to czy b─?dzie mia┼?o grzech pierworodny zmazany ???

Do zaistnienia sakramentu chrztu jest potrzebna woda (materia) i s┼?owa N. ja ciebie chrzcz─? w imi─? Ojca i Syna, I Ducha ┼╣wi─?tego (forma).
By┼?y obie te rzeczywisto┼?ci :?: Je┼?li tak nie ma podstaw by w─?tpi─? o wa┼ąno┼?ci chrztu. I oczywi┼?cie wszystkie skutki sakramentu tak┼ąe b─?dzie posiada─?. I Janie chcia┼?bym tylko zasygnalizowa─? ┼ąe zmazanie grzechu pierworodnego jest tylko jednym z wielu (i raczej nie najwa┼ąniejszym) skutkiem tego sakramentu. To troch─? takie "a'la magiczne" podej┼?cie (przepraszam ┼ąe tak przy Twoim po┼?cie o tym pisz─? ale obserwuje si─? to) widz─?ce w chrzcie jedynie pewn─? obron─?, w┼?a┼?nie zmazanie grzechu (jako tylko zmazanie- zmaza┼?o, okej i ju┼ą nic nie trzeba robi─?). Ostatnio jeden znajomy ksi─?dz opowiada┼? jak przyszli rodzice (┼ąyj─?cy w konkubinacie) i prosili o chrzest dla dziecka. Ksi─?dz si─? spyta┼? dlaczego chc─? to dziecko ochrzci─?, a oni ┼ąe chc─? bo im ciocia powiedzia┼?a ┼ąe b─?dzie po tym spokojniej spa┼?o- no poga┼?stwo nam wraca...

Cytat:

Gorzej ochrzczone :?: CO to w og├│le za stwierdzenie :?: Chrzest (czyli sam akt wylania ┼?aski) nie jest w ┼ąaden spos├│b gorszy. Jednak w Ko┼?ciele opr├│cz samego sakramentu (czyli zanurzenia w wodzie, wzgl─?dnie polania wod─? i wypowiedzeniu formu┼?y sakramentalnej) jest co┼? takiego jak ryt uzupe┼?niaj─?cy. Chodzi o egzorcyzm nad dzieckiem, namaszczenie krzy┼ąmem, przyj─?cie bia┼?ej szaty, przekazanie ┼?wiat┼?a. I te ryty wykonuje si─? je┼?li dziecko prze┼ąyje. W ┼ąadnym wypadku nie powtarza si─? chrztu :!: Chyba ┼ąe by┼? udzielony niewa┼ąnie. Np. zamiast woda to sokiem jab┼?kowym- tu ju┼ą nic nie pomo┼ąe, sakramentu nie by┼?o.

Piotr W. - 2008-01-15, 21:52

szumi napisa│/a:
Cytat:

Gorzej ochrzczone :?: CO to w og├│le za stwierdzenie

To typowy dla Jana spos├│b wyra┼ąania my┼?li. Z elementem podpuchy. 8)

szumi - 2008-01-15, 21:55

Piotr W. napisa│/a:
Z elementem podpuchy.

O nie! Ale podpu┼?ci┼? :P

Silver - 2008-01-15, 21:57

szumi napisa│/a:
Nigdzie nie napisa┼?em ┼ąe u┼ąycie innych s┼?├│w ni┼ą w Obrz─?dzie b┼?ogos┼?awie┼?stw sprawia niewa┼ąno┼?─? danej czynno┼?ci.

szumi napisa│/a:
No w┼?a┼?nie. Tylko pisanie CMB implikuje pewne konsekwencje, a napisanie BMW jest napisaniem dla napisania (jak KMB).

Hm... hm...

szumi napisa│/a:
Rozr├│┼ąnij wa┼ąno┼?─? (skuteczno┼?─?) od godziwo┼?ci. Do czego ju┼ą zach─?ca┼?em.
Rozr├│┼ąniam :) Niemniej Tw├│j post, kt├│ry cytowa┼?em sugeruje co┼? innego :) Wiem, ┼ąe tak nie uwa┼ąasz :) Tylko towarzysko przyczepi┼?em si─? do precyzji wypowiedzi :)

Rozr├│┼ąniam te┼ą formy :) przecie┼ą o tym pisa┼?em :)
Cytat:
Ka┼ąda sytuacja raczej wymaga odpowiednich do niej ┼?rodk├│w :)

Pozdrawiam :)

Piotr W. - 2008-01-15, 22:01

No i zrobi┼?o si─? pisanie komentarzy do szumiego. Obok egzegezy biblijnej i jej metod trzeba wprowadzi─? now─? dzia┼?k─? - "egzegeza Szumiego". Ale ja po raz kolejny proponuj─? przenie┼?─? to do KBN-u. Tam naprawd─? narz─?dzia pracy s─? lepsze. 8) :lol:
Tosis│awa - 2008-01-15, 22:03

Wy tam po prostu filmicie :P :) ;)
Silver - 2008-01-15, 22:20

Piotr W. napisa│/a:
No i zrobi┼?o si─? pisanie komentarzy do szumiego. Obok egzegezy biblijnej i jej metod trzeba wprowadzi─? now─? dzia┼?k─? - "egzegeza Szumiego". Ale ja po raz kolejny proponuj─? przenie┼?─? to do KBN-u. Tam naprawd─? narz─?dzia pracy s─? lepsze. 8) :lol:

Czuj─? si─? skarcony :) obiecuj─? popraw─? :)

A kol─?dy jeszcze nie mieli┼?my :) wracaj─?c do tematu :)

Ale i tak przychodzi inny ksi─?dz ni┼ą ci, kt├│rych spotykamy w parafii do kt├│rej chodzimy ;) Interesuj─?ce, nieprawda┼ą? ;)

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-15, 22:24

po 1) je┼?li chodzi o t─? "magi─?" to ja na tyle ile mi to zosta┼?o udost─?pnione rozumiem sens chrztu, najbardziej chodzi┼?o mi o to, czy ten grzech b─?dzie czy te┼ą nie.
po 2) w┼?a┼?nie napisa┼?em o tych niewierz─?cych rodzicach. Przepraszam za niedoci─?gni─?cie( chcia┼?em napisa─?, ┼ąe je┼ąeli dziecko prze┼ąyje to oni nie maj─? najmniejszych zamiar├│w da─? je ochrzci─?) i czy w takim wypadku(bez bia┼?ej szaty, bez wyznania wiary przez rodzic├│w, bez rodzic├│w chrzestnych itd itp iti) ten chrzest b─?dzie jaki┼? mo┼ąe "inny" ???

PS: mimo wszystko rozpracowa┼? mnie Ojciec od razu :P uwielbiam to wr─?cz :)

[ Dodano: 2008-01-15, 22:30 ]
ja te┼ą kol─?dy jeszcze nie mia┼?em. ani w tym roku nie chodzi┼?em ani jeszcze ksi─?dz nie przyszed┼?.
PS: mam wra┼ąenie ┼ąe temat si─? wymkn─?┼? spod kontroli i nawet jest ci─?┼ąko go wydzieli─?. A je┼ąeli by┼?by wydzielony to powsta┼?yby z tego jakie┼? 3 osobne... Super 8)

szumi - 2008-01-15, 22:32

po 1) je┼?li chodzi o t─? "magi─?" to ja na tyle ile mi to zosta┼?o udost─?pnione rozumiem sens chrztu, najbardziej chodzi┼?o mi o to, czy ten grzech b─?dzie czy te┼ą nie.

A to czy b─?dzie Dzieckiem Boga Najwy┼ąszego ju┼ą Ci─? nie interesuje :?:

po 2) w┼?a┼?nie napisa┼?em o tych niewierz─?cych rodzicach. Przepraszam za niedoci─?gni─?cie( chcia┼?em napisa─?, ┼ąe je┼ąeli dziecko prze┼ąyje to oni nie maj─? najmniejszych zamiar├│w da─? je ochrzci─?) i czy w takim wypadku(bez bia┼?ej szaty, bez wyznania wiary przez rodzic├│w, bez rodzic├│w chrzestnych itd itp iti) ten chrzest b─?dzie jaki┼? mo┼ąe "inny" ???

Nie, nie b─?dzie innego. Je┼?li sakrament zaistnia┼? to ju┼ą nie odistnieje. A poza tym w┼?a┼?nie przy rytach uzupe┼?niaj─?cych b─?d─? chrzestni kt├│rzy ewentualnie (w razie niedyspozycji rodzic├│w) wezm─? na siebie wychowanie dziecka (zw┼?aszcza religijnego- cho─? nie tylko).
Silver, dwie r├│┼ąne sprawy by┼?y opisane. Jeden cytat odnosi┼? sie do liter na drzwiach drugi do b┼?ogos┼?awie┼?stwa r├│┼ąa┼?ca, a to dwie inne sytuacje. Wi─?c nie ┼?─?cz tak swobodnie cytat├│w :)

[ Dodano: 2008-01-15, 22:33 ]
No ja te┼ą kol─?dy nie mia┼?em- co by wr├│ci─? do pierwotnego w─?tku :P
Ale 23. ma by─? :)

Justyna - 2008-01-16, 08:49

a ja mia┼?am kol─?de tydzie┼? temu :lol: troche sobie pogadalismy i ksiadz poszed┼? dalej, takie pitu pitu :P
Katarzynka - 2008-01-16, 09:45

A do mnie ksi─?dz przyszed┼?, ale nikt go nie przyj─?┼?... wi─?c pomarz┼? troch─? przed bram─?, s┼?uchaj─?c warczenia moich ps├│w, ale ┼ąe nikt (czyt. moja siostra) nie otwiera┼?, to poszed┼? sobie dalej...
hm. i to dziewi─?ty rok z rz─?du...

Klaudia_» - 2008-01-16, 09:55

Milcz─?ca Klaudio, czy znasz znaczenie s┼?owa dewaluowa─? ??? Bo z tego co si─? orientuje jest ono zwi─?zane z obni┼ąeniem warto┼?ci waluty... 8)

Masz racj─? Janie Pawle Tomaszuowszem dewaluacja oznacza obni┼ąenie warto┼?ci waluty, ale dewaluacja to r├│wnie┼ą sztuczne obni┼ąenie warto┼?ci na przyk┼?ad wypowiedzi...

Elkalena - 2008-01-16, 10:23

Czy nikt si─? nie wypowie na temat mojej filologicznej hipotezy ??? ;-(
Justyna - 2008-01-16, 10:30

przecie┼ą si─? wypowiedzia┼?am, ale skoro jestem nikt to trudno ;) ;-(
Elkalena - 2008-01-16, 10:43

Justyna napisa│/a:
przecie┼ą si─? wypowiedzia┼?am, ale skoro jestem nikt to trudno

Oj, Justyno, ale napisa┼?a┼? tylko , ┼ąe ciekawa, a ja bym chcia┼?a wiedzie─? czy naukowa, czy pseudonaukowa ;)

Justyna - 2008-01-16, 11:17

┼ąeby nie wywo┼?ac kolejnej burzy odpowiem na PW :D
przy okazji to, ┼ąe napisa┼?am, ze jest ciekawa nie znaczy ┼ąe jest tylko ciekawa ale ┼ąe jest a┼ą ciekawa ;) :lol:

Marysia - 2008-01-16, 11:40

Ja przepraszam, ze tak jeszcze wracam do tematu o "pisaniu na drzwiach literek", ale w┼?asnie rozmawia┼?am z kolezanka na ten tema5t i powiedzia┼?am jej,┼ąe istnieje te┼ą taka mo┼ąliwo┼?c napisania J+M+J (o czym sama nie wiedzia┼?am przed rpzeczytaniem tego tematu ;) ), a ona ze zdziwieniem co to znaczy, stwierdzi┼?a, ze gdyby takie cos zobaczy┼?a u kogos na drzwiach to by pomy┼?la┼?a, ze tam ┼?wiadkowie Jehowy mieszkaj─?, a skr├│t oznacza "Jehowa m├│j Jehowa" :lol: :lol: ....Usmia┼?am si─?...Ale przyznaje, ┼ąe tez gdybym zobaczy┼?a takei literki na drzwiach to nie wiedzia┼?abym co my┼?le─?...wi─?c co za problem zosta─? przy K+M+B ??? (tu przynajmniej nie ma w─?tpliwo┼?ci, ┼ąe to katolicki dom niezale┼ąnie od tego czy kto┼? zna dok┼?adne "przepisy" co powinno by─? napisane...) 8)
szumi - 2008-01-16, 13:12

Elkalena napisa│/a:
Czy nikt si─? nie wypowie na temat mojej filologicznej hipotezy ??? ;-(

Postaram si─? zasi─?gn─?─? rady u specjalist├│w, konkretnie u specjalistki, bo mnie te┼ą bardzo ciekawi ta kwestia :)

[ Dodano: 2008-01-16, 13:14 ]
Chocia┼ą nie przychyla┼?bym si─? do teorii ┼ąe z K zrobiono C, bo ju┼ą ┼?w. Augustyn widzi w skr├│cie C+M+B (czyli w czwartym wieku ju┼ą to istnieje!) odniesienia do Chrystusa, nie do "kr├│li". Nie mniej nale┼ąy si─? temu przyjrze─?.

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-16, 14:00

Elkaleno, poprosi┼?a┼? jakiego┼? filologa o odpowied┼║, a tu mamy student├│w teologii, biblist├│w, licealist├│w, a o filologach klasycznych nic mi nie wiadomo, przykro mi :(
ale jak dowiem si─?, ┼ąe kto┼? "w tym siedzi" to zadam mu Twoje pytanie, lub powiem, ┼ąeby si─? wypowiedzia┼?/a na forum, dobrze ??? :)
No chyba ┼ąe kto┼? do tego czasu Ci odpowie :) i b─?dziesz z odpowiedzi usatysfakcjonowana :)

PS: ju┼ą wiem, kogo poprosi─? o pomoc :) ta pani z m─?┼ąem "obstawia" ┼?acin─? i grek─? na ca┼?y S┼?upsk i okolice. Naprawd─?. :)

[ Dodano: 2008-01-16, 14:05 ]
Klaudio, spotka┼?em si─? z tylko takim znaczeniem s┼?owa dewaluowa─?, fakt, ┼ąe w mojej g┼?owie tylko, ale po sprawdzeniu w s┼?owniku PWN i encyklopedii te┼ą(nie wiem po co ale sprawdzi┼?em) to nie znalaz┼?em ┼ąe to znaczy sztuczne obni┼ąenie np wypowiedzi.

mo┼ąe ┼║le szuka┼?em :) hehe
je┼ąeli to m├│j b┼?─?d to przepraszam.

a jeszcze takie ma┼?e sprostowanie: napisa┼?em wcze┼?niej o 4 starych pannach na rogach kwadratowego sto┼?u... Nie jestem przes─?dny ani nie chcia┼?em nikogo obrazi─?, urazi─? itp tylko taka szybka odpowiedz mi si─? nasun─?┼?a do g┼?owy :) :D

Justyna - 2008-01-16, 14:53

Melchior jest imieniem pochodzenia semickiego, pochodzi od s┼?owa oznaczaj─?cego "B├│g jest moj─? ┼?wiat┼?o┼?ci─?", "kr├│l swiat┼?a"
Kacper(Gaspar) - imi─? m─?skie pochodzenia perskiego(Gathaspar). Pochodzi od s┼?owa podskarbi,str├│┼ą lub wspania┼?y.┼üacina - Gasparus
Baltazar - imi─? pochodzenia semickiego(akadyjskiego),pochodzi od s┼?├│w oznaczaj─?cych "niech Bel zachowa jego ┼ąycie", "niech Bel chroni kr├│la"

Sofoniasz - 2008-01-16, 15:09

Katarzynka napisa│/a:
i to dziewi─?ty rok z rz─?du...

smutne

Katarzynka napisa│/a:
pomarz┼? troch─? przed bram─?, s┼?uchaj─?c warczenia moich ps├│w

rzeczywiscie - wspaniale uczucie ;-(

Tosis│awa - 2008-01-16, 15:15

No to mo┼ąe pasowa┼?oby pisa─? M+G+B ???
Na pewno to co┼? to znaczy...tylko jakie chrze┼?cija┼?skie rozwini─?cie ma? hmm.... :| :| :| :|

Katarzynka - 2008-01-16, 15:32

Sofoniasz napisa│/a:
smutne

po prostu rzeczywisto┼?─? mieszkania z niewierz─?c─? rodzin─?.. tzn. jedna osoba wierz─?ca z czteroosobowej rodziny. a zatem kol─?da nie przyjmowana - niestety, "wi─?kszo┼?─? ma w┼?adz─?".

Sofoniasz napisa│/a:
rzeczywiscie - wspaniale uczucie ;-(

no, na pewno niezbyt mi┼?e, ale kwestia przyzwyczajenia - po tylu latach to chyba wi─?kszym szokiem by┼?oby, gdyby kto┼? t─? kol─?d─? w ko┼?cu przyj─?┼?...

Elkalena - 2008-01-16, 16:52

szumi napisa│/a:
Postaram si─? zasi─?gn─?─? rady u specjalist├│w, konkretnie u specjalistki, bo mnie te┼ą bardzo ciekawi ta kwestia

dzi─?ki :)
szumi napisa│/a:
Chocia┼ą nie przychyla┼?bym si─? do teorii ┼ąe z K zrobiono C, bo ju┼ą ┼?w. Augustyn widzi w skr├│cie C+M+B (czyli w czwartym wieku ju┼ą to istnieje!) odniesienia do Chrystusa, nie do "kr├│li".

Ja bym by┼?a raczej za tym, ┼ąe z C zrobiono K, zachowuj─?c znaczenie "kr├│lewskie". Jest to jednak sensowne tylko przy za┼?o┼ąeniu, ┼ąe oboczn─? form─? imienia Gasparus jest Casper (albo jako┼? tak). Je┼?li jednak ju┼ą Augustyn C interpretuje jako inicja┼? Chrystusa, to hipoteza raczej pada... A jak on t┼?umaczy ca┼?y ten skr├│t? Te┼ą "niech Chrystus mieszkanie b┼?ogos┼?awi"?

[ Dodano: 2008-01-16, 16:53 ]
S┼?ownik J─?zyka Polskiego napisa│/a:

dewaluacja
1. «obni┼ąenie warto┼?ci waluty danego kraju w stosunku do z┼?ota lub walut zagranicznych»
2. «obni┼ąenie si─? warto┼?ci lub znaczenia czego┼?»

Justyna - 2008-01-16, 17:23

Elkalena napisa│/a:
Je┼?li jednak ju┼ą Augustyn C interpretuje jako inicja┼? Chrystusa, to hipoteza raczej pada...

czemu pad┼?a? nie poddawajmy si─? tak ┼?atwo, sk─?d┼? musia┼?o sie wzi─?┼║c to K+M+B, kt├│re w wi─?kszo┼?ci dom├│w sie pisze na drzwiach...zaraz zaraz jak by┼?am 6.01 na Mszy ┼?w u redemptoryst├│w to jeden z Ojc├│w rozwija┼? jako┼? ten skr├│t, oj gdybym ja wtedy wiedzia┼?, ze to si─? gdzie┼? przyda to bym to zapami─?ta┼?a ;/ hmm chyba musz─? sie jako┼? przej┼?c do redemptoryst├│w... :lol:

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-16, 17:39

m├│wi┼?em ┼ąe ┼║le poszuka┼?em :P
heh ;)

Justyna - 2008-01-16, 17:41

W "Naszym dzienniku" znalaz┼?am co┼? takiego o tych 3 Kr├│lach, choc specjalnie wiele to nie wyja┼?nia
http://www.naszdziennik.p...105&id=wi12.txt
choc jest jeszcze co┼? takiego
http://www.kuria.gliwice....?numer=08&art=4
hmm...

szumi - 2008-01-16, 18:23

Elkalena napisa│/a:
Ja bym by┼?a raczej za tym, ┼ąe z C zrobiono K, zachowuj─?c znaczenie "kr├│lewskie". Jest to jednak sensowne tylko przy za┼?o┼ąeniu, ┼ąe oboczn─? form─? imienia Gasparus jest Casper (albo jako┼? tak).

Sprawdza┼?em to ju┼ą wcze┼?niej i nie ma takiej oboczno┼?ci. Nie ma w j─?zyku ┼?aci┼?skim Casperus'a. R├│wnie┼ą chcia┼?em si─? pos┼?u┼ąy─? Casperem w moim dowodzie ale pad┼?o, bo tego nie ma.
Elkalena napisa│/a:
A jak on t┼?umaczy ca┼?y ten skr├│t? Te┼ą "niech Chrystus mieszkanie b┼?ogos┼?awi"?

On t┼?umaczy nieco inaczej, ale te┼ą wskazuj─?c na Chrystusa nie na kr├│li, a mianowicie: "Christus Multorum Benefactor" (Chrystus dobroczy┼?c─? wielu).
Swoj─? drog─? legenda o trzech kr├│lach pojawi┼?a si─? dopiero w ┼?redniowieczu (tzn. ich imiona, i sami "kr├│lowie" jako kr├│lowie a nie magoi) i w├│wczas ludowe zap─?dy spowodowa┼?y przej┼?cie od Chrystusa, na kr├│li- to moja teoria, czy ma co┼? z prawdy si─? dowiem.
Justyna napisa│/a:
W "Naszym dzienniku" znalaz┼?am co┼? takiego o tych 3 Kr├│lach, choc specjalnie wiele to nie wyja┼?nia

W og├│le to mnie ┼?miech ogarn─?┼? czytaj─?c:
Cytat:
Tradycja ka┼ąde nam dzi┼? znaczy─? drzwi naszych dom├│w literami K+M+B+2008. S─? to trzy pierwsze litery ┼?aci┼?skich s┼?├│w "Chrystus Mansionem Benedicat" - niech Chrystus to mieszkanie b┼?ogos┼?awi.

Jak z K+M+B im wysz┼?o Chrystus- nie do┼?─? ┼ąe b┼?─?d ortograficzny, to na dodatek nie mam poj─?cia od kiedy Chrystus si─? zaczyna od litery K :P ;) :P
Justyna napisa│/a:
choc jest jeszcze co┼? takiego

No to ju┼ą co┼? wi─?cej podaje (cho─? za autorytatywno┼?─? tekstu nie odpowiadam), ale to by potwierdza┼?o moj─? teori─? (wyra┼ąon─? ju┼ą wcze┼?niej), ┼ąe ludzie my┼?leli ┼ąe ┼?aci┼?skie litery C M B s─? inicja┼?ami (w j─?zyku ┼?aci┼?skim) imion kr├│li:
Cytat:
I jeszcze tylko ciekawostka. Litery "C M B" (w oryginalnej, ┼?aci┼?skiej wersji), uwa┼ąane w tradycji ludowej za pocz─?tkowe litery legendarnych imion Trzech Kr├│li,
co jest b┼?─?dne. Ale wskazuje ┼ąe ludzie nie wiedz─?c co to oznacza (wina kap┼?an├│w ┼ąe im nie wyja┼?nili :P ) dopisali sobie do tego pewn─? tre┼?─?, a ┼ąe Polacy nie g─?si, to pos┼?u┼ąyli si─? polskim. Ale i tak popytam- bo coraz bardziej mnie to ciekawi :)
Sofoniasz - 2008-01-16, 19:57

Katarzynka napisa│/a:
po tylu latach to chyba wi─?kszym szokiem by┼?oby, gdyby kto┼? t─? kol─?d─? w ko┼?cu przyj─?┼?...

mialem taka okazje wczoraj (chyba po raz pierwszy) przez 7 kolejnych lat nie przyjmowali a wczoraj przyjeli - i nawet stan osobowy w karcie sprzed 7 lat sie zgadzal
tylko ze... same dzieci byly - ale za to wszystko bylo ladnie przygotowane :D

Justyna - 2008-01-16, 19:59

podano mi jeszcze takie t┼?umaczenie
1.C = cogito, ┼?ac. dowiaduj─? si─?, poznaj─?, tak jak dowiedzieli si─? o Zbawicielu, poznali Go i z┼?o┼ąyli Mu ho┼?d M─?drcy
M = matrimonium, ┼?ac. ma┼?┼ąe┼?stwo - gody w Kanie Galilejskiej, pierwszy cud Jezusa
B = baptismus, ┼?ac. chrzest - chrzest Jezusa z r─?k Jana Chrzciciela w wodach Jordanu
2.Christus Multorum Benefactor - Chrystus Dobroczy┼?c─? Wielu
3.a tak┼ąe po polsku K+M+B "Kr├│luje mieszka b┼?ogos┼?awi"

Elkalena - 2008-01-16, 20:09

Ludzie drodzy, ale tych t┼?umacze┼? du┼ąo! Nie spodziewa┼?am si─? tego. Swoj─? drog─? to naprawd─? ciekawe, jak si─? ich tyle namno┼ąy┼?o?
Justyna - 2008-01-16, 20:25

Elkalena napisa│/a:
Swoj─? drog─? to naprawd─? ciekawe, jak si─? ich tyle namno┼ąy┼?o?

szumi pisa┼?, ┼ąe popyta wi─?c mo┼ąe si─? czego┼? wi─?cej dowiemy :) jest tyle t┼?umacze┼? ale w wi─?kszo┼?ci pojawiaj─? si─? litery C+M+B , widocznie polska tradycja ludowa przekszta┼?ci┼?a C na K i mamy tak, ┼ąadne z tych t┼?umacze┼? wy┼ąej nie nawi─?zuj─? specjalnie do 3 kr├│li, wszystkie trzy m├│wi─? o Chrystusie;
swoj─? drog─? to ciekawe, ze co┼? si─? pisze na drzwiach i ludzie si─? nie zastanawiaj─? sk─?d to si─? wzi─?┼?o. :|

Elkalena - 2008-01-16, 20:55

Justyna napisa│/a:
swoj─? drog─? to ciekawe, ze co┼? si─? pisze na drzwiach i ludzie si─? nie zastanawiaj─? sk─?d to si─? wzi─?┼?o.

Ja si─? nie zastanawia┼?am, bo by┼?am przekonana, ┼ąe si─? wzi─?┼?o od imion 3 kr├│li. C+M+B zobaczy┼?am pierwszy (i przedostatni) raz, jak by┼?am na studiach. Ale Krakusy s─? dziwni, wi─?c si─? nie przej─?┼?am :D

Justyna - 2008-01-16, 21:19

Elkalena napisa│/a:
by┼?am przekonana, ┼ąe si─? wzi─?┼?o od imion 3 kr├│li

jak by┼?am ma┼?a to babcia mi m├│wi┼?a, ┼ąe to od 3 kr├│li, jeszcze pisa┼?o si─? A.D i rok
A.D. od Anno Domini czy co┼? tam :)

Elkalena - 2008-01-16, 21:25

Tylko nie zacznijmy dochodzi─?, co mo┼ąe znaczy─? AD po polsku:D
Justyna - 2008-01-16, 21:31

ha ha ha :D to chyba jest jasne :P choc...
szumi - 2008-01-16, 21:39

Justyna napisa│/a:
1.C = cogito, ┼?ac. dowiaduj─? si─?, poznaj─?, tak jak dowiedzieli si─? o Zbawicielu, poznali Go i z┼?o┼ąyli Mu ho┼?d M─?drcy
M = matrimonium, ┼?ac. ma┼?┼ąe┼?stwo - gody w Kanie Galilejskiej, pierwszy cud Jezusa
B = baptismus, ┼?ac. chrzest - chrzest Jezusa z r─?k Jana Chrzciciela w wodach Jordanu

To mi si─? bardzo podoba. Nawi─?zuje to trzech tajemnic tego dnia czczonych :) Bardzo ┼?adne t┼?umaczenie i pierwszy raz si─? z tym spotka┼?em :)

Silver - 2008-01-16, 22:02

Szumi :) w┼?a┼?nie chcia┼?em napisa─? niemal dos┼?ownie to samo co Ty :)
Podoba mi si─? w tym t┼?umaczeniu uwzgl─?dnienie tre┼?ci teologicznej ┼╣wi─?ta :)
To jest fajne :)

Co do hipotezy ┼ąe C zmieni┼?o si─? w napisie w K to nie jest to nieprawdopodobne :) Przecie┼ą w staropolskim istnieje np Krzciciel (zamiast Chrzciciel) - patrz "Bogurodzica" (ale nie tekst w brewiarzu - znajd┼║cie w necie - lub zapewne w ksi─?┼ące do polskiego :) ) :)
(a btw wpiszcie w googlach bogurodzica tekst i zobaczcie co wam wyskoczy na I miejscu - je┼?li wyskoczy to co nam :) to...) ;)

A ponadto:
Jan Kochanowski napisa│/a:
St─?d rozumie─? mo┼ąem, i┼ą wszystki wojny, kt├│rekolwiek jeszcze z przodku krze┼?cijanie z pogany wiedli, znisk─?d pochodzi┼?y, jeno z r├│zno┼?ci wiary; ani one krze┼?cija┼?skie wojska albo w┼?asnej ─?my zebranych zakonnik├│w tak dalece o Jeruzalem albo o Konstantynopol z Turki i Saraceny si─? bili, jako o samego Chrystusa wi─?cej a o wiar─? jego.

Pozdrawiam

szumi - 2008-01-16, 22:17

Silver napisa│/a:
Co do hipotezy ┼ąe C zmieni┼?o si─? w napisie w K to nie jest to nieprawdopodobne

Silver, je┼?li ju┼ą patrz─?c na przytoczony fragment z Jana Kochanowskiego czy wskazanie na Bogurodzic─?, nale┼ąa┼?oby wnioskowa─? ┼ąe K przesz┼?o w C, bo by┼? Krzciciel, a jest Chrzciciel, byli krze┼?cijanie a s─? chrze┼?cijanie, itd. Wi─?c to nie potwierdza tezy
Silver napisa│/a:
C zmieni┼?o si─? w napisie w K
ale na odwr├│t.
Ale
Silver napisa│/a:
Co do hipotezy ┼ąe C zmieni┼?o si─? w napisie w K to nie jest to nieprawdopodobne
oczywi┼?cie ┼ąe nie jest.
Silver - 2008-01-17, 07:14

hm...
Nie pisz─? przecie┼ą o zmianach w polszczy┼║nie - bo wtedy rzeczywi┼?cie musia┼?oby by─? odwrotnie :) czyli K-->C (a zreszt─? tak si─? dzieje :) coraz cz─?┼?ciej pojawia si─? CMB w miejsce KMB) ;P Pisz─? o zmianie np. Christus (┼?ac.) na jak─?┼? polsk─? form─? z K analogiczn─? do krze┼?cijan czy krzciciela :)
Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-01-17, 07:15 ]
Cho─? cytowany przeze mnie Kochanowski Chrystusa pisze przez CH :)

[ Dodano: 2008-01-17, 07:16 ]
Filologu klasyczny i polski ratujcie :)

[ Dodano: 2008-01-17, 07:46 ]
Ale r├│wnie┼ą: "Do zmartwychwstania swego za pewnym wodzem Kristusem..."
:)

Piotr W. - 2008-01-17, 08:17

wymowa "krze┼?cijanie", "krzest", "krze┼?cija┼?stwo", "krzci─?" - wynika ze wzgl─?d├│w eufonicznych (wygody m├│wienia) i jest do dzisiaj obecna w j─?zyku m├│wionym o wiele cz─?┼?ciej, ni┼ą si─? przypuszcza, chocia┼ą w j─?zyku literackim zosta┼?a zdominowana przez (trudniejsz─?) wymow─? "chrze┼?cijanie", "chrzest", "chrze┼?cija┼?stwo", "chrzci─?".
Oryginalnie powinno by─? Chrystus itd. bo ten wyraz pochodzi z greckiego i pisze si─? przez chi, ale nasi praojcowie upro┼?cili sobie wymow─? - zreszt─? nie tylko oni, pewnie ju┼ą Rzymianie pod koniec staro┼ąytno┼?ci tak m├│wili i st─?d w┼?oskie Cristo, czy francuskie Christ (wym. krist).

ATOMËWKA - 2008-01-26, 23:51

prze┼ąy┼?am dzi┼? swoj─? wizyt─? duszpastersk─? :) naszcz─?┼?cie ksi─?dz wszed┼? pob┼?ogos┼?awi┼? dom i wyszed┼?,bo mi si─? dziecko w domu rozp┼?aka┼?o :D
szumi - 2008-01-28, 11:52

A ja mo┼ąe powr├│c─? do w─?tku o literkach. Jak obieca┼?em zapyta┼?em i si─? dowiedzia┼?em. Ot├│┼ą litery K+M+B nie s─? ┼ąadnym przej┼?ciem od C+M+B, a jedynie ludow─? wersj─? tego co przynios┼?o chrze┼?cija┼?stwo. Prosty lud schrystianizowany co prawda by┼?, ale pono─? nie ch─?tnie przyjmowa┼? obce zwyczaje. Stworzyli wi─?c w┼?asne. I tak zamiast Christus mansionem benedicat wymy┼?lili Kacpra Melchiora i Baltazara. Wi─?za┼?o si─? to jeszcze z innymi zabobonnymi praktykami. Wraz z oznakowaniem odrzwi literami znaczono tak┼ąe wszystkie w─?g┼?a w gospodarstwie domowym (stodo┼?y, szopy, chlewni, obory, kurnika, etc), bo mia┼?o to chroni─? przed piorunami.

Zatem nie nale┼ąy si─? tutaj dopatrywa─? ewolucji tych liter a po prostu oddzielnego powstania. I tyle na ten temat...

Silver - 2008-01-28, 12:03

Nie neguj─?c wypowiedzi ani autorytetu tego, kto takowe informacje Ci udzieli┼? prosz─? jeszcze o podanie ┼║r├│d┼?a :)
Pozdrawiam

szumi - 2008-01-28, 12:49

Cytat:
Nie neguj─?c wypowiedzi ani autorytetu tego, kto takowe informacje Ci udzieli┼? prosz─? jeszcze o podanie ┼║r├│d┼?a :)

Pani dr hab. prof. US El┼ąbieta Skorupska-Raczy┼?ska. J─?zykoznawca.

Tosis│awa - 2008-01-28, 12:58

no z takim autorytetem to nie ma co si─? spiera─?...skoro tak Ela m├│wi to tak jest
Silver - 2008-01-28, 13:54

Ja tam przyjmuj─? ten autorytet :)
Niemniej interesuj─?ce wydaje si─? to, i┼ą tak naprawd─? jest raczej rzadko spotykany napis CMB w por├│wnaniu do KMB (cho─? ostatnio cz─?┼?ciej) :)
A mo┼ąe to ponad 200 letni zwyczaj? ;)
Pozdrawiam

Tosis│awa - 2008-01-28, 13:56

mog─? tak─? napisa─? dygresyjnego offtopa?
A czy Ko┼?ci├│┼? zezwala na oblewanie si─? wod─? w lany poniedzia┼?ek? z tego co mi si─? pami─?ta to wzielo si─? od tego, i┼ą poganie oblewali chrze┼?cijan...wi─?c tez poga┼?ski zwyczaj...nie mniej poga┼?ski ni┼ą pisanie KMB...

Elkalena - 2008-01-28, 13:59

szumi napisa│/a:
Zatem nie nale┼ąy si─? tutaj dopatrywa─? ewolucji tych liter a po prostu oddzielnego powstania.

Ale w takim razie sk─?d takie znaczne podobie┼?stwo? Mo┼ąe to przypadek, ale mnie nadal zastanawia...
No i czemu CMB prawie zanik┼?o?

Tosis│awa - 2008-01-28, 14:05

szumi napisa│/a:
Zatem nie nale┼ąy si─? tutaj dopatrywa─? ewolucji tych liter a po prostu oddzielnego powstania. I tyle na ten temat...

Czy to nie jest przypadkiem blokada komunikacyjna "moralizowanie" ? :| jeszcze tego nie rozr├│┼ąniam tak dobrze...dopiero staram si─? dostrzega─? blokady...

Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-28, 14:07

Tosis┼?awa napisa│/a:
A czy Ko┼?ci├│┼? zezwala na oblewanie si─? wod─? w lany poniedzia┼?ek?

mnie to osobi┼?cie ma┼?o interesuje bo i tak leje ile si─? da i kogo si─? da. W zesz┼?ym roku dom dos┼?ownie p┼?ywa┼?. Potem rejon te┼ą si─? topi┼?.

A Ko┼?ci├│┼? my┼?l─? ┼ąe nie zabrania i nie zabroni... Pewnie pot─?pia chamskie zachowanie ludzi bez klasy, kt├│rzy przesadzaj─?. Ale innych? Co to bawi─? ju┼ą si─? nie mo┼ąna?
Aha za ka┼ądym razem jak id─? w Wielk─? Sobot─? ┼?wi─?ci─? pokarmy to ksi─?dz "kropi" wod─? na wszystkie strony... I nikomu to nie przeszkadza. A w sam Lany Poniedzia┼?ek raz jednego ministranta na mszy kocio┼?kiem obla┼?. Ca┼?y mokry by┼?, wszyscy si─? ┼?miali i nikt si─? nie obra┼ąa┼?. Wr─?cz przeciwnie. :P

Tosis│awa - 2008-01-28, 14:09

Ale czy mo┼ąna? wszak to nalecia┼?o┼?─? z poga┼?skiego zwyczaju...
Jan Pawe│ Tomasz - 2008-01-28, 14:11

aha, taka ma┼?a dygresja... Dzisiaj mam kol─?d─?... No i Jan Pawe┼? Tomasz oczywi┼?cie kombinuje....
Wkr─?c─? ksi─?dzu ┼ąe dzisiaj mam imieniny a ojcu ┼ąeby do koperty nie sk─?pi┼? i zawsze b─?dzie co┼? do przodu hehehehe
dzisiaj jestem Tomasz :D

[ Dodano: 2008-01-28, 14:15 ]
Nigdy mnie to nie zastanawia┼?o. Ale skoro praktycznie wszyscy to robi─? i nikomu to nie przeszkadza to czemu nie? My┼?l─? ┼ąe mo┼ąna i ┼ąe w tym roku wszyscy b─?d─? porz─?dnie oblani. ;)

szumi - 2008-01-28, 15:07

Tosis┼?awa napisa│/a:
Ale czy mo┼ąna?

Pytanie o lanie w poniedzia┼?ek wielkanocny jest tak samo sensowne jak to czy Ko┼?ci├│┼? pozwala strzela─? petardami w sylwestra i Nowy Rok. Ko┼?cio┼?owi nic do tego co ludzie robi─?. Jak chc─? si─? oblewa─?, niech to robi─?. Ko┼?ci├│┼? nie ingeruje w formy zabawy ludu ;)
Tosis┼?awa napisa│/a:
wszak to nalecia┼?o┼?─? z poga┼?skiego zwyczaju...

Hmmm.... zdecydowana wi─?kszo┼?─? czynno┼?ci liturgicznych jest pochodzenia poga┼?skiego (w to wliczam w tym przypadku tak┼ąe korzenie ┼ąydowskie jako tych kt├│rzy nie uwierzyli w Chrystusa). Ma┼?o co jest wytworem chrze┼?cija┼?stwa. Jak wszystko co powsta┼?o w pewnym okresie czerpa┼?o z tego co by┼?o wcze┼?niej.
Elkalena, podobie┼?stwo by─? mo┼ąe jest wywo┼?ane tym ┼ąe lud chcia┼? sobie swoje wymy┼?li─? jako alternatyw─? dla tego co im zarz─?dzono z g├│ry. Ale jak powiedzia┼?a Pani Prof. nie nale┼ąy szuka─? ┼ąadnej ewolucji, ale raczej pr├│b─? odrzucenia tego chrze┼?cija┼?skiego skr├│tu i zast─?pienie w┼?asnym... polskim ;)
A zanik CMB upatrywa┼?bym w tym ┼ąe prapraprababcie przekaza┼?a praprababci, a praprababcia prababci, a prababcia babci, a babci mamie, a mama nam wsp├│┼?czesnym, taki zapis. Ma┼?o kto si─? tym interesowa┼? gdy ksi─?gi by┼?y po ┼?acinie i nikt nie wiedzia┼? co w nich jest. Teraz s─? o wiele ┼?atwiej dost─?pne, napisane w j─?zykach narodowych i ka┼ądy kto chce mo┼ąe do nich zajrze─? i zobaczy─? co Ko┼?ci├│┼? w tej materii ma do powiedzenia :)
I widzi si─? ju┼ą pierwsze efekty. Coraz cz─?┼?ciej mo┼ąna zobaczy─? na drzwiach zapis C+M+B :)

Tosis│awa - 2008-01-28, 15:23

A czy gdy ksi─?gi by┼?y po ┼?acinie i ma┼?o kto sie zastanawia┼? co oznacza skr├│t SBM to nie by┼? czas gdy ludzie czyta─? nie potrafili? no to jak mogli pisa─? na drzwiach?
szumi napisa│/a:
Ko┼?cio┼?owi nic do tego co ludzie robi─?. Jak chc─? si─? oblewa─?, niech to robi─?.

No i ja uwa┼ąam ┼ąe tak samo nic mu do tego co pisz─? na drzwiach... i nie uwa┼ąam ┼ąeby coraz cz─?┼?ciej pojawia┼? si─? zapis CMB....obserwuj─? i widz─? KMB...

A ja pozdrowi─? innym skrotem: HZNS :D

szumi - 2008-01-28, 15:40

Tosis┼?awa napisa│/a:
A czy gdy ksi─?gi by┼?y po ┼?acinie i ma┼?o kto sie zastanawia┼? co oznacza skr├│t SBM to nie by┼? czas gdy ludzie czyta─? nie potrafili? no to jak mogli pisa─? na drzwiach?

Kto┼? kto umia┼? pokaza┼? i powtarzali. Poza tym nie przesadzajmy ┼ąe 40 lat temu ludzie czyta─? i pisa─? nie umieli :P
Tosis┼?awa napisa│/a:
No i ja uwa┼ąam ┼ąe tak samo nic mu do tego co pisz─? na drzwiach...

Oczywi┼?cie ┼ąe mo┼ąna sobie pisa─? co sie komu ┼ąywnie podoba, nie mniej jest to unormowane.
Tosis┼?awa napisa│/a:
nie uwa┼ąam ┼ąeby coraz cz─?┼?ciej pojawia┼? si─? zapis CMB....

Albo s┼?abo patrzysz, albo mieszkasz gdzie indziej ni┼ą ja i mamy innych s─?siad├│w, zatem te┼ą i napisy na drzwiach s─? inne :P

Elkalena - 2008-01-28, 17:34

Ja mam chyba podobnych s─?siad├│w jak Tosis┼?awa (a nosi┼?o mnie po ca┼?ej Polsce). CMB widzia┼?am w ┼ąyciu ze 2 razy.
Justyna - 2008-01-28, 19:06

przeprowadzi┼?am sonde w┼?r├│d znajomych z r├│┼ąnych stron Polski i prawd─? m├│wi─?c o CMB s┼?ysza┼?a jedna osoba, tzn ja :)
szumi - 2008-01-28, 19:14

LOL

Ja bym mia┼? jednak wi─?cej takich znajomych :)
Ale spokojnie co si─? odwlecze to nie uciecze :P

Tosis│awa - 2008-01-28, 19:52

widocznie Twoi znajomi mieszkaj─? gdzie indziej ni┼ą my :P
Nie ma to jak mieszka─? na ┼?rodkowym Pomorzu :D :D :D :D

szumi - 2008-01-28, 20:29

Tosis┼?awa napisa│/a:
Nie ma to jak mieszka─? na ┼?rodkowym Pomorzu :D :D :D :D

Nie da si─? zaprzeczy─?. Cho─? kilku znajomych z Koszalina i S┼?upska (i okolic) mam. Musia┼?bym i ich zapyta─?. Ale to nie teraz.

Tosis│awa - 2008-01-28, 20:36

szumi napisa│/a:
Cho─? kilku znajomych z Koszalina i S┼?upska (i okolic) mam

┼üadniej by wygl─?da┼?o gdyby┼? napisa┼?: ze S┼?upska i okolic (czytaj Koszalina) :D :lol:

Elkalena - 2008-01-28, 20:55

Ja na Pomorzu mieszkam od niedawna - wcze┼?niej na Warmii (Olsztyn) i w Ma┼?opolsce (Krak├│w). I zawsze by┼?o KMB - tak jak pisa┼?am, raz widzia┼?am CMB w Krakowie i raz w Koszalinie.
Piotr W. - 2008-01-28, 20:58

U mnie - w Krakowie by┼? zawsze Kacper Melchior i Baltazar
w Lubiniu (Wielkopolska) jest tylko C M B i raczej ludzie nie wiedz─?, co to znaczy, ale z pewno┼?ci─? nie kojarzy si─? im to z Kr├│lami.
Wyst─?puje tutaj tak┼ąe wersja JMJ. 8)

Elkalena - 2008-01-28, 21:15

Pod Sanokiem - KMB.
W Gda┼?sku - KMB.
W Rzeszowie - KMB.
W Chicago nic nie pisz─?.
Wszyscy, kt├│rych pyta┼?am na gg byli zdziwieni, ┼ąe pytam o co┼? tak oczywistego, nikt si─? nie spotka┼? z innym napisem.

szumi - 2008-01-28, 21:53

No to czas ich poinformowa─? dlaczego pytasz o takie "oczywiste" rzeczy.
Tosis│awa - 2008-01-28, 22:17

czy to jest blokada komunikacyjna typu "pytania s─?duj─?ce"...cos w tym stylu...czy te┼ą blokada Moralizowania? :| :|
Elkalena - 2008-01-29, 12:22

Cytat:
No to czas ich poinformowa─? dlaczego pytasz o takie "oczywiste" rzeczy.

Eee...wiesz...chyba nie b─?d─? wszczyna─? krucjaty z tego powodu ;)

szumi - 2008-01-29, 14:18

Elkalena, Twoja sprawa :P
Bierdonkaaa - 2008-01-31, 22:39

Ja kol─?d─? zawsze lubi┼?am, bo nasz dom by┼? zawsze ostatni w kolejce i zawsze na koniec moja mama zaprasza┼?a wszystkich ksi─?┼ąy na kolacj─?, w tym roku tak sie nie sta┼?o, bo mama najnormalniej w ┼?wiecie nie mia┼?a na to czasu, ale zawsze mi┼?o by┼?o zaprosi─? ksi─?┼ąy do swojego domu,co┼? na zasadzie przyj─?cia przedstawiciela Jezusa w domu i pokazanie: Zobacz tak mieszkam.. Dla mnie by┼?a to m.in.nauka go┼?cinno┼?ci. A poza tym po co w┼?a┼?ciwie ┼?wi─?ci si─? wtedy dom ? Bo jestem nauczona, ┼ąe jest to prawid┼?owe i tak musi by─?..A tak na prawd─? to nie wiem po co..kto┼? mi wyja┼?ni?
szumi - 2008-01-31, 23:49

Bierdonkaaa napisa│/a:
A poza tym po co w┼?a┼?ciwie ┼?wi─?ci si─? wtedy dom ?

Ma to chroni─? przed zakusami Z┼?ego. Dom zostaje jakby "opiecz─?towany" jako nale┼ą─?cy do wyznawc├│w Pana. Jest to zewn─?trzny znak tego by Szatan wiedzia┼? kto tu mieszka i ┼ąe w obronie domownik├│w zawsze mo┼ąe wyst─?pi─? zaproszony do tego domu (w┼?a┼?nie poprzez fakt przyj─?cia kap┼?ana z wizyt─? duszpastersk─?) sam B├│g Wszechmog─?cy Stw├│rca nieba i ziemi.
Jest to jak ka┼ąde pokropienie wod─? b┼?ogos┼?awion─? (czy te┼ą wod─? b┼?ogos┼?awie┼?stwa; niekt├│rzy m├│wi─? ┼ąe to woda ┼?wi─?cona) egzorcyzm mniejszy. Zatem znaczenie jest i┼?cie antyszata┼?skie.

Bierdonkaaa - 2008-02-01, 20:47

Aha..Dzi─?kuje Szumi..:)
szumi - 2008-02-04, 17:28

Aha, bop tak teraz czytam i widz─? ┼ąe nie zaznaczy┼?em: oczywi┼?cie jest to te┼ą wyraz b┼?ogos┼?awie┼?stwa. Dom si─? b┼?ogos┼?awi nie tylko po to by nie by┼?o tam z┼?a, ale te┼ą by by┼?o tam dobro :)
Tosis│awa - 2008-02-04, 19:16

blok ko┼?o akademika przed chwil─? min─?┼?am ksi─?dza...no to si─? pytam czy id─? do akademca, a ksi─?dz powiedzia┼? ┼ąe nie, bo dzisiaj ostatni dzie┼? kol─?dy i to ostatni blok...a to znaczy ┼ąe do akademika nie przyjd─?...
Powiedzia┼? co┼? w stylu: no ja nie wiem dok┼?adnie ale wy tam macie inaczej...chyba nie przyjdziemy...

C├│┼ą no to u nas z┼?o zostanie.... ;)

szumi - 2008-02-04, 21:16

A u nas w akademiku by┼?a kol─?da. I faktycznie inaczej, bo nie standardowa parafialna, ale akademicka- organizowana przed duszpasterzy akademickich, nie przez wszystkich ksi─?┼ąy z parafii, na terenie kt├│rej sie znajduje akademik.
Tak wi─?c u mnie z┼?a nie b─?dzie :) Mam nadziej─? :P

Zuzanna O. - 2008-02-05, 07:34

Ja tylko chcia┼?am doda─?, ┼ąe w Toruniu, w kt├│rym aktualnie przebywam, nie widzia┼?am w og├│le ani KMB ani CMB... mo┼ąe tu te┼ą nie pisz─?... Aczkolwiek nie by┼?am na ┼?wirki i Wigury gdzie znajduje si─? Radio Maryja, mo┼ąe tam wypada┼?oby sprawdzi─?... Tam na pewno pisz─?... :) :) :) pozdrawiam ;)
szumi - 2008-02-05, 08:07

Zuzanna O., tam w og├│le nic nie pisz─? :?: No a niby takie pobo┼ąne miasto :P
A mo┼ąe tam pisz─? T+R+W+A+M 2008 :?: :lol:

Justyna - 2008-02-05, 08:35

w Toruniu pisz─? O+T+R :P :lol:
Elkalena - 2008-02-05, 10:07

Moja przyjaci├│┼?ka mieszka na Rydzykowie, spytam, co tam pisz─? :)
Justyna - 2008-02-05, 10:09

Elkalena napisa│/a:
Moja przyjaci├│┼?ka mieszka na Rydzykowie

ale je┼║dzimy :P i to po tak szacownej osobie :lol:

Elkalena - 2008-02-05, 10:26

Ja nigdzie nie je┼ąd┼ą─? - tak m├│wi─? pono─? w Toruniu o tym osiedlu. Nie ma chyba w tym okre┼?leniu nic pejoratywnego ??? 8)
Justyna - 2008-02-05, 10:34

Elkalena napisa│/a:
Nie ma chyba w tym okre┼?leniu nic pejoratywnego

powiem tak, jakby┼? w Szczecinku w pewnej parafii( nie mojej :P ) u┼ąy┼?a takiego okre┼?lenia to grozi┼?by ci lincz ze strony pewnych pa┼?

Tosis│awa - 2008-02-05, 10:43

ja raz na pielgrzymce..a dok┼?adniej na noclegu rzuci┼?am takie...no niekoniecznie o zabarwieniu pejoratywnym, has┼?o...i kobieta z miejsca mnie znienawidzi┼?a...a jeszcze nie zd─?┼ąy┼?am zdj─?─? but├│w.. :lol:

W og├│le co do kol─?dy to pierwszy raz si─? z takim czym┼? spotka┼?am ┼ąe ksi─?┼ąa si─? nie pchaj─? do akademika...hmm... mo┼ąe by ich kto┼? przyj─?┼?..np. moje wsp├│┼?lokatorki z segmentu...
Ostatnio wchodz─? do pokoju i si─? pytam co robi─?, a one na to ┼ąe ogl─?daj─? zdj─?cia proboszcza..no to ja si─? odwr├│ci┼?am i wysz┼?am 8) 8) 8) 8) 8)

Justyna - 2008-02-05, 10:48

jak swego czasu mieszka┼?am w akademiku w Szczecinie to w okresie Bo┼ąego Narodzenia pojawia┼?o si─? og┼?oszenie, ze tego i tego dnia b─?dzie chodzi┼? ksi─?dz po kol─?dzie i jak kto┼? chce przyj─?─? to mo┼ąe si─? zapisa─? :)
je┼?li chodzi o Rydzykowo to w Szczecinku jest spory fanklub o. Dyrektora bo by┼? on kiedy┼? wikarym w Szczecinku i troch─? ludzi go pami─?ta wi─?c delikatnie m├│wi─?c w pewnych rejonach trzeba uwa┼ąa─? co si─? m├│wi 8)

Tosis│awa - 2008-02-05, 10:56

W szpitalu trzeba uwa┼ąa─? co si─? m├│wi...
zauwa┼ąy┼?am tak─? dziwn─? zale┼ąno┼?─? ┼ąe jak kto┼? przyniesie sobie radyjko do szpitala to w┼?─?cza Radio Maryja...hmm...mi przez g┼?ow─? przesz┼?a taka g┼?upia my┼?l jak us┼?ysza┼?am w sali g┼?os z odbiornika "zdrowa┼? Mario..." (teraz my┼?l): "czy ta Pani my┼?li ┼ąe z ni─? a┼ą tak ┼║le? przecie┼ą od tego nie umrze...to po co s┼?ucha Radia Maryja.." :|

a co do kol─?dy to wiem ile zarabiaj─? ministranci z ko┼?cio┼?a w Baraku... musz─? odda─? z┼?ot├│wk─? od ka┼ądego mieszkania....a reszta dla nich...hmm... nie wiem czy bym posz┼?a na taki uk┼?ad..to zale┼ąy ile dostaj─? w ka┼ądym mieszkaniu..a jak nie dostaj─?? no to p┼?ac─? z w┼?asnej kieszeni? :|

Elkalena - 2009-01-07, 09:46

W tym roku dla odmiany napisali┼?my C+M+B :)

A ciekawe, czy Szumi jeszcze zagl─?da na to forum? Nudno si─? zrobi┼?o...

Klaudia_» - 2009-01-08, 16:23

Elkalena napisa│/a:
W tym roku dla odmiany napisali┼?my C+M+B
hm...Ja tak spogl─?dam na swoje drzwi i mam napisane K+M+B ale to chyba nie te┼ą nie jest zle ??? ;) ..bo chcia┼?am wprowadzi─? nowy schemata B+K+M, ale mama si─? upra┼?a ┼ąe musi by─? K+M+B....
Elkalena - 2009-01-08, 17:13

Klaudia_┼? napisa│/a:
chcia┼?am wprowadzi─? nowy schemata B+K+M

a co to by mia┼?o znaczy─? ???

Klaudia_» - 2009-01-09, 11:55

Elkalena napisa│/a:
Klaudia_┼? napisa┼?/a:
chcia┼?am wprowadzi─? nowy schemata B+K+M

a co to by mia┼?o znaczy─?
no jak to co ??? to samo tylko pozmienianie kolejno┼?ci liter.....znaczy imion 3 m─?drc├│w...A tak w og├│le to byli m─?drcy czy krolowie, bo w kol─?dzie ┼?piewamy M─?drcy ┼?wiata, monarchowie.... a w kalendarzu jest napisane ┼?wi─?to 3 kr├│li...To jak to z tym jest ???
+Cz@rny- - 2009-01-09, 12:07

Oni byli m─?drcami, uczonymi itd...
Klaudia_» - 2009-01-09, 13:01

No okje!!
No wiem ┼ąe byli m─?drcami, uczonymi, ale dlaczego w kalendarzy\u jest napisane 3 kr├│li, a nie 3 m─?drcow ??? ...I tak siewczorja wieczorem jak sz┼?am spa─? zastanwai┼?am si─? ilu ich tak naprawd─? by┼?o, a mo┼ąe to nie byli m─?┼ączy┼║ni a kobiety...

jozekkg - 2009-01-09, 13:14

co do K+M+B tu u nas pisz─? to ministranci. Sk─?d inn─?d s┼?ysza┼?em ┼ąe ludzie sami sobie pisz─?. Tak, ┼ąe u nas wida─? u kogo by┼?a ju┼ą kol─?da, a u kogo jeszcze nie
Tosis│awa - 2009-01-09, 16:58

Klaudia_┼? napisa│/a:
wieczorem jak sz┼?am spa─? zastanwai┼?am si─? ilu ich tak naprawd─? by┼?o, a mo┼ąe to nie byli m─?┼ączy┼║ni a kobiety...

To nie by┼?y kobiety... One by┼?y wtedy od rodzenia dzieciak├│w, a nie ┼?a┼ąenia za gwiazd─? :P

Klaudia_» - 2009-01-09, 17:37

no u mnie kol─?da by┼?a 5 stycznia na kt├│rej nie by┼?am, niestety..i przewa┼ąnie kol─?da u nas jest przed ┼?wi─?tem 3 kr├│li... czyli w tym roku wypadlo to ┼?wi─?to we wtorek, no w domu mamy ministranta ale ┼ąeby on to pisa┼?, te literki to raczej nie, raczej tym zajmuje si─? mama....
+Cz@rny- - 2009-01-10, 13:50

M─?drcy kobietami? Teraz mnie za┼?amujesz. Zgadzam si─? z Tosis┼?aw─?, wtedy kobiety mia┼?y ograniczone pole do popisu. Klaudio, a czemu Tobie nieprzysz┼?a my┼?l, ┼ąe Ci uczeni mogli w┼?ada─? jakim┼? kr├│lestwem dzi─?ki swej m─?dro┼?ci, a mo┼ąe nazwano ich z czasem kr├│lami, gdy┼ą przywie┼║li ze sob─? dary, kt├│re wtedy nieby┼?y tanie i tak ich lud ochrzci┼?, nazwa┼? kr├│lami...
Klaudia_» - 2009-01-10, 18:40

+Cz@rny- napisa│/a:
Klaudio, a czemu Tobie nieprzysz┼?a my┼?l, ┼ąe Ci uczeni mogli w┼?ada─? jakim┼? kr├│lestwem dzi─?ki swej m─?dro┼?ci, a mo┼ąe nazwano ich z czasem kr├│lami, gdy┼ą przywie┼║li ze sob─? dary, kt├│re wtedy nieby┼?y tanie i tak ich lud ochrzci┼?, nazwa┼? kr├│lami...
no w┼?asnie nie wiem...zazwyczaj moje wyobra┼ąenia s─? skrajne i mo┼ąe dlatego przysz┼?a mi taka my┼?l...Mo┼ąe to z tematem si─? nie wi─?┼ąe, ale jak ┼?piewamy kol─?d─? M─?drcy ┼?wiata monarchowie...to wtedy mi si─? w┼?─?cza moja wyobra┼║nia i wyobra┼ąam sobie ┼ąe ci 3 kr├│lowie id─? pustyni─? ┼?wieci s┼?o┼?ce jest 40 stopni gor─?ca, a oni grubo s─? poubierani...hm...
+Cz@rny- - 2009-01-10, 23:41

Mo┼ąe nie grubo, ale s─? ubrani w d┼?ugie ciuchy, aby ich s┼?o┼?ce nie zjara┼?o, a w nocy aby nie by┼?o im ch┼?odno.
U mnie na kol─?dzie by┼? sam szef, ks. proboszcz. Nareszcie si─? dowiedzia┼? jak mam na imi─?, bo ci─?gle nie pami─?ta┼? i m├│wi┼? przezwisko. Szkoda, ┼ąe nie mog┼?em by─?, ale by┼?a w tym czasie Oaza i trzeba by┼?o si─? tam zjawi─?...

Zuzanna O. - 2009-01-16, 21:31

W Toruniu nadal nic nie pisz─?... Na Bielanach, gdzie znajduje si─? ko┼?ci├│┼? redemptoryst├│w te┼ą nie... ;)
Tosis│awa - 2009-01-16, 23:21

chcesz ┼ąeby redemptory┼?ci przyszli do Ciebie?
To chyba wi─?cej sobie policz─? co? ;) :lol: :lol: :lol:
U nas te┼ą nie ma,...zreszt─?, po tym jak rok temu spotka┼?am ksi─?dza pod akademikiem i sie spyta┼?am kiedy bedize w akademiku kol─?da, a ten powiedzia┼? ┼ąe nie b─?dzie....to teraz si─? nie interesuje tym za bardzo..

Klaudia_» - 2009-01-17, 09:00

No na przyk┼?ad w "innych" szpitalach na przyk┼?ad w Krakowie te┼ą nie ma kol─?dy...Kole┼ąanka kt├│ra by┼?a w takim szpitalu "innym" ni┼ą wszystkie ksi─?dz nie odwiedzi┼? ┼ąadnego oddzia┼?u, mimo ┼ąe teren szpitala nale┼ąy do parfaii ma┼?o tego ko┼?ci├│┼? znajduje si─? na terenie szpital...Troch─? lipa dla tych kt├│rzy co roku przyjmuj─? kol─?d─?, a tu nagle nie ma ksi─?dza kt├│y chodzi po kol─?dzie, wi─?c kolezanka stwierdzi┼?a ┼ąe na szafie sama sobie napisze K+M+B, no i napisa┼?a... :)
duszek - 2009-12-20, 11:04

og├│lnie to lubi─? kol─?d─?, Ksi─?┼ąy z parafii znam, zawsze jest o czym pogada─?,po┼?mia─? si─? , zapyta─? co s┼?ycha─? ( jak si─? swojego moderatora dawno nie widzia┼?o:P), natomiast nie lubi─? nigdy przy takiej kol─?dzie wywlekania problem├│w. Moja mama jest przewra┼ąliwiona na punkcie jednego problemu,kt├│ry standardowo (zale┼ąy kto przyjdzie) Ksi─?dz zadaje.. i wtedy od razu mam ochot─? wyj┼?─?.. rozumiem jego intencje,ale to zawsze wywo┼?uje niezbyt fajny skutek.. pomimo tego jednego mankamentu to jest ok:) bardzo mi si─? podoba jak ksi─?dz podchodzi tak na luzie-nie formalnie,jak cho─?by Ks ,kt├│ry odszed┼? w tym roku..
kiedy si─? nie boi , nie m├│wi formalnie,ale tak normalnie,po ludzku..:)

georgettgq - 2013-01-24, 05:33

My sixteen year old daughter had prom coming up and needed the perfect hair accessory to complete her look. She choose a very simple dress that needed to have a little extra pizazz to prom short dresses go along with it. My job being her mom was to find the "coolest" stuff at the best prices.
Related articles:

http://entervisa.com/main...replies=1#post-

http://canined.com/bb/top...s=1#post-637612