Odsłonięcie pomnika

14.03.2012 
Pobierz stronę w formacie PDF

Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie zostanie uroczyście odsłonięty i poświęcony 24 marca w Narodowy Dzień Życia i w przeddzień obchodzonego w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 9:00 w koszalińskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe przeniosą się na Cmentarz Komunalny w Koszalinie, gdzie o godz. 10:45 rozpocznie się trzeci pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Na zakończenie poświęcenia pomnika dokona biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, który od początku uczestniczył w pracach Komitetu.

Pochówek dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Pomnik, to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych pracuje aktualnie nad powołaniem w Koszalinie grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12:00 w Centrum Edukacyjno- Formacyjnym w Koszalinie.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych został powołany 18 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbyła się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Autorem projektu plakatu i ulotki jest Koszaliński artysta-fotografik Zdzisław Pacholski. Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.

 


Wyświetleń: 4020
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x