Ruch na Roli

22.09.2012 
Pobierz stronę w formacie PDF

W drugi weekend września rozpoczęliśmy kolejny rok pracy Domowego Kościoła (DK) w naszej diecezji. Był to jednocześnie dzień skupienia dla wszystkich odpowiedzialnych. Spotkanie odbyło się na Roli i w Lipiu, czyli w miejscach, w których rozpoczęła się historia Ruchu Światło-Życie (RŚŻ) w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 

W piątek, 7 września odbył się Krąg Diecezjalny, choć jeszcze bez moderatora DK, to jednak ze wsparciem nowego moderatora RŚŻ w naszej diecezji, ks. Tomasza Tomaszewskiego. Na kręgu dzieliliśmy się tym, co dzieje się w poszczególnych rejonach, jak przeżywaliśmy nasze własne rekolekcje oraz wiadomościami z Krościenka i Kręgu Centralnego. Po wieczornej modlitwie był czas na kontynuowanie rozmów i dzielenie się. Tę noc spędziliśmy nie tylko na rozmowach, ale również na podziwianiu rozgwieżdżonego nieba na Rolą. Było naprawdę pięknie.

Sobotę, 8 września - święto Narodzenia NMP - rozpoczęliśmy jutrznią, a po śniadaniu udaliśmy się na Mszę św. do kościoła w Lipiu. Liturgia zgromadziła pary animatorskie, które pełnią posługę w DK oraz siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Sprawowało ją pięciu kapłanów, a pośród nich ks. Zbigniew Woźniak, dotychczasowy moderator diecezjalny RŚŻ, ks. Tomasz Tomaszewski, jego następca, i ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej i redaktor „Gościa Niedzielnego”. Do historii naszej diecezji przejdzie z pewnością fakt równoczesnej obecności na tej samej Eucharystii ks. Adama Wodarczyka, moderatora generalnego RŚŻ i ks. Marka Borowskiego SAC, moderatora krajowego DK. Ks. Adam mówił w homilii o obecności Matki Bożej w życiu każdego z nas oraz ukazał Ją jako opiekunkę całego RŚŻ. Podkreślał, że nasz Ruch jest Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła.

Po Mszy św. udaliśmy się całą wspólnotą (około 80 osób, nie licząc dzieci) na Rolę, gdzie kontynuowaliśmy spotkanie z ks. Adamem. Rozpoczęliśmy wspólną modlitwą o odnowę oblicza naszej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi. W swojej konferencji, która była także świadectwem jego osobistego zaangażowania w posługę moderatora, ks. Adam ukazał nam potrzebę dalszej formacji w ramach Ruchu. Dużo do myślenia dało nam również jego świadectwo z rekolekcji oazowych, które poprowadził w Chinach.

Po obiedzie byliśmy gotowi na spotkanie z pasterzem naszej diecezji, biskupem Edwardem. Zaczęliśmy od podzielenia się tym, jakie rekolekcje w tym roku zostały przeprowadzone przez DK naszej diecezji. Uczyniły to osobiście pary moderatorskie: Violetta i Mirosław Latkowscy (Warcino, ONŻ I), Joanna i Grzegorz Jabłońscy (Janice, ONŻ II), Beata (bez Leszka) Arcimowicz (Kraków, ONŻ III), Agnieszka i Radosław Orłowscy (Warcino, ORAR I) oraz Renata i Tadeusz Szczechowie (Ostrowiec, rekolekcje tematyczne - tajemnice światła).

Po wysłuchaniu tych sprawozdań biskup Edward zaprosił nas na adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której zwracaliśmy się do Bożego miłosierdzia w sprawach naszych rodzin i dotyczących całej diecezji. Biskup z wielką troską modlił się, a później mówił o potrzebie ewangelizacji i nie ukrywał, że widzi w tym dziele miejsce dla małżeństw z DK. Wielu z nas odczytało to jako wezwanie, nie tylko do dawania świadectwa w życiu codziennym, lecz także do konkretnego zaangażowania się i pomoc księżom w prowadzeniu spotkań z rodzicami dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Nie zabrakło czasu na wolne wnioski i spostrzeżenia ze strony rodzin DK w sprawach, które były poruszane w czasie konferencji.

Po kolacji spotkaliśmy się przy ognisku na rozmowach i wspólnym śpiewie. Był to również czas świadectwa i dzielenia się. Ks. Grzegorz Marquardt, moderator tegorocznej ONŻ II w Janicach dał głębokie świadectwo zaufania Panu Bogu. Ukazywał na przykładzie własnym i innych ludzi, jak Bóg rozwiązuje problemy w naszym życiu, nie wyłączając tych materialnych. Dzień zakończyliśmy nieszporami pod przewodnictwem ks. Tomasza Tomaszewskiego.

Niedziela, 9 września rozpoczęła się wspólną jutrznią i śniadaniem. Mszę św. w kościele w Lipiu, która zgromadziła wspólnotę DK, wraz z krajowym moderatorem odprawił ks. Krzysztof Włodarczyk, moderator rejonu koszalińskiego DK i ks. Tomasz. Podczas kazania ks. Marek ukazał nam, jakim darem są dla nas nasze zobowiązania. Odniósł się również do problemów finansowych związanych z wyjazdami na rekolekcje, stawiając nam przy tym także trudne pytania. Po Eucharystii usłyszeliśmy budujące świadectwa małżeństw, które przeżyły tegoroczne rekolekcje: Anny i Andrzeja (ONŻ I), Katarzyny i Andrzeja (ONŻ II) oraz Marioli i Krzysztofa (ONŻ III), a także Magdy z diakonii wychowawczej o tym, jak Pan Bóg działa w jej życiu poprzez wspólnotę DK.

Po powrocie na Rolę zjedliśmy obiad i ks. Marek w krótkiej konferencji, poprzez proste przykłady, pokazał, co daje nam trwanie we wspólnocie DK. Ze względu na sporą liczbę uczestników (ponad 100 osób) nie mogliśmy udać się do kaplicy, więc pomodliliśmy się na świeżym powietrzu, przyzywając miłosierdzia Bożego słowami koronki. Po wspólnej modlitwie, korzystając z pięknej pogody, mogliśmy spokojnie raczyć się kawą, herbatą i ciastem przygotowanym przez małżeństwa z rejonu Koszalin-Białogard.

Dla nas, piszących te słowa, te trzy dni były czasem łaski. Oboje cieszyliśmy się z miejsca i z ludzi, którzy zapragnęli do tego miejsca przybyć, aby spotkać się ze wspólnotą DK. Wszystko, co zostało opisane powyżej, napawa nas radością, bo uświadomiło nam, że jesteśmy Kościołem i w Kościele służymy Jezusowi Chrystusowi. Odkryliśmy ponadto, że Rola to świetne miejsce na dni skupienia, różnego rodzaju rekolekcje czy też na zwykły wypoczynek po całym tygodniu pracy.

Pragniemy w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy przez modlitwę i konkretne posługi zaangażowali się w to, aby wszystko odbyło się zgodnie z charyzmatem RŚŻ i aby był to równocześnie czas spotkań (czasami po latach), rozmów (dla wzmocnienia ducha) i odpoczynku na łonie natury w tak pięknym miejscu. Dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu, który obdarzył nas nie tylko duchem jedności, ale również piękną pogodą (przez wstawiennictwo św. Józefa) i pozwolił spotkać się ze wszystkimi moderatorami Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła oraz biskupem Edwardem Dajczakiem. Specjalne podziękowania za gościnę składamy siostrom ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej oraz obecnym gospodarzom domu św. Michała Archanioła na Roli, Tadeuszowi i Zdziśkowi.

Szczęść Boże!

Ewa i Zbigniew Langowie
para diecezjalna DK 

Posłuchaj też audycji Liczą się świadkowie


Wyświetleń: 3532
 

Kalendarium

Najnowsze zdjęcia

Księga gości

  • Ela: Również przesyłam serdeczne uściski i życzenia wielu łask Bożych dla całej wspólnoty, KS.Zbigniewa, wspaniałych sióstr Grażynki , Małgosi i Asi oraz moich przyjaciół z Oazy.Niech Pan Was prowadzi
  • Grazyna Ulikowska z domu Karamara: Szczęść Boże!!! Błogosławieństwa i mocy w głoszeniu słowa! Z łezką w oku przeglądam strony i wspominam swoją pierwszą oazę w Wierzchowie w 1974r., potem w Mszanie Górnej i Dursztynie. Moc słow i katecheza stały się dla mnie przewodnikiem w życiu. Jestem wdzięczna, że dane było mi uczestniczyć w tych wydarzeniach. Serdecznie pozdrawiam i życzę błogosławieństwa Bożego w pracy .
  • Faustyna : Najlepsza oazowa strona ! :) Oby tak dalej ! :) Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego !:)
wpisz się

Facebook

Serwis wykorzystuje ciasteczka w celu ułatwienia korzystania z poszczególnych funkcji oraz w celu odbierania danych statystycznych o oglądalności, z których korzysta tylko redakcja serwisu. Użytkownik może wyłączyć w swojej przeglądarce internetowej opcję przyjmowania ciasteczek, co jednak może spowodować nieaktywność niektórych funkcji serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie "cookies", zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. x